Systemy operacyjne

Firefox OS: mobilny system operacyjny wywodzi się z projektu Mozilla Boot2Gecko

przeczytasz w 2 min.

HTML5 i aplikacje webowe

Kiedy niecały rok temu fundacja Mozilla ujawniła swoje plany odnośnie stworzenia mobilnego systemu operacyjnego Boot2Gecko (B2G), to wiele osób nie dawało temu systemowi żadnych szans na zdobycie popularności. Tymczasem niedawno na swoim blogu fundacja poinformowała, o zmianie nazwy z B2G na Firefox OS oraz, że system zyskał spore poparcie producentów sprzętu jak i operatorów komórkowych.

mozilla boot to gecko firefox os system logoSystem fundacji Mozilla jak wskazywała początkowo jego nazwa Boot2Becko jest zbudowany z wykorzystaniem silnika Gecko - tego z którego korzystają Wine implementacja WinAPI, przeglądarka Firefox czy też klient pocztowy Thunderbird.

Nowo przemianowany system ma kłaść ogromy nacisk na aplikacje webowe i HTML5. Niemalże wszystkie elementy systemu zostały wykonane w tych technologiach.

Aplikacje i gry przeznaczone dla systemu mają być pisane właśnie w HTML5, nawet aplikacje systemowe zostały wykonane w ten sposób. Fundacja chwali się, że nawet takie moduły jak monitor systemowy został przygotowany w HTML5 i jest typową aplikacją wykorzystującą jedynie odpowiednie API jak chociażby mające powszechne zastosowanie w tym systemie WebAPI.

mozilla firefox os logo smartfon system operacyjny

Mozilla tworzy system przy wsparciu wielu innych firm, jak zdradzono m.in. operator Telefónica specjalnie dla systemu Firefox OS przygotował podstawowe elementy jak wysyłanie wiadomości, prowadzenie rozmów czy też obsługa pewnych standardów.

mozilla firefox os boot2gecko system wygląd interfejs

Zmiana nazwy z Boot2Gecko na Firefox OS ma pozwolić na lepszą identyfikację systemu na rynku, dzięki marce jaką wyrobiła przeglądarka Firefox. Nietrudno się nie zgodzić z decyzją fundacji Mozilla, gdyż dużo prościej i taniej jest oprzeć się na znanej, cenionej i popularnej marce niż tworzyć nową, która niekoniecznie musi odnieść sukces.

System Firefox OS ma poniekąd zrewolucjonizować rynek smartfonowych systemów, dzięki zastosowaniu HTML5 i technologii webowych, system ma działać zauważalnie szybciej i wymagać mniejszych zasobów sprzętowych niż chociażby Windows Phone czy też Android.

mozilla firefox os smartfon samsung wygląd

Mozilla nie omieszkała pochwalić się również o rosnącym zainteresowaniu jej systemem. Zastosowaniem systemu w swoich urządzeniach są zainteresowane firmy Alcatel i ZTE, które ponoć już rozpoczęły prace nad pierwszymi urządzeniami, które zobaczymy w 2013 roku.

mozilla boot2geco firefox os system wygląd interfejs wiadomości połączenie wyszukiwanie

Nie jest to jednak koniec, bowiem według Mozilli jeszcze wielu producentów interesuje się ich systemem, dodatkowo tacy operatorzy jak: Deutsche Telekom, Etisalat, Smart, Sprint, Telecom Italia, Telefónica i Telenor zapowiedzieli swoje poparcie dla systemu i wprowadzenie do swoich ofert urządzeń z tym systemem.

Dodatkowym atutem systemu jest jego otwartość, Mozilla bowiem kontynuuje i w tym przypadku idę otwartego oprogramowania Open Source, tak aby każdy zainteresowany mógł dostosować system do własnych potrzeb, a także skorzystać z jego źródeł.

 firefox os wygląd smartfon samung menu

Czy projekt Mozilli ma szansę się udać? Tego nie wiadomo, prawdopodobnie jeszcze w wakacje otrzymamy do dyspozycji wersję testową beta systemu Firefox OS, dopiero wówczas będziemy mogli wyciągnąć pierwsze konstruktywne wnioski.

mozilla system firefox os boot to gecko wygląd interfejs kontakty

Więcej o fundacji Mozilla:

Źródło: TechSpot, Mozilla

Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  4
  Ciekaw jestem, jak bedzie wlasnie realnie z prekoscia w stosunku do androida oraz z zuzyciem zasobów a co za tym idzie baterii.
  • avatar
   Konto usunięte
   4
   Alcatel - producent telefonów którego nie widać na rynku
   • avatar
    Dragonik
    3
    Pewnie na początku będzie to wersja z błędami, ale z czasem będzie lepiej.
    • avatar
     Konto usunięte
     1
     wiadomo ze z błędami, Android na początku też nie był zbyt dokładny i brakowało wiele funkcji, ale sie rozkręcił i tu też pewnie tak bedzie, zapowiada się dobrze.
     • avatar
      Konto usunięte
      1
      wygląda jak połaczenie WP z "japkowym" OS-em oraz jakąś tam cząstką Andka..
      • avatar
       Konto usunięte
       1
       Liczę na to, że Benchmark przeprowadzi odpowiednie testy gdy pojawi się wersja beta, bo system zapowiada się ciekawie.
       • avatar
        mgtan
        1
        Fajne że ktoś coś robi... ale niech robi coś nowego.. jakiś włąsny pomysł... a nie wszystko na to samo kopyto.

        Jak kolega wyżej napisał... za przegląarkę by sie wzieli a nie tworzą coś nowego. Jesli OS ma działać jak przeglądarka ich, to ... szkoda zachodu.
        • avatar
         Konto usunięte
         1
         http://www.benchmark.pl/uploads/backend_img/a/boot2gecko-wygl%C4%85d.jpg

         Trochę szwankuje im to sortowanie alfabetyczne.No ale pożyjemy zobaczymy co z tego wyjdzie.
         • avatar
          Igoruss
          0
          Zapowiada się ciekawie, na pewno przyda się nowy gracz na rynku obok androida, ios i wp7.
          • avatar
           Konto usunięte
           -4
           Phi, za przeglądarkę by się wzięli bo tam to bug goni buga niestety :(
           • avatar
            Anonim20
            0
            System system ale koleś pochwalił się jakie laski do niego wydzwaniają :D
            ciekawe jak ten OS się rozwinie :)
            • avatar
             adwell
             0
             Co się dziwicie, że coś się przycina i nie działa ? Nawet jeszcze bety nie ma więc dopracowują pewnie cały OS. Nie wiem co innego mogą wymyślić??? Wygląd się nie podoba?? DOS może byłby ok ? :) Ja czekam na ten system, może przebije Androida.