Komputery

GNOME 3.28 już jest - dobre zmiany w linuksowym środowisku

przeczytasz w 1 min.

Nowa wersja popularnego, linuksowego środowiska graficznego GNOME jest już gotowa. Wydanie 3.28 przynosi ze sobą wiele praktycznych nowości funkcyjnych, jak i upiększenia, zwiększające przyjemność korzystania z komputera.

Popularne linuksowe środowisko graficzne znów wypiękniało. Oficjalnie ukończono GNOME 3.28, co jest owocem sześciu miesięcy prac – czy smakowitym?

Co nowego w GNOME 3.28?

GNOME w wersji 3.28 (o nazwie kodowej „Chongqing”) zawiera kilka istotnych nowości. Ulepszeń doczekały się między innymi aplikacje Kalendarza i Kontaktów, program do przeglądania zdjęć pozwala wreszcie wygodnie importować dane z zewnętrznych nośników (i organizować je w albumach), a w menedżerze pojawiła się możliwość oznaczania plików i folderów jako ulubione.

GNOME 3.28 pliki

Aplikacja Totem zaczęła obsługiwać filmy MJPEG, a domyślny odtwarzacz muzyczny otrzymał pełną obsługę HiDPI i modyfikowania list odtwarzania metodą przeciągnij-i-upuść. Nowy program Monitor (w wersji beta) ułatwia z kolei diagnozowanie i rozwiązywanie problemów z wydajnością i pojemnością. 

GNOME 3.28 Monitor

Jedną z nowości jest również automatyczne pobieranie systemów operacyjnych w aplikacji Boxes służącej do pracy z maszynami wirtualnymi. Krótko mówiąc: wystarczy wybrać interesujący nas OS, a program sam go pobierze i zainstaluje. Menedżer zadań ma zaś zaktualizowany widok zadań.

GNOME 3.28 Boxes

Od razu rzuca się w oczy również inna zmiana – z pulpitu zniknęły ikony. Do tego podstawowy font został zmieniony w taki sposób, by nie tylko lepiej się prezentował, ale też był wygodniejszy w czytaniu. Przeprojektowana została także klawiatura ekranowa – przede wszystkim po to, by korzystanie z niej było bardziej intuicyjne.

GNOME 3.28 UI

Twórcy zwracają również uwagę na poprawioną współpracę z urządzeniami wykorzystującymi interfejsy Thuderbolt 3 i Bluetooth LE, a także na lepszą obsługę środkowego przycisku myszy i pomniejsze zmiany w ustawieniach, dzięki którym korzystanie z komputera ma być wygodniejsze.

GNOME 3.28 profil

Dodajmy na koniec, że GNOME 3.28 będzie domyślnym środowiskiem graficznym w Ubuntu 18.04 LTS „Bionic Beaver”. To rozwiązanie znajduje również zastosowanie między innymi w openSUSE i Fedora.

Źródło: Softpedia, GNOME

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  dariozpata
  -6
  Gnome jak pozostałe środowiska graficzne dla których ważny jest wygląd i bajery jest ociężałe i zasobożerne dlatego na Linuxa lepszym wyborem jest Xfce i LXDE a jedynymi sensownymi dystrybucjami są Xubuntu i Lubuntu!!!
  Dlaczego się zapyatcie? A to dlatego że bazują na najpopularniejszej dystrybucji linuksowej świata czyli Ubuntu!!! Ale właśnie Ubuntu które jest przy okazji zasobożerne zalecane jest tylko na najwydajniejszych gejmingowych komputerach z 16 GB Ram DDR4, dyskach SSD które nie są jeszcze zbyt popularne, kartach graficznych Nvidia co najmniej 1060 Gtx.
  Dla was czyli zwykłych użytkowników laptopów do 3000 zł i słabszych np 4 letnich PC to właśnie Xubuntu i Lubuntu są najodpowiedniejsze ponieważ nic nie tracicie i wszystkie programy i aktualizacje otrzymacie tak szybko jak w Ubuntu!
  • avatar
   grzech7
   0
   Kiedy będzie dostępny?
   • avatar
    seff1
    0
    Gnome to "demon" predkosci rozwoju. Na te kosmetyczne zmiany wymienione w artykule trzeba bylo czekac z rok. W dodatku w wiekszosci sa to zmiany w programach a nie w samym srodowisku (tak, wiem ze na Linuksie modne jest wydawanie nowych wersji systemow/srodowisk, na ktore skladaja sie glownie uaktualnienia zewnetrznego oprogramowania). Zeby chociaz te zmiany to byly glowne zmiany postulowane przez uzytkownikow...