Oprogramowanie

Firefox wyprzedza Internet Explorer 6

Maksym Słomski | Redaktor serwisu benchmark.pl
17 komentarzy Dyskutuj z nami

Internet Explorer 6 pozostawał do niedawna najpopularniejszą (!) z przeglądarek internetowych. Nadszedł czas na zmiany za sprawą Firefoxa, który wyraźnie pnie się na wyżyny rankingów.

Wielu użytkowników z nadzieją patrzy w stronę ewentualnego triumfu Firefoxa nad przeglądarką Microsoftu i wydarzenie, o którym wspominamy jest na pewno krokiem w tę stronę. Wrześniowe notowania przeglądarek pokazywały, że różnica dotycząca ilości osób używających danej przeglądarki wyniosła 1.4% na korzyść IE6. Wskazania październikowe pokazują już przewagę produktu Mozilli nad starszym IE6. Różnica wynosi 1.2% na korzyść Firefox.

Warto wspomnieć, że pomimo faktu, że Internet Explorer 6 jest już dość przestarzałą przeglądarką to ciągle pozostaje najbardziej popularną wersją IE. Wersji IE 7 używa 18.6% osób, IE 8 20.5% - około 2.5% używa IE8 w trybie zgodności.

Światowy ranking ciągle umieszcza przeglądarki Internet Explorer na pierwszym miejscu (64.64%), przy udziale 24.07% dla Firefoxa. Jednak Firefox zdołał wreszcie pokonać najpopularniejszą wersję przeglądarki, co jest niewątpliwie sukcesem. Może to oznaczać, że wielu dotychczasowych użytkowników "odpływa" w kierunku używania przeglądarki innej niż Microsoft.

Październikowe notowania pokazują, że z Chrome i Safari korzysta po 4% ogółu internautów, natomiast Operę wybiera 2% osób. Ciekawym i wartym odnotowania jest fakt, że drugą po IE przeglądarką, która zanotowała spadek popularności była Opera.

Szczegółowe statystyki znajdziecie na stronach arstechnica.com.

Źródło: Fudzilla

Komentarze

17
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  sevae
  Byle nie Chrome :P ;)
 • avatar
  Gothar
  IE 6? Wyczyn. Komputery sie aktualizują do nowszych wersji nie koniecznie lepszych stąd te zmiany.
 • avatar
  Konto usunięte
  Dziwne że opera tak słabo! Jak dla mnie, jeżeli nie FF to tylko Opera
 • avatar
  torture
  Wciąż ta wojna przeglądarek :P Dlaczego nie ma zestawienia kto jakiej skórki w Winampie używa, albo jaką ma tapetę na pulpicie :P Równie istotne jak używana przeglądarka :P
 • avatar
  Bandyto3xx
  Czemu poprostu nie robią analizy typu - ie ma tyle, firefox tyle, tylko na wersje dzielą? To chyba oczywiste ze starsze będą tracić na popularności?
 • avatar
  assistant
  Myślałem ,że FF już dawno wyprzedził Explorera.
 • avatar
  NomadDemon
  w polsce na 90% FF wyprzedzil IE.. tylko szkoly i firmy zostaja na internet eXploderze z powodu kompatybilnosci z bankami i innym szajsem [wina bankow]
 • avatar
  Vato_
  Nie przepadam za M$ ale tekst jest troche źle napisany nie rozumiem dlaczego jest porównanie jednej wersji IE6 (23,3% udziału w rynku) do 3 wersji Firefox:
  wersja 3,5 (13,9%)
  wersja 3 (8,79% rynku)
  wersja 2 (1,14% rynku) suma 24,7.

  z tego co widze kolejność inaczej się układa
  IE nadal jest najczęściej używane 23,3%
  a Firefox 3,5 jest dopiero na 4 miejscu za IE 7 i IE 8