Laptopy

Darmowe laptopy dla uczniów będą miały orzełka. Rząd tak zabezpiecza sprzęt

przeczytasz w 1 min.

Ponownie poruszony został temat darmowych laptopów dla wybranych uczniów. Tym razem rząd przybliżył temat zabezpieczeń, które mają utrudnić sprzedaż otrzymanego sprzętu.

Darmowe laptopy dla uczniów będą nietypowo oznaczone

Pod koniec stycznia rząd ogłosił kolejny program wsparcia społeczeństwa - laptopy dla 4-klasistów szkół podstawowych. Pomysł wywołał niemałe dyskusje. Emocje zrodziły chociażby zapisy dotyczące oczekiwanej specyfikacji, dla niektórych wiele powinno się w tej kwestii zmienić. Część osób zaczęła się też zastanawiać, czy niektórzy rodzice odbierając darmowego laptopa nie zechcą go odsprzedać. Na to rząd ma pewne rozwiązanie.

Janusz Cieszyński, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa, potwierdził, że każdy laptop zostanie odpowiednio oznaczony. Wewnątrz obudowy pod klawiaturą pojawi się grawerunek orła (godła Polski) i napis Rzeczpospolita Polska. Dostawca sprzętu będzie zobowiązany do tego, aby oznaczenia były czytelne i wyraźnie widoczne. Na zewnątrz (obudowie ekranu) znajdzie się natomiast naklejka z logo UE (to już wymóg Komisji Europejskiej).

„Zgodnie z zapowiedziami, zadbamy o zabezpieczenie sprzętu i interesu dzieci. Każdy laptop będzie miał wygrawerowany specjalny znak z orłem w koronie, a także naklejkę z logiem Unii Europejskiej. To znacznie utrudni próby sprzedaży takiego sprzętu.”

laptop

Kto dostanie rządowego laptopa?

Omawiane rozwiązania mają zniechęcać osoby, które wpadłyby na pomysł odsprzedaży laptopów, które zostaną przygotowane dla dzieci. Rząd ma przygotować też zakrojoną na szeroką skalę kampanię społeczną informującą o istnieniu powyższych zabezpieczeń.

Darmowe laptopy będą rozdawane rodzicom uczniów klas 4. (tych, które w 2023 roku rozpoczną przygodę z 4. klasą). Chodzi tu o około 370 tysięcy urządzeń. Janusz Cieszyński zapewnia, że sprzęt będzie gotowy na jesień, a zapowiedziane teraz oznaczenia nie wpłyną na terminy realizacji.

„Trzeba podkreślić, że wprowadzenie tego oznaczenia nie wpłynie na termin realizacji zamówień. Będziemy szeroko informować o istnieniu tego zabezpieczenia, żeby udaremnić wszelkie próby spieniężenia sprzętu, który powinien pomagać dzieciom.”

Źródło: gov.pl

Komentarze

59
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Dragonik
  25
  Ta "darmowe".
  • avatar
   Konto usunięte
   20
   rządowe laptopy za nasze pieniądze....
   • avatar
    Cezarr
    16
    Nie popieram pomysłu rozdawnictwa laptopów, ponieważ nie wierzę, że kogoś nie stać na sprzęt na raty długoterminowe, ale skoro już to musi być to przynajmniej łatwo będzie rozpoznać kto w wuja wali i sprzedaje sprzęt, który ufundowali podatnicy.
    • avatar
     KENJI512
     11
     A to najbardziej uchroni je przed OLXami xDDD

     +nie darmowe tylko z naszych podatków, dofinansowanie do kumpla producenta dystrybutora ;]
     • avatar
      mun66
      10
      miliony na elektrośmieci. no, ale wybory...
      • avatar
       zack24
       7
       To jest dopiero plastikowa kiełbasa wyborcza!
       • avatar
        Raider0001
        5
        na 100% rząd przepłaci za te badziewia
        • avatar
         Cinas
         4
         Kto im zabroni to zamaskować w jakimkolwiek programie i na aukcje XD. Jak ktoś będzie chciał sprzedać to sprzeda. "Nasz" rząd wyhodował idiotów co lubią brać a teraz zbiera żniwa... Jak jest coś ważne to damy wam emeryturę, drobniaki do telewizora lub dekodera, kilka stówek na bachora, a może laptopa? Kraj piękny ale ludzie...
         • avatar
          eskowik
          3
          Pewnie będą zawirusowane jakimś rządowym trojanem,więc od razu trzeba robić jakieś reinstalacje no chyba że ktoś ma zaufanie do tego kraju.Dziwne by było gdyby tam nie wgrali jakiegoś pegasusa.
          • avatar
           Lister
           2
           Przecież będzie odwrotnie! Orzełek tylko doda prestiżu takiemu sprzętu - to będzie rarytas, za który kolekcjonerzy chętnie przepłacą wartość rynkową :)
           • avatar
            Avalanc2
            2
            Nie rozstrzyga to jednak zasadniczej sprawy. Czy będą miały wtopiony w plastik święty medalik i czy będą święcone fabrycznie.
            • avatar
             MokryN
             2
             To nie są DARMOWE laptopy, a laptopy opłacane z podatków! Innymi słowy urzędasy decydują co kupić zamiast dać możliwość rodzicom.
             • avatar
              Kasuja Wpisy Automatem
              2
              rządowi lekką ręką idzie marnowanie publicznej kasy. ja mam inne pytanie. kto na tym zarobi?

              a może by łaskawie dostosowali oprogramowanie edukacyjne aby poszło nawet na najgorszym złomie za grosze, i nie wybrzydzały jaki to system operacyjny, windows (dowolny), android (dowolny) albo nawet apple jak ktoś chce?

              czego się nie czepią to wygląda jak "dzień świra".
              • avatar
               Lemson
               1
               5-klasista jest gorszy od 4-klasisty? czemu tylko 4 klasa? Co z pozostałymi uczniami? Organizowana była jakaś ankieta dla kogo przekazać laptopy?
               • avatar
                fonzie
                1
                Ja tam takiego chętnie za nie więcej niż 300 bym przytulił xD
                • avatar
                 memekaice
                 1
                 To bardzo dobry pomysl by tak zabezpieczyc laptopy by tatus z mamusia zaraz po ich odebraniu nie szli do najblizszego lombardu :)
                 • avatar
                  stanczyk
                  1
                  Q.... jak czytam te wypociny ofiar rozbiorów. Żeby nie nazwać was dosadniej to cieszę się z tego że za granicami PL tracę umiejętność mówienia po Polsku. Ile ja kłopotów uniknąłem.

                  Możecie minusować wolacy rozbiorów...
                  • avatar
                   FunkyKoval
                   0
                   Na zdjęciu grawerunek jest na obudowie ale zewnętrznej a nie wewnątrz (wenwątrz to jakby trzeba było obudowę otworzyć).
                   Poza tym tak czytam te wyPOciny w komentarzach pod tym newsem - sami malkontenci i ludzie typu "nic się nei da zrobić" i "piniendzy ni ma i nie bendzie".
                   Ludzie - te laptopy są dla polskich dzieci i młodzieży, zapewne znajdzie sie grupa kombinatorów, którzy z zasady w życiu kradną co się da i gdzie się da. Dla was to problem bo nie dostaniecie, gdybyście byli w tej grupie beneficjentów zapewne mielibyśćie inne zdanie ale jak się was czyta to rz...ać sie chce od tych narzekań.

                   Ja nie miałem takich szans jak dzisiaj dzieci i młodzież ale to nie znaczy że jestem przeciw takim pomysłom i wyrównywaniu szans no i też narzekań waszych nie widziałem jak Polacy na niemieckie szparagi za Tuska musieli jeździć a Komorowski doradzał - zmień pracę i weź kredyt.
                   • avatar
                    Okonio
                    0
                    Super pomysł, taki nie za mądry. Ale za to w wyobrażeniu wiadomego elektoratu to kolejna stacja na drodze krzyżowej do świetlanej przyszłości narodu, akt wstawania z kolan.
                    Dobrze, że nie wpadli na pomysł wygrawerowania JP2 na laptopach.
                    • avatar
                     Nibynóżka
                     0
                     Czy banderowskie bachory też dostaną laptopy opłacane z moich podatków?