Oprogramowanie

Czy Microsoft wykorzystuje cudzy kod?

przeczytasz w 2 min.

Czy Microsoft do tworzenia swojego narzędzia posłużył się częścią cudzego kodu? Na łamach serwisu WithinWidows.com pojawił się wpis, w którym autor podejrzewa, że tak właśnie stało się w przypadku aplikacji Windows 7 USB/DVD Download Tool.

Autor podejrzeń to Rafael Rivera, który dzieli się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi wykorzystania przez Microsoft w jednym ze swoich narzędzi, kodu programu dystrybuowanego na licencji GPLv2. Chodzi konkretnie o wykorzystanie kodu ImageMastera w aplikacji Windows 7 USB/DVD Download Tool.

Windows 7 USB/DVD Download Tool jest narzędziem to tworzenia bootowalnych płyt DVD lub pamięci flash USB (pendrive). Według opisu na stronie narzędzia, jest ono przewidziane do tworzenia instalacyjnych nośników Windows 7 po zakupie systemu w Microsoft Store i ściągnięciu obrazu ISO instalacji.

Z kolei ImageMaster to aplikacja napisana w C# na platformę .Net, służąca do odczytu i zapisu obrazów ISO, a także konwersji różnych innych formatów obrazów płyt na format ISO. Aplikacja jest rozprowadzana na licencji GPLv2.

Autor artykułu porównując kod obu programów za pomocą narzędzia .NET Reflector zauważył tak duże podobieństwa kodu, że podejrzewa przywłaszczenia przez Microsoft części kodu ImageMaster w Windows 7 USB/DVD Download Tool. Autor kładzie tu główny nacisk na podobieństwo nazw metod oraz własności w kodzie. To jeden z przytaczanych przez niego przykładów: withinwindows.com/wp-content/uploads/2009/11/example1.png.

Po publikacji artykułu rozpoczęła się ciekawa, dość gorąca i chwilami ostra dyskusja. Mamy w niej trochę przepychanki na temat tego kto od kogo ściągał i kto czyje licencje tak naprawdę naruszył - EULA vs GPL. Zdaniem niektórych uczestników debaty odnośnie licencjonowania, na korzyść ImageMastera świadczy podanie przez autora wśród źródeł wykorzystanego kodu fragmentów 7zip, który istniał przed Windows 7.

Na pewno przydałoby się więcej przykładów porównań kodu - ten przytoczony jest trochę krótki, na dodatek niektórzy dyskutanci zarzucają autorowi użycie do porównania nazw funkcji C#. Z tym nie zgodzę się, ale nie będę psuł wam frajdy samodzielnej analizy przykładu. ;)

W jednej z wypowiedzi ktoś podrzuca odrobinę pieprzu do dyskusji - sprawę użycia w Windows XP plików dźwiękowych przygotowanych płatnym programem zhakowanym przez znanego crackera softu do dźwięku.

Podsumowując. Trochę ciężko stwierdzić kto od kogo ściągał kod. Osobiście jestem skłonny przychylić się do zdania autora : "MS guilty !". Jak wiemy, nie jest to pierwsze oskarżenie MS o wykorzystanie cudzego kodu.

Źródło: withinwindows.com

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Goście z MS nawet formatowanie kodu popaprali :)
  • avatar
   Huntcold99
   0
   komentarz usunięty - naruszenie regulaminu
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    jeżeli nawet zerżnęli to nie *cały* Microsoft, jako jakaś tam personifikacja wszystkich ludzi od sprzątaczki po CEO, tylko jakiś tam jeden programista co to akurat miał wykonać...