Ciekawostki

Gigaspór o gigafabrykę Tesli przy polskiej granicy

przeczytasz w 2 min.

Niemieccy ekolodzy protestowali przeciwko budowie gigafabryki Tesli pod Berlinem i sąd przyznał im rację. Wygląda więc na to, że pierwsza europejska fabryka samochodów i akumulatorów tego producenta może jednak nie powstać, a przynajmniej nie w tej lokalizacji.

Tesla kontra ekolodzy. Gigafactory w Berlinie pod znakiem zapytania

Pierwsza europejska Gigafactory firmy Tesla, miała stanąć w Niemczech, pod Berlinem, niedaleko granicy z Polską. Firma, na której czele stoi Elon Musk, była gotowa wydać na ten cel prawie 4,5 miliarda dolarów. Zakład już na początku, w 2021 roku, miał zatrudniać 3 tysiące osób i produkować około 150 tysięcy samochodów rocznie. Z czasem obie te liczby miały rosnąć: pierwsza do 12 tysięcy, druga do pół miliona. Na razie jednak pod znakiem zapytania stoi nawet sam start.

Na potrzeby czwartej w ogóle, drugiej poza Stanami Zjednoczonymi i pierwszej w Europie gigafabryki trzeba by wyciąć 92 hektary lasu, a to może mieć nieodwracalny wpływ na dziką przyrodę i zasoby wodne. Niemiecki urząd ds. środowiska wydał na to zgodę, ale ekologiczne ugrupowanie o nazwie Zielona Liga Brandenburgii wniosło skargę w tej sprawie. Sąd wziął ją pod uwagę i nakazał Tesli wstrzymanie wycinki drzew i innych prac na tym terenie. Sprawa jest w toku, ale na razie nie wygląda to dobrze dla amerykańskiego producenta.

deforestacja

Elon Musk przekonuje: „wpływ netto będzie wyjątkowo pozytywny”

Trwa głośna dyskusja na ten temat. Wśród komentarzy odnajdujemy na przykład argumenty, że jest to dobra decyzja, bo w dzisiejszych czasach jak nigdy należy troszczyć się o naturę. Z drugiej strony – samochody elektryczne postrzegane są właśnie jako „zielone”, więc to, co początkowo będzie szkodziło, ostatecznie ma wyjść środowisku na dobre. Nie brakuje też komentarzy o osłabieniu wizerunku Niemiec jako miejsca do prowadzenia działalności gospodarczej. 

Na ten temat wcześniej już wypowiadał się też sam Elon Musk, zwracając uwagę na to, że drzewa do wycinki nie są częścią naturalnego lasu, lecz zasadzonego przez człowieka na potrzeby fabryki tektury. Poruszył też to, o czym mówiliśmy wcześniej: „gigafabryka pod Belinem będzie tworzyć pojazdy oparte na energii odnawialnej, więc wpływ netto na środowisko będzie wyjątkowo pozytywny”.

Po której stronie tego sporu stoicie wy? Dajcie znać w komentarzach!

Źródło: The Guardian, Tesla, informacja własna

Czytaj dalej o samochodach elektrycznych: 

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  PikSel71
  11
  Zapraszamy Elona Muska do nas, na pewno pod Stargardem lub Goleniowem znajdzie się kawałek ziemi na jego nową fabrykę. Wszyscy skorzystamy ...
  • avatar
   wanakamura
   1
   zachowanie lasów jest oczywiście ważne ale tak jak ktoś napisał to i tak jest las pod wycinkę. Po prostu ekoterrroryści chcą kasy i tyle.
   • avatar
    solasoft
    0
    chodzi o zasoby , dostep do swierzej wody. tesla wie ze tam beda miec dobry dostep do wody i zanieczyszczac wszystko w okolicy. Mam nadzieje ze im sie to nie uda. Trzymam kciuki .
    • avatar
     Konto usunięte
     -3
     Po pierwsze, czy to problem aby nakazać tesli posadzenie lasu w innych miejscach na terenie kraju? mogą to zlecić i sfinansować na rzecz innej firmy. mało to nieużytków?

     Po drugie. akurat nasza władza z litości nazwy partii nie wymienię, jest świetna w wycinkach, więc może niech ta fabryka powstanie na terenie Puszczy Białowieskiej? korniki będą wytępione i piłą i prądem :)
     • avatar
      tu end ten UKF TB tv sex do ru
      -14
      Wasz świat podąża w złym kierunku. Na cóż Wam te elektryczne autochody, skoro prąd bierzecie z węgla lub gorzej - bomb atomowych. Akumulatory też szkodzą Naszej Mateczce.

      Wszystko to dla zysku ? A gdy ograniczycie zużycie prądu do produkowanego z energii odnawialnej, to przyznam Wam zgodę - ale wtedy ¾ planety straci dostawy prądu więc coś za coś.

      Co do fabryki, mogliście dać brudnym robolom z Afryki pracę, a nawet jeśli nie preferujecie porwania i niewolnictwa to biali biedacy mieli by kawałek chleba. Czemu zabieracie im tę szansę ? Ta fabryka mogła zmienić odsetek bezdomnych w porządnych obywateli.

      PS: Witam, jestem nowym obłąkanym trollem, starszyzna polecała ten portal jako troll-friendly.
      • avatar
       Adrianwo
       0
       Dear Elon Musk,
       F*CK GERMANY!! F*CK DEUTSCHLAND!!
       Think Poland. Think POLSKA!!!!!
       Better perspectives, better world, better us.
       Choose Poland as a place for our next factory!!!
       WE, AMERICANS, ARE OVERUSING GERMANY AND GERMANS!!!
       One change would do everything ONLY BETTER.

       Tyle w temacie dla szanownego Elona.