Ciekawostki

Generacja Z - wychowani w świecie nowych technologii, uczeni po staremu

przeczytasz w 2 min.

Czy podejście do edukacji powinno zostać zmienione?

Generacja Z

Świat się zmienia. Wraz z nim zmieniają się też ludzie – ich zachowania, predyspozycje i funkcjonowanie. Obecnie dzieci i młodzież dorastają pod wpływem portali społecznościowych i urządzeń mobilnych. Miejscem zabaw, nauki i spotkań jest natomiast Internet. Generacja Z – bo o niej mowa – to osoby urodzone po 1995 roku. Dla nich nowe technologie są podstawowym narzędziem do poszerzania wiedzy. Czy podejście do edukacji powinno zatem zostać zmienione?

Z przeprowadzonego przez Sparks&Honey badania wynika, że co najmniej 85 proc. uczniów wyszukuje potrzebnych informacji w Internecie, a połowa z nich korzysta w tym celu z platformy YouTube lub portali społecznościowych. Co trzeci uczeń pobiera lekcja online, a 20 proc. czyta lektury w formie elektronicznej. 

Nauczyciele i rodzice w zdecydowanej większości twierdzą jednak, że odejście od tradycyjnych metod nauki i zastąpienie ich cyfrowymi odpowiednikami to ogromne zagrożenie dla wykształcenia dzieci. Według Andre Haardt, dyrektora generalnego platformy Squla, jest to jednak myślenie błędne. Uczniowie bowiem są przyzwyczajeni do nowych technologii i czy starsze pokolenia tego chcą, czy nie – będą z nich korzystać.

„Dzieci z pokolenia Z dorastały już w świecie nowoczesnych technologii, dlatego mają większą zdolność funkcjonowania w wirtualnym świecie, na komputerach, tabletach czy smartfonach. To właśnie z nich czerpią informacje potrzebne do kształcenia się” – powiedział Haardt, dodając, że nowe technologie to nie tylko bezużyteczna rozrywka, ale przede wszystkim narzędzie do poszerzania wiedzy.

Założona przez Andre Haardta Squla to internetowa platforma edukacyjna dla dzieci ze szkół podstawowych. Znajdują się tam różnego typu gry i quizy dopasowane do umiejętności uczniów. Można się domyślać, że popularność tego typu usług będzie z miesiąca na miesiąc rosnąć. Jest to bowiem sposób, by zainteresować młodych ludzi nauką także „po szkole”.

Postępująca cyfryzacja może zmienić sposób, w jaki uczone są dzieci. Według ekspertów z ośrodka dialogu i analiz THINKTANK rozwój nowych technologii i informatyzacja szkół spowodują przejście do modelu edukacji hybrydowej, czyli połączenia tradycyjnych lekcji, z tymi w przestrzeni wirtualnej. Czy to według was dobre rozwiązanie?

Źródło: Squla, Sparks&Honey, THINKTANK

Komentarze

21
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Bostonawy
  12
  No niestety w szkołach jesteśmy edukowani do tego jak być dobrym niewolnikiem bo większość info ma przygotowywać do "pracy" przez większość życia żeby później zdychać pod drzwiami szpitala bo cię nie przyjmą póki sałaty nie zobaczą. Ciekawe informacje w szkole to może ze 2% wszystkiego plus dodatkowe zajęcia. Można by było wiele pisać o tym jakie to bezsensowne ale nie ma co.
  • avatar
   davidoff
   5
   Z-Nation = Zombi Nation ;-)
   • avatar
    Konto usunięte
    2
    Młode pokolenie umie używać konkretnych implementacji nowych technologii ale zatraciła kreatywność i elastyczność w zdobywaniu, rozwijaniu i implementowaniu wiedzy. Nie bez powodu średnie IQ spada i obecnie jest 10% niższe średnio dla osób urodzonych po 95r w stosunku do tych urodzonych 20 lat wcześniej.
    Najśmieszniejsze jest to, że oznacza to tyle iż w współczesnym świecie się świetnie znajdują ale w technologiach jutra będą bardziej zagubieni niż 90-cio latek w internecie tym bardziej, że coraz mniej rozumieją podstawy funkcjonowania tych "nowych technologii". Nie piszę oczywiście by obrażać kogokolwiek ale o średniej statystycznej dla danej grupy społecznej w USA jak rzeczą badania. Czytelnicy benchmarka to wyjątki potwierdzające regułę ;)
    • avatar
     Skaza
     1

     Później takie pokolenie ma ogromne problemy z odręcznym pismem lub użytkowaniem tradycyjnych źródeł informacji, np. encyklopedii. Do czego obecna młodzież wykorzystuje nowe technologie? W większości do przesiadywania na Facebooku, Youtube i oglądania durnych memów.

     • avatar
      decorator12
      -3
      On nie docenią papierowych stron, bo nie będą wiedzieć co to jest.
      Nie docenią rozmowy w cztery oczy, bo będą to robić na fb.
      To pokolenie bedzie mówić "nam jest dobrze" - bo będzie. Bo tylko nieliczni będą wiedzieć co stracą.
      • avatar
       Tabalan
       -9
       "a połowa z nich korzysta w tym celu z platformy YouTube lub portali społecznościowych."
       Ludzkość zbliża się do swojego końca :(
       • avatar
        Ciumciumbek
        0
        Już myślałem, że wpis będzię dotyczył jakiejś ogromnej reformy szkolnictwa, czyli np. przebudowania podstawy programowej, innego sposobu oceniania itd. a mowa tu o kolejnej bezsensownej "platformie edukacyjnej" z której nikt nie będzię korzystać dobrowolnie, a jedynie pod przymusem.

        Oczekuje czegoś więcej niż jakieś durne quizy i zagadki na zepsutej stronie internetowej, oczekuje czegoś co naprawdę odmieni dzisiejszy sposób nauczania, czegoś co na prawdę zachęci młodzież do poszerzania horyzontów, a z własnego doświadczenia wiem, że (przynajmniej w klasach wyższych niż podstawówka) to się nie sprawdza i wręcz zniechęca.

        Z tego co wiem obceny system edukacyjny to zbudowany w średniowieczu, już dawno przestarzały model, który na przestrzeni wieków doczekał się tylko kilku poważniejszych zmian. Masakra.
        • avatar
         gumol
         0
         Niech mnie ktoś poprawi jeśli źle piszę. Gdzieś mi się obiło o uszy, że obecny sytem nauczania został wymyślony/wprowadzony przez nazistów? jako alternatywa dla indywidualnego toku nauczania. Miał on na celu indoktrynację i stłumienie wśród młodych ludzi myślenia kreatywnego i rozwoju w konkretnych wyspecjalizowanych dziedzinach. Nie mogę teraz na szybko znaleźć nic na ten temat. Jedyne co mi podpowiada to ten krótki artykuł:

         http://naszeblogi.pl/38302-unia-forsuje-socjalistyczny-model-szkoly-hitlera

         Może coś w tym faktycznie jest...
         • avatar
          Dubler
          0
          W szkołach powinni uczyć sztuki skupienia się na celu i budowania odporności na rozszerzającą się wraz z ccyrfryzacją prokrastynacją. Od internetu się nie ucieknie, trzeba z niego umieć korzystać.