Technologie i Firma

Dronowa „fuzja” - DJI i 3DR łączą siły

przeczytasz w 1 min.

Firma 3DR udostępni swoje oprogramowanie Site Scan chińskiemu DJI, by ten mógł wykorzystać je w swoich dronach.

Co chwilę na rynku pojawiają się nowe drony, a ich producenci starają się wciąż podnosić poprzeczkę. Amerykański gigant 3D Robotics nie był już w stanie dłużej walczyć z chińskim DJI, więc postanowił się do niego częściowo przyłączyć.

Firma 3DR od kilku miesięcy (po tym, jak dron Solo nie zdobył popularności) nie już jest aktywna jako producent bezzałogowców i koncentruje się głównie na tworzeniu oprogramowania, które te mogą wykorzystać. Niewiele miała więc do stracenia i dlatego też… 

1 sierpnia ogłoszone zostało partnerstwo producentów 3DR i DJI, na mocy którego rozwijana będzie platforma Enterprise Drone Platform, utworzona z myślą o użytkownikach profesjonalnych. Innymi słowy, mamy doczekać się wysokiej jakości dronów z wysokiej jakości narzędziami dla biznesu.

Efektem współpracy będą drony DJI, które z autorskim oprogramowaniem oraz tym od 3DR będą w stanie zaoferować: zaawansowane tryby lotu autonomicznego, zbieranie danych i przetwarzanie ich w chmurze, prowadzenie badań topograficznych, wykonywanie pomiarów na budowie itd.

Obecnie technologia Site Scan od 3DR, która trafi do dronów DJI, jest wykorzystywana głównie w branży budowlanej, gdzie pozwala czuwać nad projektami. Producent wierzy jednak, że z czasem znajdzie też zastosowanie w rolnictwie, transporcie i innych sektorach – wszędzie tam, gdzie jest konieczność prowadzenia monitoringu.

Firma 3D Robotics, która do niedawna jeszcze starała się walczyć jak równy z równym z DJI, dziś swoją szansę widzi we współpracy z Chińczykami. To zaś może być potwierdzeniem jednego z dwóch scenariuszy: albo rynek dronów zaczyna dojrzewać, albo też DJI zaczyna powoli stawać się monopolistą.

Źródło: Quartz, 3DR

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!