Przeglądarki WWW

Firefox dostanie nowe funkcje - Mozilla się obudziła

przeczytasz w 1 min.

Mozilla przygotowała nową, naprawdę przydatną funkcję. Kontenery mogą okazać się strzałem w dziesiątkę.

Firefox ostatnio mocno zwolnił – Mozilla nie dodawała do swojej przeglądarki zbyt wielu nowych funkcji, podczas gdy konkurencja próbowała zainteresować swoich (i nowych) użytkowników, jak tylko mogła. Miłośnicy „pandki rudej” wreszcie doczekają się konkretnych nowości.

Nowe funkcje zostały zauważone w rozwojowym wydaniu Nightly przeglądarki Firefox. Najważniejszą z nich są „kontenery” – przydatne rozwiązanie umożliwiające wykorzystanie różnych tożsamości na różnych kartach. Co to oznacza?

Użytkownik ma możliwość wybrania „kategorii” każdej otwieranej karty. Poszczególne tożsamości różnią się od siebie ciasteczkami, zawartością pamięci podręcznej itp. Można je wykorzystać do różnych czynności, na przykład przeglądania sieci, pracy czy zakupów.

Firefox Nightly kontenery

Co w tym takiego niezwykłego? Załóżmy, że mamy na wszystkich portalach społecznościowych po dwa konta – jedno służbowe i jedno prywatne. Dzięki „kontenerom” bez problemu otworzymy je wszystkie na umieszczonych obok siebie kartach i nic się „nie wymiesza”.

Poszczególne tożsamości dzielą ze sobą historię przeglądania, zakładki, zapisane hasła czy dane formularzy, co tylko poprawia działanie nowej funkcji w praktyce. Ta zresztą, co trzeba przyznać, została wykonana bardzo intuicyjnie i przejrzyście.

Już w fazie testowej funkcja działa bardzo dobrze, choć Mozilla powinna jeszcze trochę popracować nad wizualnym, rozróżnieniem poszczególnych zakładek tożsamościowych. Niemniej wreszcie coś zaczyna się z Firefoksem dziać, a to należy uznać za plus.

Źródło: Tech Crunch

Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  10
  Firefox ma już praktycznie wszystko, więc nie rozumiem tego narzekania w tym artykuliku. Narzekanie dla narzekania, żeby było o czym napisać.
  • avatar
   sn00p
   6
   Używam Firefox od zawsze. Wcześniej Netscape. Te nowe funkcje to bzdura, dla Hrome hipsterów :)
   • avatar
    maaaad
    4
    To, że Mozilla nie dodawała do Firefoxa sryliarda nikomu niepotrzebnych, debilnych funkcji, to akurat był atut. Szkoda tylko, że nie zabrali się za optymalizację.
    • avatar
     .Alx.
     0
     Plus za „pandkę rudą” !

     Bo to ona widnieje w logo, a nie lis jak się potocznie uważa.
     • avatar
      Konto usunięte
      -3
      Dziwne że zasobożerny flash zostaje wyoutowany, a przeglądarki mimo to "żrą więcej". Dobra swoją drogą backdory jakimi są dla mnie przeglądarki to ktokolwiek wierzy w te aktualizacje i bezpieczeństwa? Z tego co czytałem na dziwnych forach paranoicznych ludzi (o swoją prywatność) to tak na prawdę wystarczyłby dobry interpreter + jego rozszerzenia (rozumienie skryptów itp) + systemowe okno ze wsparciem akcji i wtedy mamy 0..-> 6 mb (ram) na jedne okno/zakładkę.. Jak ktoś się zna to niech się wypowie czy miał z tym styczność?