Technologie i Firma

Unia Europejska przygotowuje formalną skargę przeciwko Android Google

Mateusz Albin | Redaktor serwisu benchmark.pl
Autor: Mateusz Albin
33 komentarze Dyskutuj z nami

W Brukseli w sprawie oprogramowania Android rozpętała się burza. UE nie jest zadowolona z dominującej pozycji systemu Google.

google android

Zbyt duże wpływy Androida na rynku urządzeń mobilnych nie podobają się Unii Europejskiej. Komisarze z Brukseli chcą złożyć antymonopolową skargę na Google.

Android Google wydaje się być najmniej kontrowersyjnym systemem operacyjnym na świecie. Tymczasem w Brukseli w sprawie oprogramowania rozpętała się burza. Według doniesień Bloomberga, Unia Europejska nie jest zadowolona z dominującej pozycji systemu Google. W tej sprawie ma zostać złożona skarga antymonopolowa.

W antymonopolowych działaniach Unię Europejską mają wspierać konkurencji Giganta z Mountain View. Według informacji pochodzących z anonimowych źródeł, działające na europejskich rynkach firmy zajmujące się oprogramowaniem mobilnym zostały poproszone o usunięcie klauzul poufności, przedłożonych urzędnikom UE, tak aby po przedstawieniu zarzutów Google'owi, mozna było przedstawić jego przedstawicielom jawne wersje.

Według Bloomberga wprowadzenie tego scenariusza w życie mogłoby oznaczać powtórkę z zeszłorocznych postępowań przeciwko dużym firmom. Wtedy Google otrzymał podobną skargę, zaledwie tydzień po tym, kiedy do jego konkurencji spłynęły wnioski o odtajnienie dokumentów.  Prace unijnych komisarzy dotyczą nie tylko Androida. Pod lupą znalazły się także serwisy reklamowe przedsiębiorstwa, oraz rozliczenia podatkowe.

Według Bloomberga, Google jest celem numer jeden dla Margrethe Vestager, komisarz ds. konkurencji w Komisji Europejskiej. W podobnych postępowaniach przedstawiciele UE zmusili Microsoft i Intel do wypłaty miliardów euro kar.

Ostateczna decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła. Warto także pamiętać, że kroki podjęte za plecami Google jeszcze o niczym nie świadczą. Odtajnianie firmowej dokumentacji następowało także w sprawach, które nie kończyły się wystosowaniem formalnych skarg. Redakcji nie udało się uzyskać komentarzy Ala Verneya, belgijskiego rzecznika Google, ani Ricardo Cardoso, rzecznika Komisji Europejskiej. Obaj odmówili komentarza.

Źródło: Bloomberg

Komentarze

33
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  xDDDD
  To tak jakby pozwać BMW, że ich auta są za dobre i ich rynek wzrasta, szkoda słów...
  38
 • avatar
  ciomasta
  Popie..... całkiem już umysłowo . Problem imigracyjny wymknął się pod kontroli a oni bawią się w co innego . Ciekawe czy mają mózgi we łbach .
  30
 • avatar
  rlistek
  Hm... jak by tu na szybko zasilić budżet UE?
  29
 • avatar
  Snack3rS7X
  Jezu, wiedziałem że lewacy mają popierdziolone we łbach ale żeby aż tak?!
  7
 • avatar
  kokosnh
  Jak można wytoczyć proces antymonopolowy komuś, kto produkty ( systemy ) udostępnia za darmo?

  Aż strach kiedy wytoczą proces przeciw ubuntu
  6
 • avatar
  CESARZ987655
  UE jeszcze nie raz zaskoczy nas swoimi genialnymi pomysłami.
  5
 • avatar
  Renji
  No przecież, na biednego nie ma co kar nakładać nawet jak wali przekręty, bo i tka nie zapłaci i zarobku nie ma.

  Mówcie co chcecie na urzędników UE ale nieważne jak by sie opierdzielali na wypłatę pensji trzeba zarobić. Nie ważne jak ale trzeba. No w sumie to trudno nazwać pensją, raczej bezzwrotną zapomogą na niewiadomy cel.
  4
 • avatar
  variel
  G..no burza się szykuje :(
  2
 • avatar
  lazar47
  "komisarz ds. konkurencji" [no comment]...
  2
 • avatar
  Konto usunięte
  Kolejna spartolona ankieta na benchmarku. brak opcji "wszystkie popularne systemy mają istotne wady".

  mnie dziwi że komisarze UE nie wystosowali oskarżenia w kierunku Microsoftu za wpychanie ludziom na siłę win10. karą powinien być zakaz niezależnej sprzedaży samego systemu w tej wersji, oraz urządzeń w których ten system jest pre-instalowany jako jedyny.
  1
 • avatar
  Andari
  szmatoid i reklamy wszędzie...
  1
 • avatar
  hynio
  Sam android i jest darmowy ale pobieranie 30% od każdej transakcji w sklepie google to trochę dużo.
  1
 • avatar
  Arek13022
  skoro tak się przejmują monopolem to niech spojrzą na NVidię i AMD. Tyle że UE ma już takie problemy że takie sprawy powinni sobie ogarniać po całym tym kryzysie.
 • avatar
  dezmont
  to jakieś żarty
 • avatar
  Konto usunięte
  UE przeszkadza dominująca pozycja Androida w telefonach ale nie przeszkadza jej, że na jej terenie niedługo zacznie dominować bydło robiące burdę za burdą... brawo UE :) Trzymać tak dalej to niedługo nie będzie UE :)
 • avatar
  SirMichael
  Niech apple obniży ceny to wtedy powinno się wyrównać.