Gry

Czy granie w CS’a może odmładzać?

przeczytasz w 2 min.

Poznajcie "Silver Snipers" – nietuzinkową ekipę grającą w Counter-Strike’a. Mówiąc o tych niezwykłych szwedzkich zawodnikach, trzeba na chwilę odłożyć na bok stereotyp progracza.

Gracze siedzą przed ekranami, palce szybko przemykają między klawiszami. Zawodnicy szepczą coś do siebie. Widać uśmiechy. Z przodu koszulki dumne logo zespołu „Silver Snipers” z tyłu zaś intrygujący napis: "We've got time to kill." No cóż, tak to chyba już jest na emeryturze.

Tak, średnia wieku w drużynie „srebrnych snajperów” wynosi 67 lat. Tym samym zespół może mianować się mianem „najstarszego” na świecie. Członkini zespołu - Inger „TriggerFinger” Grotteblad mówi, że jako team, wszyscy pracują ciężko, aby wygrywać, ale członkowie ekipy także dobrze się znają i są dla siebie bliscy.

Pięciu zawodników sponsorowanych przez Lenovo podróżuje po Europie biorąc udział w turniejach Counter-Strike’a. Zespół prowadzony jest przez 38-letniego Tommiego „Pottiego” Ingemarssona – 10-krotnego mistrza świata CS’a.

„Silver Snipers” w zaskakujący sposób opisują współczesny świat e-sportu. Dla Grotteblad i ekipy jest to po prostu fantastyczna społeczność. Zawodniczka przyznaje, że dopóki sama nie zaczęła grać, sądziła, że to turnieje dla młodych chłopaków, siedzących przed komputerem przez całe noce. Tymczasem rzeczywistość okazała się zupełnie inna. Zawodnicy ze Sztokholmu twierdzą, że e-sport to wspaniałe środowisko entuzjastów i rzesze wiernych fanów. Inger przez wielu jest odbierana jako „najfajniejsza babcia na świecie”.

Z merytorycznego punktu widzenia patrząc, granie w Counter-Strike’a może pozytywnie wpływać na kondycje psychiczną seniorów. Rozpatrując chociażby aspekt społeczny i otwarcie się na nowe technologie. Mało tego okazuje się, że zadowolenie i dobra rozrywka przekładają się na naszą długowieczność. Koncentracja podczas rozgrywki dodatkowo wspomaga procesy przebiegające w mózgu – powstają nowe połączenia neuronalne i degeneracja układu nerwowego opóźnia się. Równie dobrze na kondycję umysłową wpływa współzawodnictwo.

Sama Inger, od kiedy zaczęła grać wraz ze „Snajperami” zauważyła zmiany w swoim zachowaniu. Szwedka twierdzi, że jest w stanie utrzymać mózg w ciągłym skupieniu, to samo tyczy się dłoni i zmysłu wzroku. Podkreśla jednak, że nie można przy tym zapominać o innych dziedzinach życia – to nigdy nie kończy się dobrze.

Może „Silver Snipers” nie zdobędą znaczących trofeów, ale ich obecność jest bardzo ważna w świecie e-sportu. Udowadnia, że ta rozrywka jest dla każdego i, że zwycięstwo tak naprawdę nie jest najważniejsze – liczy się dobre towarzystwo i zabawa. Organizacja swoim istnieniem zachęca także seniorów, aby nie rezygnowali z tego typu „nowoczesnych rozrywek”, co więcej, że mogą one pozytywnie wpłynąć na ich zdrowie.

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  raffal81
  6
  Raczej granie w gry nie odmładza, ale za pewne może to wpłynąć w jakiś sposób pozytywnie, być może wyostrzyć zmysły, jakiś tam refleks, kojarzenie itp.

  Nie mi oceniać nie jestem lekarzem ;)
  • avatar
   pablo11
   3
   Faktycznie granie w gry może wspomagać mózg poprzez jego ćwiczenie. Pytanie tylko, czy Esport ma jakikolwiek pozytywny wpływ. Bo w Esporcie siedzi się zbyt długo. To nie jest zbyt pozytywne szczególnie dla starszych osób.
   • avatar
    Kenjiro
    1
    Ogólnie sport, w sensie ćwiczeń, jest zdrowy. Niezdrowa jest wyczynowa odmiana tegoż, która eksploatuje organizm ponad miarę.
    • avatar
     Michał 06
     1
     Raczej otumaniać
     • avatar
      stach122
      -3
      Grałem w CSa dosłownie 11h i zdążyłem posiwieć. Nie polecam tej gry nikomu. Ciesze się że gre dostałem za darmo bo nie kupiłbym za złamanego grosza.
      • avatar
       M.K.1984
       0
       Z umiarem, wtedy jest więcej dobrego niż złego.