Ciekawostki

Wpłacasz pieniądze na Ukrainę? Uważaj, bo oszuści żerują na dramacie ludzi

przeczytasz w 2 min.

Wojna na Ukrainie to poważna sprawa, która głównie ma związek z polityką. Ale nie tylko! To temat, który ociera się także o technologię i bezpieczeństwo, więc dotyczy dużo większej liczby zainteresowanych. Także tych, którzy chcą pomóc osobom w trudniejszej sytuacji.

Trudna sytuacja na Ukrainie to ogromna tragedia, która porusza sumienia wielu ludzi. Część osób decyduje się wesprzeć ofiary środkami finansowymi, ale czai się tutaj pewne niebezpieczeństwo - za niektórymi zbiórkami mogą stać oszuści.

Fałszywe zbiórki pieniędzy na Ukrainę

W sieci pojawiła się masa różnych zbiórek pieniędzy mających pomóc Ukrainie. Warto tutaj jednak być czujnym, bo nie wszystkie akcje są prawdziwe, a wpłacane pieniądze mogą być zabrane przez oszustów. Niestety, część osób żeruje na ludzkiej tragedii.

Nie oznacza to, że nie powinniśmy w ten sposób pomagać naszym sąsiadom. Wręcz przeciwnie – wpłata pieniędzy dla wielu osób będzie najlepszą i najskuteczniejszą formą wsparcia poszkodowanych. Trzeba jednak robić to z głową. 

Dobre zbiórki pieniędzy na Ukrainę

Przede wszystkim warto ustalić komu chcielibyśmy pomóc i wybierać sprawdzone, zweryfikowane zbiórki. Możliwości jest naprawdę dużo!

Akcje pomocy uruchomił m.in. Caritas Polska, Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej czy Polska Akcja Humanitarna. W serwisie Siepomaga wystartowała zbiórka pieniędzy w ramach funduszu pomocy ofiarom wojny. Zakres pomocy będzie uzależniony od rozwoju konfliktu na Ukrainie i dostosowany do potrzeb. 

To jednak nie koniec możliwości, bo ogromna lista potwierdzonych akcji pojawiła się w serwisie Reddit – spektrum możliwości jest bardzo duże, bo można tutaj znaleźć akcje na rzecz pomocy dzieciom, bezdomnym, niezależnemu dziennikarstwu, a nawet zwierzętom, środowisku czy dziedzictwu kulturowego.

Pamiętajcie również o weryfikowaniu informacji o wojnie na Ukrainie. Część wiadomości może służyć dezinformacji, ale pojawiają się też oszustwa, których skutki mogą być dużo poważniejsze.

Źródło: Reddit, Caritas, PCPM, PAH, Niebezpiecznik

Komentarze

3
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Elektromonter
  3
  Nie ma slow. Takiego tylko zlapac i od razu leb uciac!
  • avatar
   dzejsonista
   -1
   Ja nie wierze, że ludzie nadal nabierają się na te "zbiórki"
   • avatar
    TitoBandito01
    -5
    Na ukraińskie dziwki wykładam pieniążki bardzo chętnie, ale normalnie po co miałbym wpłacać na tych brudasów pieniądze? XD