Bezpieczeństwo

Pierwszy wirus szyfrujący pliki na Androida

przeczytasz w 1 min.

Mobilny system Google coraz mniej bezpieczny.

Android ransomware

Specjaliści z firmy ESET po raz pierwszy w historii przechwycili złośliwy program typu ransomware, wycelowany nie w komputery, lecz urządzenia mobilne z systemem Google Android. Oprogramowanie to szyfruje dokumenty i multimedia użytkownika zapisane na jego karcie pamięci. Aby odblokować dostęp, złośliwa aplikacja życzy sobie pewną sumę pieniędzy.

„Uwaga twój telefon został zablokowany!
Urządzenie zostało zablokowane z powodu przeglądania i rozsyłania dziecięcej pornografii, zoofilii i innych perwersyjnych materiałów.
Aby odblokować urządzenie wpłać 260 UAH
1. Zlokalizuj najbliższy punk płatności
2. Wybierz MoneXy
3. Wpisz (tu wpisany jest kod)
4. Wpłać 260 Hrywien 
5. Nie zapomnij pobrać paragonu!
Po wpłacie urządzenie zostanie odblokowane w ciągu 24 godzin.
Jeśli nie wpłacisz wspomnianej kwoty stracisz wszystkie dane na twoim urządzeniu!”

Taki komunikat wyświetla się na ekranach smartfonów i tabletów zainfekowanych przez Android/Simplocker. Zagrożenie może kryć się pod aplikacjami, które nieświadomy użytkownik może zainstalować. Następnie skanuje ono nasz magazyn danych w poszukiwaniu plików o rozszerzeniach jpeg, jpg, png, bmp, gif, pdf, doc, docx, txt, avi, mkv, 3gp oraz mp4, a następnie szyfruje je algorytmem AES.

ESET Android/Simplocker

Waluta, w jakiej twórcy oprogramowania żądają okupu to hrywieny. Sugeruje to, że Android/Simplocker został stworzony w celu atakowania mieszkańców Ukrainy. Najwyraźniej jednak złośliwa aplikacja mocniej się rozprzestrzeniła. Jak się przed nią chronić? Przede wszystkim: uważnie dobierać instalowane aplikacje. Po drugie: na bieżąco tworzyć kopie zapasowe. Eksperci z ESET proponują także zainstalowanie aplikacja ESET Mobile Security.

Źródło: Dagma, AndroidHeadlines

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  .Alx.
  8
  "Eksperci z ESET proponują także zainstalowanie aplikacja ESET Mobile Security"

  Dobre !
  Jak nie okradną cię hakerzy, to okradnie cię ESET Mobile Security !

  W zasadzie pisze to między wierszami, ale ja to uwypuklę : ŻADEN program antywirusowy nie chroni nawet w najmniejszym stopniu przed Android/Simplocker ! Do tego potrzebny jest zdrowy rozsądek, ostrożność i troszkę wiedzy.
  • avatar
   webster58
   3
   A jak to ma się do nierootowanego androida 4.4 gdzie apka nie ma dostępu do innych plików poza swoim folderem, znaczy się do zapisu w innych katalogach ?? czy to tylko mżonka którą omija wirus ? ... bo jak tak to ja też chcę mieć do nich dostęp !! - czasami nienawidzę 4.4
   • avatar
    Konto usunięte
    2
    "Hrywieny"? :D