Nauka

Lubisz oglądać satelitarne zdjęcia Ziemi? - pomóż szukać śladów starych cywilizacji w Peru

przeczytasz w 1 min.

Celem GlobalXplorer jest zachęcenie internautów do poszukiwania ciekawych obiektów na zdjęciach satelitarnych i ochrona dziedzictwa kulturalnego.

Dzięki internetowi i szybkim komputerom w zasięgu naszych dłoni możliwe jest realizowanie naukowych projektów, które wiążą się ze wsparciem społeczności internautów. Znacie pewnie Seti@Home czy LHC@Home. Na tle tych projektów ciekawie prezentuje się GlobalXplorer, którego celem jest wyszukiwanie interesujących miejsc na Ziemi, które mogą być celem badań archeologicznych.

Idea jest prosta, choć zawsze tak mówimy po fakcie, gdy ktoś wpadnie na pomysł i jeszcze na dodatek wygra konkurs z atrakcyjną finansową nagrodą. Mowa o konkursie TED 2016, którego nagroda w wysokości miliona dolarów trafiła do dr Sarah Parcak.

Zaproponowała ona wykorzystanie danych fotograficznych gromadzonych przez satelity DigitalGlobe w przeglądarkowej aplikacji GlobalXplorer. Za jej pomocą możemy, nie ruszając się z fotela przed ekranem komputera, przeglądać zdjęcia satelitarne i szukać ciekawych obiektów, które być może nie zostały jeszcze zauważone.

Obecnie celem analiz są tereny Peru, a dokładnie obszar o powierzchni 200 000 km kwadratowych, czyli mniej więcej tyle co 2/3 powierzchni Polski. GlobalXplorer został pomyślany tak, by zachęcać do dalszych poszukiwań, im więcej „doświadczenia” zyskamy, tym trudniejsze cele są nam stawiane. Najpierw, podobnie jak w grach opartych na systemie osiągnięć, musimy zakończyć „misje”, w których udowodnimy przydatność.

GlobalXplorer

To prawda, taka zabawa w archeologię nie jest tym samym co przeżycia jakich doświadczylibyśmy przemierzając tajemnicze zakątki Peru, ale obserwacje z orbity są często dużo lepszym sposobem na wykrycie rozległych struktur.

Dr Sarah Parcak wykorzystała swoją technikę już wcześniej, by zlokalizować potencjalne siedliska i nieznane wcześniej piramidy na terenie Egiptu. W 90% przypadków odkrycia były istotne.

By zacząć archeologiczną zabawę należy wejść na stronę GlobalXplorer i zapoznać się z instruktażowym wideo. Potem wszystko powinno być zrozumiałe. Oprócz badań możemy także zapoznać się z edukacyjnymi materiałami na temat Peru, które powstały we współpracy z National Geographic.

Udział w projekcie GlobalXplorer ma też inne dobre strony. Dziś w dobie dynamicznego rozwoju cywilizacji i turystyki wiele cennych miejsc jest niszczonych zanim archeolodzy zdążą do nich dotrzeć. Sygnalizowanie potencjalnych lokalizacji wartościowych archeologicznie miejsc pomoże uratować kulturalne dziedzictwo ziemskich cywilizacji z dawnych czasów.

Źródło: GlobalXplorer

Komentarze

3
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Sharimsejn
  0
  Fajnie, że szukają pozostałości po tych cywilizacjach ale nie okłamujmy się. To jest żmudna robota więc prościej jest wrzucić fotki do sieci. Siądzie przy tym 1/40 globu i zaraz coś znajdą, a szczęśliwiec dostanie może nagrodę wartą max 10 tysięcy, a taka pani doktor zgarnie melona.
  • avatar
   darioz
   -3
   A ile zamierzają zapłacić mi za poszukiwania tych wymarłych cywilizacji? Chyba nie myślą że będę robił to za darmochę!