Internet

Gdyby Manhattan sięgał Polski - na jakiej ulicy byśmy mieszkali?

przeczytasz w 2 min.

ExtendNY jest zmodyfikowaną wersją map Google z nałożoną warstwą z rozszerzoną na cały świat siatką ulic z Manhattanu.

Siatkowy układ ulic stosowany jest od zamierzchłych czasów w największych metropoliach świata. Jednym z najsłynniejszych jest ten na Manhattanie. Gdyby rozszerzyć go na cały Świat, każde miejsce na Ziemi miałoby swój adres podobnie jak w Nowym Jorku. Specjalna mapa na stronie ExtendNY pomoże nam odnaleźć nasz nowojorski adres.

Siatka ulic na Manhattanie ma ogromną zaletę - bardzo ułatwia orientację. Podobnie jak współrzędne geograficzne. Gdy wiemy gdzie jesteśmy, znając współrzędne miejsca docelowego wiemy też, w którym kierunku się poruszać. Podobnie w Nowym Jorku. Będąc na ulicy 30 wiemy, że ulica 34 leży na północ. A z kolei znajdując się przy 8 Alei wiemy, że aby dotrzeć do 5 Alei trzeba iść na wschód. Prościej się nie da, nawet mapa nie jest konieczna, chyba że taka z zaznaczonymi ciekawymi miejscami.
 

ExtendNY

ExtendNY NowyJork
ExtendNY jest zmodyfikowaną wersją map Google z nałożoną warstwą z rozszerzoną na cały świat siatką ulic z Manhattanu.
 

W Mega-Manhattanie redakcja benchmark.pl znalazłaby się w okolicy 11326 Wschodniej Alei i  78455 Ulicy. Z kolei adres innego charakterystycznego punktu w Polsce, Centrum Nauki Kopernik, brzmiałby - 11438 Wchodnia Aleja  i 82074 Ulica.
 

ExtendNY Warszawa

Ponieważ Ziemia ma sferyczny kształt, taka siatka ulic, podobnie jak siatka ziemskich współrzędnych geograficznych, musi mieć dwa bieguny. W tym wyimaginowanym świecie biegunami są miejsca we wschodnim Uzbekistanie i na Oceanie Spokojnym (kilka tysięcy kilometrów na zachód od wybrzeży Chile). 1 Ulica, która jest analogiem równika, przebiega przez Manhattan oraz przez środek Australii. Rolę południka zerowego spełnia 1 Aleja - przebiega ona w okolicach planowanego przez Facebook centrum danych na północy Szwecji.
 

ExtendNY Lulea Facebook


Więcej o mapach Google:


Źródło: popsci.com
 

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  juggler
  16
  Fajne. Szkoda tylko, że niepotrzebne.
  • avatar
   wizdar
   14
   Przypomniała mi się scenka:

   "Naczytałeś się jakiś bzdur o żabach, a teraz na siłę próbujesz zainteresować tym innych"
   • avatar
    Konto usunięte
    4
    No to kul. Dzięki tej wiadomości nawet dzisiejszy obiad bedzie lepiej smakował.
    • avatar
     Konto usunięte
     3
     Tylko ciekawostka powinna byc ciekawa.
     • avatar
      Konto usunięte
      3
      Otóż głosy "na nie" wg mnie mają tylko autorom serwisu dać do zrozumienia, że takie nic nie znaczące newsy nie są tym co koniecznie musi się tu znaleźć.
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Jako ciekawostka, ludzie. Zachowujecie się, jak stare pierdoły... :( co ciekawsze, chce się wam to komentować, mimo że news was nie wzruszył.
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Z obliczeń wynika że u mnie za miedzą tam gdzie teraz jest kibel stały by WTC. Ale dobrze że ich nie ma bo do kabla na 60 to mi już zadaleko.
        • avatar
         Michur
         0
         U nas by to nie przeszło
         http://www.youtube.com/watch?v=pWeMdPLn3-A
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          Heh , tylko po co ?
          • avatar
           yeldus
           0
           A mnie się podobało.
           • avatar
            jewgienij
            0
            W sumie dziwne, ze jeszcze nie przemianowali nazw tych ulic na nazwiska bohaterow, prezydentow, jeneralow, szefow CIA, NSA i innych wprowadzaczy-utrwalaczy(tomahawk?) globalnej demokracji. Ale za to nazwali oststniego nimitza nazwiskiem ZYJACEGO bylego prezydenta. Ten z popsutymi kiblami.
            Jako byly lodzianin dobrze wspominam prostokatna siatke ulic. Kolejne cztery lata poruszania sie po brukseli wspominam jako koszmar. W tym miescie nie ma dwoch ulic przecinajacych sie pod katem prostym. Skrzyzowania piecio, a nawet dziewiecioramienne to norma.