Mobile

Google chce przygotować własny procesor

Mateusz Tomczak | Redaktor serwisu benchmark.pl
27 komentarzy Dyskutuj z nami

Z pewnością mogłoby to dość mocno zmienić panującą obecnie na rynku sytuację. Konkurencji takie plany Google raczej się nie spodobają.

Google

Wprawdzie to nie Google odpowiada za największą ilość smartfonów i tabletów wprowadzanych na rynek, ale z kilku powodów jest jedną z najważniejszych firm sektora mobilnego. Jeśli dać wiarę najnowszym doniesieniom, to chce jeszcze swoją pozycję poprawić.

Z najnowszych raportów The Information wynika, iż Google ma w planach przygotowanie, a właściwie zaprojektowanie własnego procesora, który miałby w przyszłości napędzać urządzenia wchodzące w skład serii Google Nexus. Plany zbliżone są podobno do strategii Apple. Google miałoby zatem zaprojektować układ, a następnie zlecić jego przygotowanie zewnętrznemu partnerowi.

Ostateczna decyzja zapadła podobno przy pracach nad Google Pixel C. Przypomnijmy, że jest to pierwszy tablet, który został w całości przygotowany przez Google, ale w jego wnętrzu zamknięte są podzespoły innych firm, między innymi procesor NVIDIA Tegra X1. Producent chce pójść jeszcze dalej i móc za jakiś czas wydać urządzenie składające się tylko z autorskich rozwiązań, naturalnie pracujące pod kontrolą systemu Google Android.

Google powyższych informacji nie potwierdza, ale jednocześnie ich nie dementuje. Zgadzałyby się one jednak z wcześniejszymi doniesieniami, które zdradzały, na jakie stanowiska poszukiwani są obecnie nowi pracownicy. Do obsadzenia jest między innymi stołek „multimedia chip architect”.

Źródło: theverge, wallup

Komentarze

27
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  WaxYL
  Pewnie procesor będzie szpiegował już poziomu kawałka krzemu.
  21
 • avatar
  kokosnh
  "Google ma w planach przygotowanie, a właściwie zaprojektowanie własnego procesora"

  Oj tam mała różnica, co tam parę miliardów i kilka lat, potrzebnych do uruchomienia linii produkcyjnej.
  1
 • avatar
  szpak333
  Kto bogatemu zabroni :)
  być jeszcze bogatszym

  Swoją drogą mają tyle kasy że mogą sobie pozwolić na zabawę w produkcje procesorów, mają też wielki argument dla przyszłych odbiorców, są właścicielami androida.
  Dziwne że do tej pory nie weszli na rynek SSD
  -1
 • avatar
  Konto usunięte
  Akurat google to jedna z niewielu firm która może sobie pozwolić na zbudowanie procesora od zera.
  -1
 • avatar
  Snack3rS7X
  Ja czegoś nie rozumiem, dlaczego tacy utalentowani ludzie pracujący dla Google, nadal dla tej firmy pracują? Marnują się. Mogliby zakładać własne biznesy i oświecać świat swoim talentem.
  -3
 • avatar
  krynka
  ee znowu te ARMy? Nie mogli by x86 zrobić?
  -5
 • avatar
  Author
  Obawiam sie, że x86 nie ma juz przyszłości, poza tym rynek ARM jest o wiele szerszy i perspektywiczny podczas gdy na x86 jest praktycznie monopol.
  -8
 • avatar
  mutissj
  16 rdzeniuf po 600MHz proponuje
  -15
 • avatar
  Konto usunięte
  i nadal bedzie lepszy od fx-ów :D PRZEPRASZAM MUSIAŁEM !
  -21