Ciekawostki

Bezpieczny wózek sklepowy, który sam hamuje

przeczytasz w 1 min.

Taką koncepcję zaprezentował Ford, wykorzystując w niej swoją technologię zapobiegania kolizjom.

Pamiętacie budę z aktywną izolacją hałasułóżko z asystentem pasa ruchu? Kolejnym samochodowym rozwiązaniem, dla którego niecodzienne zastosowanie znalazł Ford, jest technologia zapobiegania kolizjom. Wyposażył w nią wózek sklepowy.

W swoim najnowszym spocie Ford zaprezentował koncepcyjny wózek sklepowy, który samodzielnie hamuje, gdy wykryje przed sobą jakąś przeszkodę. Podobnie jak w przypadku samochodów, technologia zapobiegania kolizjom pomaga tutaj unikać wypadków, do których w supermarketach przede wszystkim (choć nie tylko) doprowadzają dzieci. 

W autach za działanie tego systemu odpowiadają kamery, radary i czujniki. W wózkach ograniczono się do tych ostatnich. Zasada jest jednak taka sama – jeśli „kierowca” nie zatrzyma się w porę, hamulec zostaje aktywowany automatycznie. Zobaczcie jak to wygląda:

Podobnie jak w przypadku poprzednich projektów, powstał on po to, by w ciekawy sposób zaprezentować technologię z samochodu na czytelnym przykładzie spoza świata motoryzacji. Wątpliwe jest też, że kiedykolwiek taki wózek ujrzy światło dzienne, choć… nigdy nie należy mówić „nigdy”.

Źródło: Ford Europe

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  freezoid
  1
  lidar w wózku sklepowym... tego jeszcze nie było

  btw niektóre markety mają tak zaniedbane wózku że trzeba sporo siły włożyć w pchanie go.
  taki na nikogo nie wpadnie, jest tani i klient ćwiczy mięsnie za darmo
  win!
  • avatar
   dziobolek
   0
   Dzieci trzeba wychowywać i uczyć odpowiedzialności oraz właściwego zachowania,
   zamiast dawać im wózki które mają "myśleć" zamiast nich.
   To się nazywa kreowanie pokolenia bezmózgowców.
   • avatar
    pawluto
    0
    Ja czekam na wózek który posiada czytnik i wyświetlacz - Biorę towar , skanuję , wrzucam , i mam od razu cenę i sumę zakupów ! Tego nie widziałem narazie nigdzie !
    • avatar
     Gadon
     0
     takie coś by się przydało w wózkach głównie na starsze panie, które wjeżdżają w ludzi w kolejce przy kasie.... raz myślałem, że mi kręgosłup pęknie gdy dostałem wózkiem schylając się po zakupy do swojego....