Gry

EyeAsteroids: gra wideo sterowana wzrokiem za 15 000$

przeczytasz w 1 min.

Sterowanie wzrokiem w grach

Wyprodukowany w Tobii Technology automat do gier z zainstalowaną na pokładzie strzelanką EyeAsteroids to według twórców pierwsza gra na świecie wykorzystująca system śledzenia wzroku, tzw. eyetracking.

Interakcja z systemem jest szybka i intuicyjna, a manipulacje dłońmi zostały ograniczone do wciśnięcia przycisku start. W grze typu Asteroid użytkownik ma za zadanie śledzić wzrokiem obiekty zagrażające Ziemi. Automatyczny laser zsynchronizowany z systemem eyetracking zniszczy meteoryty zauważone przez gracza.

EyeAsteroids
Czy takie automaty pojawia się również w naszych, nielicznych salonach gier?

Szwedzka firma buduje aktualnie kilkadziesiąt egzemplarzy automatów, które mają rozpropagować nowy gatunek rozrywki. Jedno urządzenie z zainstalowanym na pokładzie EyeAsteroids kosztuje około 15 tys. dolarów. Warto przypomnieć, że Tobii Technology opracowało również, wraz z Lenovo, pierwszy notebook sterowany wzrokiem. Komputer był prezentowany na targach CeBIT w Hanowerze, które miały miejsce na początku bieżącego roku.

Jak powiedział wówczas Henrik Eskilsson, dyrektor naczelny Tobii: "Prototyp notebooka naszej firmy dowodzi przede wszystkim tego, że opracowana przez nas technologia śledzenia wzroku jest na tyle dojrzała, by stosować ją w standardowych interfejsach komputerowych." Warto nadmienić, że inna wersja systemu eyetracking działa też w laptopie dostępnym w sprzedaży, jest to Toshiba Qosmio F755.

Technologia opracowana i wdrożona przez Tobii Technology, a także pierwsze modele komputerów wykorzystujące eyetracking, to być może zwiastun kolejnej rewolucji w sprzęcie użytkowym.

Przypomnijmy choćby wypowiedź Mike Ambinera z Valve Software, który już dwa lata temu powiedział: "W przyszłości oczy będą działać jak serwer proxy dla kursora myszy, transmitując nawigację i celowanie bezpośrednio z gałek ocznych. Jeśli połączycie to podejście z wykorzystaniem mrugnięć jako kliknięć, to zlikwidujecie potrzebę użycia myszki, klawiatury lub gamepada." Mówiąc krótko, oko bieleje.
 

Więcej o grach:

Źródło: tobii

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  kubaster
  2
  szkoda oczu na taką gre
  • avatar
   Konto usunięte
   1
   No jak będą robić takie biedne gry, to wielkiego sukcesu nie odniosą.
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Z oczopląsem nie pograsz.
    • avatar
     marekwjk
     0
     A jak tam z zezem?
     • avatar
      jarekzon
      0
      Mnie takie coś nie cieszy.
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       ciekawe czy w okularach da rade :)
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        W fps'y też da się tak grać? W sumie, sa tacy co graja w fps'y na padach więc chyba nie powinno mnie dziwić jeśli usłyszę, że tak.
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         e tam... lepsze juz te wszystkie wiimoty, move'y...