Karty graficzne

GeForce RTX 4090 może zaskoczyć wydajnością. Poborem mocy również

przeczytasz w 2 min.

Coraz większymi krokami zbliża się premiera kart graficznych Nvidia GeForce RTX 4000. Szczególnie ciekawie zapowiada się GeForce RTX 4090, czyli topowy przedstawiciel nowej serii.

Nowe karty graficzne Nvidii szczególnie zainteresują osoby składające komputery do gier – seria GeForce RTX 4000 zastąpi tutaj wysłużone modele GeForce RTX 3000 (debiutujące w 2020 roku!).

Wprawdzie producent jeszcze nie potwierdził planów wydania nowych kart, ale w sieci pojawiają się interesujące przecieki.

GeForce RTX 4090 zaskoczy wydajnością?

GeForce RTX 4090 ma być topowym przedstawicielem nowej serii (zastąpi on model GeForce RTX 3090 – można powiedzieć, że to spadkobieraca kart z rodziny Titan).

Karta ma bazować na rdzeniu Ada AD102 z 16 128 jednostkami CUDA i dysponować 24 GB pamięci GDDR6X 384-bit. Zagadką jest współczynnik TGP (Total Graphics Power) – wcześniejsze informacje sugerowały, że ma on wynosić 450 W, aczkolwiek możliwe jest osiągnięcie nawet 600 W.

Na jaką wydajność możemy liczyć? Producent podobno ciągle optymalizuje parametry karty, ale może ona zaoferować ponad 2-krotnie lepsze osiągi niż GeForce RTX 3090 (poprzedni model z rdzeniem GA102).

Szczerze? Trudno nam uwierzyć w taki przyrost wydajności, ale źródło do tej pory podawało raczej sprawdzone plotki. Jeśli informacje się potwierdzą, otrzymalibyśmy potężną konstrukcję, która powinna spełnić oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników.

Według najnowszych informacji, premiera karty ma nastąpić już w sierpniu (aczkolwiek możliwe są drobne opóźnienia). W kolejnych miesiącach miałyby zadebiutować słabsze modele – GeForce RTX 4080 we wrześniu, a GeForce RTX 4070 w październiku. Ceny pozostają tajemnicą, ale na pewno nie będzie tanio.

Źródło: kopite7kimi

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Krzywalen
  14
  "Ceny pozostają tajemnicą, ale na pewno nie będzie tanio." Pytanie do autora? Co teraz jest tanio? :)
  • avatar
   Konto usunięte
   6
   Paweł, ty nie zaskakujesz, bo tradycyjnie piszesz o zaskoczeniach. btw. cena tej grafy też nie zaskakuje. jest jeszcze drożej.
   • avatar
    KENJI512
    3
    Czym tu ma zaskoczyć, 1.5x RTX 3090
    • avatar
     someone1989
     1
     Jeszcze nie tak dawno nv mówiła o 2x wydajność 2x msrp czyli 4090 coś koło 3500 usd? Wysoki kurs dolara stojące porty w Chinach i mamy karte pewnie za 30000zł nie tak dawno płaciło się 3 razy msrp więc nic nadzwyczajnego by w tej cenie nie było
     • avatar
      szymcio30
      1
      Na razie to wróżenie z fusów aczkolwiek te 60-70% będzie osiągalne co i tak jest mało jeśli komuś zamarzy sie odpalenie gry z RT w 4K bez DLSS. W Hitmanie 3 po aktualizacji RT możemy liczyć na oszałamiające 14-20fps. Nawet po włączeniu DLSS wydajność bywają spadki poniżej 50fps
      • avatar
       _Ciekawski_
       0
       Moim zdaniem aktualnie podawana specyfikacja wyklucza wzrost wydajności o ponad 100%:
       1. Rdzeń ma mieć 126 SM czyli o ~53,5% więcej niż 3090, do tego wyższe zegary i pojemniejszy L2. To wszystko powinno dać wzrost na poziomie 50-70% dla samego rdzenia (realna wydajność nigdy nie rośnie liniowo).
       2. Nawet jeśli sam rdzeń jakimś cudem osiągnąłby wydajność 2 razy 3090, to przepustowość vRAM będzie limitem. Szyna ma pozostać 384b i tylko kości mają być trochę szybsze. 24 zamiast 21Gbps. Niby wzrośnie drastycznie pojemność L2, ale to nie to samo co IC/L3 w RDNA2/3. To może trochę pomóc tak samo jak lepsze algorytmy kompresji. Ale nie ma szans aby to zaspokoiło zapotrzebowała 2 razy wydajniejszego GPU niż 3090.
       3. Biorąc pod uwagę 1 i 2 moim zdaniem wydajność 4090 będzie w przedziale 130-170% 3090. Zależy jak mocno vRAM ograniczy GPU.
       4. Możliwe, że z powodu pkt. 2, Nvidia nie wypuszcza od razu pełnego AD102 (144 SM) z wyżyłowanymi zegarami i TDP600W. Możliwe, że czekają na GDDR7 i dopiero w tedy wydadzą najmocniejszą wersję Ada w postaci 4090Ti. Taki GPU ma szansę być znacząco szybszy od 4090 i jego wydajność faktycznie może osiągnąć/przekroczyć 200% wydajności 3090.
       • avatar
        Szwejk
        0
        Ja proponuje zapamiętać co ten "popularny insider" który "rzadko się myli" wypisuje. Bo ja sobie zadałem trud żeby spisać jego predykcje a propos poprzedniej generacji i moja konkluzja była taka że zieloni chyba używają go do dezinformacji. W zasadzie wszystkie jego posty to okazały się bujdami. Tak że ostrożnie bym podchodził do niego. Zresztą nas najbardziej interesują ceny. MSRP pewnie będą znowu na każdą kieszeń a rzeczywistość będzie taka że boty skalpelów skupią wszystko.
        • avatar
         JaniuniuSzopen
         0
         Oto jestem ja! Człowiek którego właśnie potrzebujesz! Jan Szopen światowej sławy ekspert rynku kryptowalut ktory zarobił 27 milionuw$ wyciągu ostatnich dwóch lat!
         Nadciąga potężny kryzys ekonomiczny! Nawet ponad miliard ludzi na swiecie straci prace a kolejny miliard będzie musiało pracowac za polowe wynagrodzenia! A kolejny miliard w krajach rozwijajacyh się będzie musiało pracowac tylko za jedzenie nic więcej!
         Ale ty możesz się uratować i to dzięki mnie!!!!
         Wtedy kiedy inni będą harować za psie pieniądze ty możesz żyć jak król!!! Potężna posiadłość z wieloma basenami! Kilka luksusowych elektrycznych Tesli, obracanie soe w swiecie polityków, milionerów, miliarderów, celebrytow i całej śmietance towarzyskiej!!! Będziesz uprawiał seks z niezliczona ilością pięknych kobiet x całego świata!!! Zupełnie jak ja!!!
         Zainstaluj aplikacje Crypto Com i wykorzystaj mój kod polecający a dostaniesz na start az 25$ w kryptowalucie CRO, zupełnie ZA DARMO!!!
         Wykorzystaj go, ustrzesz się przed nadchocaym Armagedonem gospodarczym ktory nadciąga i sprawi ze miliardy będą żyć w skrajnej nędzy!!!
         Ty tego unikniesz!!! Ponieważ handel kryptowalutami daje potezne możliwości i robi z każdego multimilionera!!! Oro mój kod!!!
         jjey2xxs9c
         • avatar
          Batyra
          -1
          Już nie mogę się doczekać! Ciekawe jakie modele będą z blokami i czy EKWB też przygotuje swoje. Na prawdę mam nadzieję, że wyjadą z czymś potężnym. A te wszystkie "olaboga" na pobór prądu... chcesz top-moc to płać. Proste.
          • avatar
           Marucins
           0
           "może ona zaoferować ponad 2-krotnie lepsze osiągi niż GeForce RTX 3090"

           Czemu trudno w to uwierzyć?
           Wszystko zależy gdzie jest robiony test i w jakim miejscu ;)
           To że w jakimś programie (syntetycznym G.) albo grze osiągnie ten DWUKROTNY przyrost nie znaczy że będzie tak zawsze.

           Te "przecieki" to zgrabne marketingowe akcje. Od tego te działy biorą pieniądze, które notabene nie są małe.
           • avatar
            ElFi_
            0
            Od jakiegoś czasu karty są budowane tak, że wydajność jest definiowana poborem mocy a nie odwrotnie, czyli wydajność karty zależy od limitu TGP. Dlatego dwie różne karty na takim samym chipie będą się różnić wydajnością bo mogą mieć różne TGP. Weźmy jako przykład RTX3060: MSI Ventus - 170W, MSI Gaming X - 180W, ASUS STRIX - 210W. Wszystkie te karty mają ten sam chip a różnią się wydajnością i to sporo. Drugi czynnik to budowa karty a konkretnie systemu chłodzenia, słabe chłodzenie szybko wpędza kartę w throttling skutkiem czego wydajność spada. Trzeci czynnik mający najmniejszy wpływ na wydajność ale jednak występujący (górnicy wiedzą o co chodzi) to loteria silikonowa. Gorszej jakości chip bierze więcej prądu i szybciej osiąga limit TGP (przy niższym zegarze) niż lepszy jakościowo "kolega" i na odwrót: lepszej jakości chip (powyżej przeciętnej) osiągnie lepsze rezultaty niż reszta. Życzyłbym sobie aby testerzy mieli świadomość tego co napisałem i w testach podawali przynajmniej limit TGP karty, oszczędzi to rozczarowań czytelnikom, którzy zakupią "taką samą" kartę, czyli z tym samym chipem i ze zdziwieniem odkryją, że u nich karta wypada jakoś słabiej. No, jak TGP będzie się różnić o 50W to wydajność też musi. Trzeba też uważać aby nie dać się nabrać na "standardowy BIOS" czyli biedna karta ze standardowym limitem TGP, niby fajnie, daje radę w krótkich benchmarkach ale w grze już po kilku minutach radiator się gotuje a throttling zdusza wydajność chipa i gra zaczyna "klatkować". Z 4090 będzie podobnie, większość kart będzie miała 450W TGP bo takie będzie minimum, będą wydajne, będą wymiatać i czego tam jeszcze nie będą. Jednak dopiero STRIXY, HOFY i inne takie TOPy będą dysponować 600W limitem TGP i w połączeniu z dobrym chłodzeniem to one będą prawdziwymi demonami wydajności, taka jest brutalna rzeczywistość.