Internet

Facebook vs AdBlock Plus - walka trwa

przeczytasz w 1 min.

Programiści Facebooka toczą ostry bój z tymi, którzy rozwijają wtyczkę AdBlock Plus. Jak przebiega pojedynek?

Kilka dni temu Facebook wprowadził nowy system reklamowy – odporny na narzędzia blokujące. W zamian zaoferował użytkownikom panel, w którym mogą oni dostosowywać treści reklamowe tak, by były one dla nich jak najmniej uciążliwe. Autorzy wtyczki AdBlock Plus znaleźli jednak sposób na obejście „antyblokady”. Walka trwa.

Runda 1. Dwie doby – tyle potrzebowali programiści rozwijający AdBlock Plus, aby stworzyć narzędzie, które ukrywa reklamy w serwisie Facebook, włączając w to posty sponsorowane. Żadne treści promocyjne nie są wyświetlane na ekranie.

Runda 2. Facebook szybko odpowiada programistom. Okazuje się, że wtyczka AdBlock Plus faktycznie jest w stanie ukryć reklamy, ale wraz z nimi ukrywa niektóre posty znajomych i ze stron. W oficjalnym oświadczeniu czytamy, że w rzeczywistości jest to więc działanie przeciwko użytkownikom. 

Runda 3. Właściciele wtyczki AdBlock Plus przyznają, że to prawda i obiecują, że udoskonalą swoje narzędzie w taki sposób, by wszystkie posty, które reklamami nie są, były prawidłowo wyświetlane. 

Runda 4. Facebook odpowiada, twierdząc że znany jest już sposób, w jaki programiści AdBlock Plus złamali „antyblokadę”. Zapowiedzieli, że są w trakcie pisania kodu, który sprawi, że filtr wtyczki stanie się bezużyteczny.

Czy w rundzie 5 programiści AdBlock Plus znowu przechytrzą tych od Facebooka? Jak myślicie?

Źródło: The Verge

Komentarze

21
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  popo601
  29
  Prawda jest taka że w dzisiejszych czasach żeby nie ABP to by się nie dało nawet normalnie neta przeglądać!
  • avatar
   Tofer
   23
   Nie mam konta na FB ale reklamy mnie dobijają wszędzie oby tak dalej przez reklamy już TV nie oglądam :)
   Trzymam kciuki za ABP.
   • avatar
    gixer
    6
    Jeśli tak jak na poniższym zdjęciu ma wyglądać przeglądanie stron z reklamami i ten test jest miarodajny to mamy odpowiedź czy warto używać programów do blokowania reklam.

    http://imgur.com/a/bl4lX
    • avatar
     mat9v
     5
     Konieczne w tych czasach rozszerzenia (dla Chrome):
     - uBlock
     - Privacy Badger
     - ScriptBlock
     Przydaje się jeszcze "LongURL" - rozwija skrócone adresy, pozwala się ustrzec przed wchodzeniem na śmieciowe strony.

     Nie rozumiem jak ludzie mogą akceptować ładowanie się strony przez 30+ sekund, czekanie aż wyświetli się treść którą chcieliśmy przeczytać podczas gdy zasypywani jesteśmy reklamami - najgorzej jest jeśli musimy akurat znaleźć jakąś trudno dostępną informację, fakt czy statystyczne dane i musimy odwiedzić kilkadziesiąt a czasem nawet kilkaset stron. Łatwo to może przełknąć jeśli zaglądamy regularnie na kilka portali, bo reklamy się powtarzają i leżą w cachu przeglądarki, niestety skakanie po stronach to koszmar, bo do każdej ładują się inne reklamy, czasem z serwerów na drugim końcu świata.
     Każdy "publicysta" to zna jeśli poświęca czas na szukanie informacji w sieci, a nie kopiuje "newsy" w ciemno z kilku wybranych portali.
     Ja osobiście płacę ekstra za dostęp do kilku portali, za artykuły tam dostępne ale w reszcie internetu używam kompletu narzędzi do obrony przed natarczywymi reklamami.
     Zresztą reklama dawno temu straciła już funkcję informacyjną i stała się sposobem na znalezienie jeleni, którzy kupią akurat oferowane śmieci, które inaczej się nie sprzedają bo są za drogie albo mało konkurencyjne.
     Więc po co mam słuchać i oglądać kłamstwa?
     Fakt że czasem reklamuje się dobre towary, efekt jest taki że są droższe niż wynikałoby z ich przydatności (na przykład większość telefonów komórkowych).
     Ech, wystarczy tego narzekania :)
     • avatar
      Skaza
      4

      Doskonale rozumiem, że reklamy są niezmiernie istotnym źródłem dochodu dla osób prowadzących serwisy internetowe. W zamian, za oglądanie ofert promocyjnych, mamy dostęp do darmowych treści i np. możemy tutaj wymieniać się komentarzami na różne tematy.

      Dlatego nie jestem przeciwny wyświetlaniu treści reklamowych, JEŻELI umieszczane są w sposób przemyślany, a same reklamy w możliwie najmniejszym stopniu wpływają na prędkość ładowania się i wyświetlania strony internetowej.

      Tymczasem podczas podobnych dyskusji zawsze intryguje mnie, czy ktoś byłby skłonny płacić abonament za dostęp do np. Benchmarka (lub dowolnego innego serwisu) w wersji bez reklam?

      • avatar
       mat9v
       3
       Dokładnie tak, nawet na dobrym łączu, czekanie na te wszystkie reklamy, aż się załadują jest irytujące. Jeszcze jeśli serwery reklam są blisko, trzeba czekać kilkanaście sekund, na reklamy z drugiego końca świata czeka się czasem nawet i pół minuty. Nie wspominając o pracy na łączach komórkowych czy o limitach danych :(
       Stosunek objętości reklam do treści strony jak 10:1 ....
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Wszyscy macie konto na FB ?
        • avatar
         Konto usunięte
         -1
         jestem terrorystą używam adblocka. tak serio to na WP taki komentarz wywalają a lada chwila na serio mam wjazd na chatę policji. Co się porobiło z tym światem było by to nawet śmieszne gdyby nie to ze lada chwila tak będzie
         • avatar
          darioz
          -5
          Wolalbym zeby Youtube tak walczylo z Adblockiem! Wtedy mialbym wiecej hajsu z moich lets plejow!
          • avatar
           sn00p
           0
           uBlock Origin jest nieporównywalnie lepszy od AdBlocka. Na face zaglądam czasem po kilka razy dziennie. Od lat nie widziałem tam reklam, nawet przez jeden dzień.