Nauka

Elon Musk: sztuczna inteligencja stanie się poważnym zagrożeniem w ciągu 5 lat

Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
29 komentarzy Dyskutuj z nami

Tempo postępu w sektorze sztucznej inteligencji jest niezwykle szybkie - czy jednak aż tak?

AI

Roboty i szeroko pojęta sztuczna inteligencja to według jednych dobrodziejstwo dla ludzkości. Inni twierdzą jednak, że technologia ta przyniesie ze sobą apokalipsę. Zdecydowanie do tej drugiej grupy należy jeden z największych wizjonerów naszych czasów – Elon Musk. Mało tego – według niego sprzęt i oprogramowanie tak szybko stanie się świadome i inteligentne, że AI będzie poważnym zagrożeniem w ciągu najbliższych 5 – 10 lat.

„Coś śmiertelnie poważnego może nastąpić w ciągu najbliższych pięciu lat. Najwyżej 10” – napisał Musk. – „Proszę pamiętać, że zazwyczaj jestem bardzo pozytywnie nastawiony do technologii. Tempo postępu w sektorze sztucznej inteligencji jest niezwykle szybkie. Jeśli nie masz bezpośredniego kontaktu z grupami takimi jak DeepMind, nawet nie zdajesz sobie z tego sprawy”.

Co ciekawe, słowa te wcale nie były przeznaczone do wiadomości publicznej – w zamyśle była to prywatna wiadomość do Johna Brockmana z Edge.org. Elon Musk doskonale zdaje sobie jednak sprawę z tego, że nie jest sam i jego poglądy podzielane są przez innych. Nic wielkiego się więc nie stało.

 „Nie tylko ja uważam, że powinniśmy się obawiać” – powiedział Musk. – „Wiodące firmy z sektora AI zrobiły wiele w celu zapewnienia bezpieczeństwa. Zdają sobie sprawę z niebezpieczeństwa, ale wierzą, że mogą kształtować i kontrolować cyfrową superinteligencję. To się okaże…”

Elon Musk niejednokrotnie przyznawał już, że obawia się sztucznej inteligencji. Nikt chyba jednak nie przypuszczał, że wizjoner przewiduje zagrożenie w tak niedalekiej przyszłości. Inni naukowcy także czuja niepokój, ale twierdzą, że AI stanie się tak potężne dopiero za jakieś 30 – 50 lat. W świecie technologii wszystko chyba jednak jest możliwe. Zatem cytując Muska – „to się okaże”.

Źródło: Mashable, SlashGear

Komentarze

29
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  No ja bym chciał chociaż pół sztucznej inteligencji npc w grach...
  12
 • avatar
  Konto usunięte
  Autonomiczne roboty patrolowe

  http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-2841427/Robo-cops-patrol-Silicon-Valley-gets-five-foot-tall-robot-security-guards.html
  5
 • avatar
  cura666
  Widzę, że facet lubi być na świeczniku
  3
 • avatar
  Kenjiro
  Nie chciałbym doczekać czasów rodem z Terminatora...
  3
 • avatar
  tuna007
  do tej pory wydawalo mi sie ze brak inteligencji to najwieksze zagrozenie dla luckosci
  3
 • avatar
  kitamo
  najlepsze jest to ze czytam podobne artykuly od lat 90tych :)
  W 97 roku czytalem o tym ze "za dwa lata bedziemy mieli na konsolach i PC grafike fotorealistyczna ze ciezko bedzie odroznic od rzeczywistosci"
  Po 25 latach odpalam AC:U i widze ze pod wzgledem jakosci i optymalizacji kodu dalej jestem w latach 90tych.
  3
 • avatar
  mesjan
  Sztuczna inteligencja była by bardzo pożyteczna ale nie w rękach głupich ludzi. Gdyby owa sztuczna inteligencja miał możliwość tylko myślenia i komunikacji z człowiekiem a także nie była połączona z internetem, mogła by wtedy powiedzieć nam coś na co sami nie potrafimy wpaść. Była by źródłem porządnej wiedzy. Ale wiadomo jakby ktoś ją zainstalował w robocie uzbrojonego po zęby mogłoby wtedy być nie miło.
  2
 • avatar
  Konto usunięte
  Właśnie ubiłem zainfekowaną WI w Mass Effect 2 ;). Myślę że gość jest na tyle blisko najnowszych technologii że wie co mówi.
  2
 • avatar
  Pioyer
  a AI w grach wciaz kuleje ;[
  1
 • avatar
  wdowa94
  Właśnie jesteśmy na etapie w którym elektronika już nie służy ludziom, a służy do symulowania organizmów, co w pewnym momencie nie będzie zbyt zdrowe...
  1
 • avatar
  januszb
  Nauczyłem mojego pudla komend, aportowania, skakania przez obręcz i nawet trochę chodzi na 2 łapach.
  Normalnie psy tego nie robią.
  Czy to też jest sztuczna inteligencja? :))))
  1
 • avatar
  darek79r19
  Jak by była sztuczna AI w grach, to w kazdej bys przegrał....
 • avatar
  miedzianek
  „Coś śmiertelnie poważnego może nastąpić w ciągu najbliższych pięciu lat. Najwyżej 10”

  Bah,a ja uwazam,ze stanie sie cos strasznego do konca tego roku! Tez napiszecie o mnie artykul?

  -6
 • avatar
  Konto usunięte
  W sumie to i dobrze... ludzkosc i tak nie zasluguje na przetrwanie. Im szybciej tym lepiej...
  -6
 • avatar
  Konto usunięte
  Pewno Skynet.
 • avatar
  Konto usunięte
  Głupie amerykańce boją się wszystkiego, począwszy od Terminatora a skończywszy na ataku zombi.
 • avatar
  Konto usunięte
  Co do sztucznej pytanie najważniejsze po jak krótkimi czasie juz nie będziemy za nią nadążać??
 • avatar
  cvbgvh
  Według mnie po pierwsze najpierw niech rozwiną technologię zabezpieczającą przyszłą sztuczną inteligencje a po drugie nie ma możliwości żeby sztuczna inteligencja zwróciła się przeciwko nam jeżeli nie ma w niej tego "zainstalowanego" jeżeli jest nie zabijaj ludzi itp to nie będzie chyba że hakerzy wgrają wirusa żeby zniszczyć sztuczną inteligencję bo o im się to nie podoba,nie pasi im bo się za dużo terminatora naoglądali a efekt tego będzie taki że wtedy zwróci się przeciwko nam bo wirus zmieni z nie zabijaj na zabijaj żeby się przed tym obronić wystarczy stworzyć sztuczne prawo że haker zostanie skazany na śmierć a tylko go zamkną a po drugie jeżeli stworzą robota ze sztuczną inteligencją to niech nie wypuszczają go nigdzie tylko zrobią kopię bez sztucznej inteligencji kierowaną zdalnie przez tą maszynę ale bez bezpośredniego połączenia z nadajnikiem czyli coś jak człowiek grający w gry w wirtualnej rzeczywistości gdzie maszyna będzie miała kontroler i obraz z kamery ale bez tego bezpośredniego połączenia przez które haker może przesłać wirusa.
 • avatar
  zajeBEASTY
  Inteligencja jest darem nieśmiertelnej duchowej rozumnej duszy, stwarzanej przez Boga przy poczeciu człowieka, dlatego np. każda aborcja jest morderstwem.

  Nigdy nie powstanie sztuczna inteligencja, bo - o ile mi wiadomo - Bóg nie zaplanował tego daru dla naszych wytworów.

  To wszystko bajki, maszyny nigdy nie beda w stanie osiagnac samoswiadomosci, odczuwac, byc OSOBAMI - bez inteligentnej duszy jest to niemożliwe.

  Dlatego też choć człowiek przez tysiace lat rozwinął w minimalnym stopniu technologię, do dzieł naszego Ojca jest mu nieskończenie daleko :)
 • avatar
  Konto usunięte
  Wystarczy nie podpinać sztucznej inteligencji do "pstryczka od prądu", w razie zagrożenia klik i nie działa :p