Foto

Czego miłośnicy fotografii mogą spodziewać się w czerwcu?

przeczytasz w 2 min.

Pewne i nieco mniej pewne premiery sprzętu i oprogramowania foto w czerwcu 2014 roku.

Miłośnicy fotografii na pewno w czerwcu mogą spodziewać się dobrej pogody, ale nie tylko. Kilku producentów związanych z branżą fotograficzną zapowiada lub planuje z dużym prawdopodobieństwem premiery produktowe. Wśród nich nowa cyfrówka Nikon, oprogramowanie Adobe, a także coś od FujiFilm, choć w tym przypadku wiemy jedynie, że ma być to coś bardzo oryginalnego.

Nikon pod koniec czerwca ma zaprezentować lustrzankę, która, jak się spodziewamy, będzie następcą obecnego pełnoklatkowego modelu D800E. Czy będzie to D810 czy D800s, jeszcze nie wiadomo. Istnieje też szansa, że zamiast tego aparatu zobaczymy na przykład Nikona D9300, który ma wypełnić lukę pomiędzy Nikonem D7100D610. Teoretycznie w ten segment można wpisać Nikona D300s, ale to już emeryt, który miał premierę 5 lat temu.

Nikon D800E
Nikon D800E - model obecnie dostępny w sklepach produkowany jest w Japonii. "Następca" trafi do nas już z fabryk w Tajlandii.

Następca Nikona D800E będzie czymś w rodzaju odświeżenia produktu, raczej nie spodziewajmy się, że będzie to diametralnie nowa konstrukcja. Spodziewany jest sensor o takiej samej rozdzielczości 36 Mpix i bez filtra AA, ale o dużo lepszych własnościach podczas pracy w słabym oświetleniu dzięki wsparciu nowego procesora obrazu. Poprawki mają dotyczyć także układu AF. Mówiąc inaczej, będzie podobnie jak przy zmianie modelu D4 na D4s.

Nowa lustrzanka Nikona to najbardziej prawdopodobna opcja, ale w sieci krążą również plotki o kompakcie z serii Coolpix z sensorem 1”. Jest już oczywiste, że branża kompaktów w poszukiwaniu ratunku przed spadającą mocno sprzedażą prostych aparatów, skupi się na zaawansowanych konstrukcjach. A bezlusterkowce Nikon 1 to przykład, że kompakt z podobnym sensorem byłby niezłą propozycją. Nikon niedawno zresztą złożył w japońskim urzędzie patentowym wniosek o patent na obiektyw zoom o zakresie ogniskowych 10-145mm i jasności f/4-5.6. Daje to w przeliczeniu około 27-392 mm.

Adobe Lightroom 5
Adobe Lightroom 5

W świecie oprogramowania dużo mówi się o zapowiadanej konferencji Adobe w połowie czerwca. Firma zapowiada nowości dotyczące usługi Creative Cloud. Do tych nowości być może zaliczy się aktualizacja Lightroom 6, aplikacji do zarządzania i wywoływania plików ze zdjęciami. Do takich wniosków skłania niedawna premiera wersji kandydującej wtyczki Adobe Camera RAW 8.5, której nie towarzyszyła premiera takiej samej wersji Lightroom 5.5. Pojawiły się także zapowiedzi książek dotyczących Lightroom 6.

Zapowiedzi Fujifilm są bardziej niepewne. W czerwcu być może doczekamy się w końcu premiery obiektywu XF 18-135 mm. Oddział Fujifilm France zapowiada również coś, z czym dotychczas nie mieliśmy do czynienia.

Samsung NX30
Samsung NX30

Skoro plotkujemy, to nie sposób zapomnieć o Samsungu, który organizuje coroczne wydarzenie Samsung Galaxy Premiere 2014 już 12 czerwca. Przedstawiciele firmy donoszą, że tym razem Samsung skoncentruje się na rozwiązaniach typowo mobilnych. Jednak nie tracimy nadziei i liczymy, że jakiś aparat także się pokaże. Zwłaszcza że koncern ostatnio aktywnie promuje swoje bezlusterkowce – dziś, czyli w piątek 6 czerwca na Times Square organizowana jest akcja „Zamień swoją lustrzankę cyfrową”.  Samsung zaoferował osobom, które zechcą pozbyć się lustrzanki, aparat Samsung NX30. Szczęśliwców ma być co najmniej 250.

Źródło: Inf. własna

Komentarze

2
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Askvoll
  0
  Czy to "artykuł" sponsorowany? Rety! Ja rozumiem, że można lubić jedną firmę, ale producentów aparatów jest więcej i obiektywność nakazuje wspomnieć o innych markach, szczególnie pod takim tytułem. Wstyd! lub celowe działanie.
  • avatar
   mpsk2
   0
   Chciałbym przypomnieć, że produkcja następcy D800 w Tajlandii to tylko plotka.