Bezpieczeństwo

Ostrzeżenie przed szkodnikiem ukrywającym się w postaci wtyczki dla przeglądarki

przeczytasz w 1 min.

Firma ESET w swoim najnowszym raporcie przestrzega przez trojanem skrywającym się w postaci wtyczki do przeglądarek.

eset logo szkodnik trojan js/chrome.fbook raport ostrzeżenie

W najnowszym raporcie dotyczącym najpopularniejszych zagrożeń bezpieczeństwa komputerowego, firma ESET przestrzega przed trojanem, który jest w ostatnim czasie bardzo aktywny i ukrywa się pod postacią rozszerzeń do przeglądarek internetowych.

Eksperci z laboratorium antywirusowego firmy ESET ostrzegają przed złośliwym koniem trojańskim nazwanym JS/Chromex.FBook, który szturmem wdarł się do pierwszej dziesiątki najaktywniejszych zagrożeń komputerowych ubiegłego miesiąca. Trojan ukrywa się pod postacią niewinnego rozszerzenia dla przeglądarek ChromeFirefox. Jego celem jest zainfekowanie jak największej liczby komputerów, co ważne szkodnik do realizacji tego zadania wykorzystuje Facebooka i jego użytkowników.

Szkodnik JS/Chromex.FBook instaluje się na komputerze ofiary jako zwykła wtyczka do przeglądarki Google Chrome lub Mozilla Firefox i od tego momentu przechodzi w stan aktywności, oczekując, aż użytkownik odwiedzi swój profil w serwisie społecznościowym Facebook. Wtedy też zagrożenie przystępuje do działania i publikuje na osi czasu swojej ofiary oraz na tablicach jego znajomych swoje wpisy.

Kamil Sadkowski, analityk zagrożeń firmy ESET, podkreśla, że każdy z tych wpisów wygląda tak, jakby został opublikowany przez samego użytkownika. W treści wpisów zagrożenie umieszcza odnośnik do zewnętrznej witryny. Jeśli któryś ze znajomych ofiary nieopatrznie kliknie w taki link, może nieświadomie dołączyć do grona zainfekowanych JS/Chromex/FBook - wystarczy tylko, że wyrazi zgodę na instalację niewinnie wyglądającego dodatku do przeglądarki Google Chrome lub Mozilla Firefox.

eset raport lista zagrożeń lipiec 2013

Według Kamila Sadkowskiego z firmy antywirusowej ESET ryzyko infekcji maleje, jeśli użytkownik posiada program antywirusowy lub stosuje odpowiednią aplikację ochronną do zabezpieczania swojego konta na Facebooku. Jeśli jednak użytkownik nie używa żadnego z tych rozwiązań, a zagrożenie przeniknie do komputera, najłatwiej pozbyć się go usuwając z przeglądarki niechcianą wtyczkę. Warto o tym pamiętać, szczególnie jeżeli korzystacie z serwisu społecznościowego Facebook.

Źródło: ESET

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  poprostujakub
  20
  Pierwsza zasada bezpieczeństwa w Sieci: nie zgadzać się na instalację czegoś, czego sami nie uruchamialiśmy.
  Druga: nie mieć fejsbuka.
  • avatar
   yamaro
   7
   Ogólnie nie godzić się na nic podczas instalacji programów na te super "dodatki" w szczególności na pseudo przeglądarkę o nazwie Delta, Qvo6, itd. Są to typowe malware.
   • avatar
    Barubar24
    4
    a ten "niewinnie wyglądający dodatek do przeglądarki Google Chrome lub Mozilla Firefox" nosi jakąś nazwę???

    Tak, aby każdy wiedział czego unikać.
    • avatar
     tanakov
     0
     Radzę instalować więcej dodatków... i nie czytać tego co się instaluje na kompie... Delta search i inne toolbary oraz dodatki instalowane razem z innym oprogramowaniem są wszędzie i przed tym nikt nie ochroni..
     • avatar
      figer
      0
      Z tym Fejsem to same problemy.