Technologie i Firma

Google Hangouts po premierze komunikatora Duo - produktem dla biznesu

przeczytasz w 2 min.

Google zmienia swoją strategię dotyczącą komunikatorów konsumenckich i koncentruje się na mobilnych odbiorcach. Hangouts będzie produktem dla firm.

Google nie ma szczęścia do tworzenia narzędzi do komunikacji, które zyskują poklask i ogromną rzeszę użytkowników. Najnowsze jego dzieła, komunikatory Allo i Duo, pokazane już na I/O 2016 to narzędzia, którymi zainteresować się mają przede wszystkim konsumenci. Drugie z nich właśnie trafiło do Google PlayAppStore (w najbliższych dniach powinniśmy móc pobrać je na nasze smartfony). Tymczasem firmy powinny zwrócić uwagę na rozwój aplikacji Hangouts, która będzie teraz kierowana przede wszystkim, a nawet wyłącznie, do użytkowników biznesowych.

Hangouts - funkcje, które mogą przyciągnąć użytkowników biznesowych

Gdy Hangouts powstawały trzy lata temu spodziewano się dużego sukcesu, który pomoże ruszyć z miejsca inne usługi Google, w tym Google+. Hangouts miał/i ma  wiele ciekawych funkcji, ale to nie pomogło w osiągnięciu sukcesu, choć Hangouts i tak zbiera najlepsze oceny spośród różnych narzędzi komunikacyjnych Google.

Brak sukcesu, wśród konsumentów skoncentrowanych na technologiach mobilnych, a którzy zarazem nie zawsze doceniają możliwości współpracy poprzez Internet z większą grupą osób jednocześnie.

Spotkanie biznesowe

Może jednak lista ciekawych funkcji (podanych poniżej) okaże się interesująca dla odbiorcy biznesowego. Ten wykazuje się mniejszą elastycznością, ale też chce mieć wszystko skrojone ma miarę. Dzięki wsparciu działów IT, które mogą zautomatyzować wiele funkcji danego narzędzia, może skorzystać z rozbudowanych rozwiązań, które dla konsumenta są trudniejsze w opanowaniu.

Google Hangouts to aplikacja, którą lub która:

 • możemy uruchomić na różnych platformach sprzętowych, dostęp możliwy jest nawet gdy nie mamy konta Google+, wystarczy adres e-mail
 • szyfruje całą komunikację zapewniając jej bezpieczeństwo
 • pozwala na konwersacje tekstowe, głosowe, wideo
 • umożliwia grupowe połączenia, dołączanie innych użytkowników, komentowanie
 • wspiera współdzielenie ekranu, prowadzenie internetowych konferencji, seminariów, prezentacji, wspólne korzystanie z zasobów internetu, np. oglądanie filmu z YouTube w ramach Hangoutu
 • można używać wraz z Dokumentami Google dla bardziej efektywnej współpracy
 • sprawdzi się jako narzędzie do pierwszego kontaktu z przyszłym pracownikiem (wywiady)

Głęboka integracja z kontem Google, usługami takimi jak Aplikacje Google i innymi narzędziami Google, z których firmy już teraz chętnie korzystają, ma pomóc w szybkiej adaptacji Hangouts do środowisk biznesowych, w których współpraca grupowa jest priorytetem.

Nie wszystkie wspomniane funkcje zostaną zachowane. Google zrezygnowało właśnie z funkcji Hangouts On Air, którą użytkownicy mają zastąpić narzędziem YouTube Live, bardziej popularnym wśród konsumentów. Część funkcji, które wiązały się z tą formą komunikacji, będzie musiało być realizowane przez użytkowników biznesowych w inny sposób.

Komputer pracownicy

Jeśli tak się stanie, Hangouts osiągnie status kompletnie innego typu narzędzia niż miało to mieć miejsce początkowo. Zamiast pełnić rolę wsparcia dla Google+, które było planowane jako faktyczna konkurencja dla Facebooka, z setkami milionów (a nawet miliardami) użytkowników, Hangouts zostanie wyspecjalizowanym produktem kierowanym do firm i korporacji.

Inne komunikatory firmowe

Google, próbując spopularyzować Hangouts i jego rozbudowaną funkcjonalność, w świecie biznesu, musi liczyć się z konkurencją. Poniżej tylko kilka przykładów.

Cisco, które oferuje nie tylko oprogramowanie, ale także kompletne sprzętowe rozwiązania jak prywatne sale konferencyjne. Microsoft ma swój komunikator Lync. Z kolei Citrix, który koncentruje się na technologiach wirtualizacji, proponuje GoToMeeting (usługa płatna). I tak można jeszcze długo wyliczać…

Źródło: Google

Komentarze

2
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Dudi4Fr
  1
  Dalej nie rozumiem czemu Allo i Duo to 2 apki, to tak jak bym musiał instalować chat od Skype osobno. Za razem dlaczego nowe Funkcje Allo i Duo nie są wprowadzone jako aktualizacja do Hangouts? Ile komunikatorów już ma Google 5-6?
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Hangouts jest mimo wszystko dosc ubogie... brak jednej z najbardziej podstawowych rzeczy - gropowanie kontaktow... Grupe mozna stworzyc na potrzeby polaczenia, ale jak tylko takowe sie konczy - grupa znika. W pracy to dosc upierdliwe - jesli chcesz sprawdzic kto z danego zespolu/dzialu jest obecny musisz przeszukwac wszystkich znanych ci ludzi. Gdyby liste kontaktow mozna bylo stworzyc wczesniej, z grupami - wystarczylo by na nia zerknac. Osobiscie uwazam to za krok w stecz... zreszta jak wiekszosc aplikacji google... niby sa, ale sa bardzo ubogie funkcjonalnie