Procesory

Nowe procesory AMD Ryzen Threadripper zaoferują 32 rdzenie/64 wątki

przeczytasz w 1 min.

Dzień po prezentacji 28-rdzeniowego modelu Intel Cascade Lake-X, AMD prezentuje odpowiedź - Ryzen Threadripper z 32 rdzeniami/64 wątkami.

Premiera 2. generacji procesorów AMD Ryzen Threadripper to jedno z najbardziej wyczekiwanych sprzętowych wydarzeń tego roku. Żeby trochę podsycić atmosferę, producent na swojej konferencji uchylił rąbka tajemnicy o nowych jednostkach.

Nowe Threadrippery będą bazować na mikroarchitekturze Zen+ i zostaną wykonane w 12-nanometrowej litografii. Najważniejszą zmianą będzie jednak większa liczba rdzeni – zamiast 16 rdzeni/32 wątków, topowe modele mają oferować 32 rdzenie/64 wątki (a więc tak samo jak serwerowe jednostki Epyc).

Premiera nowych modeli została zaplanowana na przyszły kwartał tego roku. Co istotne, układy będą kompatybilne z obecnymi płytami głównymi X399 (wymagana będzie jedynie aktualizacja BIOS-u).

AMD Ryzen Threadripper 2. gen

Warto dodać, że wczoraj Intel zaprezentował flagowy układ Cascade Lake-X – w tym przypadku mówimy jednak „tylko” o 28 rdzeniach/56 wątkach. Modele te jednak będą wymagały zastosowania nowej płyty głównej i pojawią się później od nowych Threadripperów.

AMD Ryzen Threadripper 2. gen

Cóż, już dawno nie obserwowaliśmy takiego rozwoju rynku procesorów. Duża w tym zasługa AMD, które nie tylko powróciło do walki w segmencie high-end, ale też powoli zaczyna tutaj dyktować warunki.

Na koniec jeszcze porównanie wydajności podczas renderowania - 24-rdzeniowy/48-wątkowy Ryzen Threadripper vs 18-rdzeniowy/36-wątkowy Intel Core i9-7980XE (a więc obecnie najwydajniejszy procesor dla komputerów stacjonarnych):

Źródło: AMD

Komentarze

17
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Dragonik
  20
  I właśnie o konkurencję chodzi, gdyby nie taki ruch AMD to Intel dalej klepałby 4 rdzenie i 5% wzrostu wydajności.
  • avatar
   Dudi4Fr
   15
   Dzięki AMD w ciągu półtora roku mamy więcej postępu na rynku CPU niż Intel zrobił miedzy i7 2600k a 7700k.

   Nie ma nic lepszego niż dobra konkurencja, gdyby AMD mogło tak jeszcze podgonić Nvidie na rynku GPU, to pewnie za 2 lata 8k w 60fps nie byłoby problemem dla pojedynczej karty.
   • avatar
    r_e_s_e_t
    13
    W testach aplikacji wielowątkowych i testach długotrwałego obciążenia zapewne zdeklasuje nawet 36-core intela. Lata odgrzewania Sandy Bridge sprawiły, że ich architektura miernie się skaluje i wydziela tyle ciepła, że nie potrafi nawet utrzymać fabrycznych zegarów przez dłuższy czas. Muszę przyznać, że AMD mistrzowsko rozegrało swój powrót do najwyższych segmentów.
    • avatar
     qwert12345
     6
     szach-mat
     • avatar
      zed76
      4
      Czekam co się wydarzy, liczę na AMD i mam nadzieję że jeszcze bardziej przycisną Intel i Nvidię . Planuję w przyszłym roku zmianę procka i7 4790k więc będzie w czym wybrać . A że wymienić muszę prawie wszystko więc wybiorę to co zaoferuje więcej za mniej .
      • avatar
       decrypterie
       3
       taki mały błąd na dole gdzie chodzi o porównanie to nie i9 7890xe a 7980xe
       • avatar
        derekpl
        1
        TDP ?
        • avatar
         Aquagen
         1
         AMD wypuszczając TR2000 wygrywa z Intelem na jeszcze jednej płaszczyźnie, a mianowicie TR ma 64 linie PCIE 3.0.
         Jeżeli Intel nie podniesie tej wartości z 48 do 64, to AMD wygra z nimi w cuglach, ponieważ coraz więcej profesjonalnych i półprofesjonalnych systemów korzysta z kilku GPU + jakiś dysk SSD NVMe + jakaś lepsza karta sieciowa czy IB i nie ma tego jak podłączyć bez switchy PCIE.
         Można by rzec, że cała nadzieja dla niebieskich opiera się na fakcie, iż zieloni nie lubią czerwonych i w DGX'ach z powodów wizerunkowych nie zaczną stosować procesorów bezpośredniej konkurencji.
         • avatar
          kitamo
          1
          no nie spodziewałem się 32/64 na tej litografii. Jeśli to faktycznie będzie miało miejsce to az jestem ciekaw jakie będą prawdziwe zegary itp.

          edit: no tak ale to tylko kwestia większej ilości rdzeni i nic poza tym prawdopodobnie.
          Intel wepchał 6 kanałowy kontroler do nowej podstawki.
          • avatar
           Andriczek123
           0
           wzruszyłem się tą wiadomością, jest nadzieja dla białych... znaczy tych w białych koszulkach
           • avatar
            Gatts-25
            0
            Nadmieniam ,że AMD w dalszym ciągu korzysta tutaj z niedorobionej litografii jaką jest już 12nm.Przecież tego nawet nie ma co porównywać z Intelowskim 14nm ale sama architektura ZEN jest tutaj głównym wygranym.
            Wyobraźcie sobie co będzie się działo po przejściu na 7nm LP od GF a przedsmak już dają sample inżynieryjne VEGA 20 ,które przy spadku zapotrzebowania na energię elektryczną o 50% w porównaniu ze wzrostem wydajności o 35% dają czytelny obraz przyszłości na rynku CPU i GPU.
            Intel już jest pozamiatany i tyle a po premierze TR2 64wątki ten Cascade Lake-X maksymalnie kręcony mimo 10% wyższej wydajności o TR2 64wątki bez kręcenia będzie pobierać 700W więcej z gniazda:D.
            Intel sam się zaorał a teraz pomyślcie sobie co da przejście na litografię 7nm.
            Pewnie układy TR3 przy 200W będą robić tyle samo punktów w CB15 co ten Cascade Lake-X przy 1200W.
            Tu nie będzie co zbierać nawet i tylko zagorzalcy będą wspierać platformę Intela bo ich architektura 9generacji Core nawet gorzej będzie się prezentować jak niegdysiejszy Buldożer z TDP 220W.