• benchmark.pl
 • Foto
 • Odkurzacz do matrycy w aparacie cyfrowym - żart czy sensowny produkt?
Foto

Odkurzacz do matrycy w aparacie cyfrowym - żart czy sensowny produkt?

przeczytasz w 1 min.

Fujin Mark II to odkurzacz, który w obudowie obiektywu mieści wentylator i filtry dla oczyszczania matrycy aparatu z zanieczyszczeń.

Fujin odkurzacz obiektyw

Fujin Mark II to druga generacja odkurzacza do matryc systemowych aparatów cyfrowych Canon oraz Nikon, który wyróżnia się obudową wzorowaną na stałoogniskowym obiektywie. Wykorzystuje wbudowany wentylator, który według zapewnień producenta w ciągu sekundy sześciokrotnie wymienia powietrze w komorze z matrycą.

No cóż. Pomysłowość ludzi nie zna granic. I nie myślimy tutaj o aspekcie technicznym, a raczej marketingowym. Bo sam pomysł już na wstępie budzi wątpliwości. Usunie niektóre zanieczyszczenia to pewne, czy jednak wszystkie, czy w ogóle skutecznie i co ważniejsze - przyniesie więcej korzyści czy strat (powietrze jest wyciągane, ale również nawiewane)?

Czyszczenie matrycy to czynność z którą spotkał się każdy użytkownik systemowego aparatu. Nawet jeśli nie wykonywał tej operacji ręcznie, to zapewne świadomie lub nieświadomie skorzystał z funkcji ultradźwiękowego czyszczenia sensora, którą dysponuje dziś prawie każda lustrzanka czy bezlusterkowiec. Są także specjalne zestawy to zamiatania matrycy, by usunąć wyjątkowo oporne brudy.

Fujin filtry

Gdy nie pomaga żadna z tradycyjnych metod, a oporne pyłki mimo naszych wysiłków stale osiadają na filtrze przed sensorem, to może jednak warto spróbować wynalazku o nazwie Fujin.

Pierwsza generacja pojawiła się rok temu, teraz mamy model Fujin Mark II, który jest 2,7-raza wydajniejszy od poprzednika. Zasilanie z 4 akumulatorów AAA pozwala na 80 jednominutowych cykli czyszczenia. Jak to działa pokazują poniższe klipy wideo.

Pomysłowość z perspektywy marketingowej zamyka się w cenie urządzenia. 150 dolarów to dość dużo jak na takie akcesorium. Dodatkowe elektrostatyczne filtry, które wspomagają utrzymanie w czystości komory z sensorem w przypadku czyszczenia w zanieczyszczonym środowisku, kosztują 18 dolarów za 5 sztuk.

Źródło: Fujin

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  carbo888
  0
  Nie wiem jak nikoniarze ale canon ma rozsiane po całej Polsce darmowe punkty czyszczenia matryc.
  • avatar
   Konto usunięte
   -4
   ]Znalazłem nową stronę z aukcjami na której można kupić np. laptopa za 15 złotych :

   www.mxvp.eu/aukcje

   Polecam serwis, póki co mało użytkowników i łatwo się wygrywa :)
   Ja wylicytowałem monitor wart 300zł za 18,20 :)
   • avatar
    0
    Bywa tak, że kurz się przylepi do sensora i niestety takie coś nie pomoże. Tylko szpatułka do czyszczenia (a na zwykły kurz - gruszka). ;)
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Tylko zeby nie zassało samej matrycy. Bardziej praktycznym pomysłem byłoby dodanie tam czegos do polerowania matrycy.
     • avatar
      kitamo
      0
      No widzicie a Olympus od dlugiego juz czasu ma sprawny system czyszczenia w swoich aparatach (ultradzwiekowy) i o dziwo sprawdza sie on nawet niezle (no chyba ze to nie kurz tylko bardziej przylepiony brud).