Nauka

Google Timelapse - jak zmieniał się wygląd Ziemi przez ostatnie 32 lata

przeczytasz w 2 min.

Zdjęcia wykonane od 1984 do 2016 roku pokazują każdy zakątek Ziemi i to jak się zmieniał z przyczyn naturalnych, ale też wymuszonych przez człowieka

Jeśli jesteście ciekawi jak zmieniała się Ziemia przez ostatnie 32 lata, to zapraszamy na stronę Google Timelapse. Jest to wykorzystująca silnik Google Earth Engine (nie należy mylić z aplikacją Google Earth) wizualizacja przepastnej bazy zdjęć Ziemi wykonywanych od 1984 (data znacząca bardzo wiele w naszej kulturze) do roku 2016. Zdjęcia, obecnie jest ich 33, możemy wyświetlić jedno po drugim lub jako film poklatkowy, na różnych poziomach powiększenia.

Poniżej przycisku odtwarzania filmu poklatkowego mamy przycisk, którym wybierzemy jedną z prędkości. Możemy także ręcznie przewijać klatki za pomocą suwaka. Ponieważ nawigacja po mapie, gdy nie znamy dokładnej lokalizacji obiektów, jest utrudniona, sugeruję również obejrzenie zestawu filmów na YouTube (łącznie to około 40 minut) z prezentacją ciekawych (zdaniem Google) miejsc na Ziemi i ich zmian w czasie. Na początek rozrastający się Dubaj.

Pouczająca prezentacja

Google Timelapse pozwala śledzić zmiany wyglądu powierzchni Ziemi w długiej skali czasowej. Wizualna mapa powstała z połączenia ponad 5 milionów zdjęć satelitarnych (łącznie prawie 4 terapiksele danych), których większość wykonały satelity Landsat. Mapę można przybliżać w dość dużym stopniu, ale ze względu na ogromną liczbę danych i potrzebę zachowania płynności prezentacji, Google zdecydowało się na ograniczenie maksymalnej rozdzielczości. Nie jest to to samo do czego przyzwyczaiło nas Google Maps czy Earth, aczkolwiek i tak jest to bardzo pouczająca prezentacja.

Jakie wnioski z niej można wyciągnąć? Czy tylko bardzo niepokojące, które sugerują, że nasza planeta jest wystawiona na niebezpieczeństwa rozwijającej się dynamicznie (nie oznacza to, że dobrze) cywilizacji, czy też inne? Nie da się zaprzeczyć, że to co najłatwiej zobaczyć to powstające drogi, rozszerzające się zabudowania, rosnące kopalnie odkrywkowe czy zmieniające swój brzeg rzeki i linie brzegowe.

Zdjęcia prezentują uśredniony, pozbawiony chmur widok każdego roku, dlatego trudno śledzić tu zmiany w skali miesięcy (do pewnego stopnia jest to możliwe na stronie NASA WorldView, ale tam mamy tylko ostatnie 4 lata). Te też byłoby bardzo ciekawe. Zmniejszająca się pokrywa lodowa czy wycinka lasów to rzeczy, które na pierwszy rzut oka nie rzucą się w oczy. Przyglądając się Polsce możemy nawet nie dostrzec tych zmian, dopiero dłuższa analiza pokaże, że lasów raczej nam nie przybywa.

Za to bardzo widoczne są zmiany w Puszczy Amazońskiej gdzie widać jak na dłoni, jak wiele lasów zostało zawłaszczonych pod uprawę w ostatnich 32 latach. Podobnie widać zwiększający się zasięg Sahary. Zauważalna jest także degradacja Jeziora Aralskiego, którego, mimo podejmowanych prób, nie daje się odtworzyć w poprzednim rozmiarze. Jezioro Aralskie to dyżurny przykład zniszczeń jakich dokonała niekontrolowana, rabunkowa, gospodarka zasobami naturalnymi, ale i zmiany klimatyczne.

Zajrzyjcie do swoich okolic, być może najnowsze zdjęcia, choć niższej rozdzielczości, będą aktualniejsze niż te dostępne w Maps czy Earth. Szkoda, że nie są lepsze, bo Polska i jej mozaika pól, to jeden z ładniejszych widoków, które można zobaczyć z góry. Doceniają to między innymi astronauci, którzy fotografują Polskę z pokładu ISS.

Źródło: Google

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  bankaigoku
  7
  Najfajniej to wygląda na przykładzie Chin. Pola zamieniające się w metropolie.
  • avatar
   apuk666
   2
   - "nie ma grawitacji!!!"
   - "Gdyby Ziemia była kulą, oceany by po niej spłynęły!!!" xD
   "!!!" - Dobre.
   "Wmawianie ludziom że ziemia jest kulą jest jednym z największych oszustw w historii świata!!!" - A naprawdę bezmiar dowodów na to, że ziemia jest raczej kulą, to już nie tak interesujące jak teorie spiskowe?
   • avatar
    Konto usunięte
    1
    na prawdę wystarczy jeden najgłupszy okaz naszego gatunku by przyćmić najważniejszy problem płynący z tego który poruszył tutaj autor? Ziemia umiera i mimo największych, najszczerszych chęci ludzi, znaczna jej część nie możliwa do przywrócenia. Pomyśleć że zaczęło się od eksterminacji innych gatunków a skończy się na naszym. Może nie dziś, nie jutro lub erze ale przyjdą czasy że takie osobniki inteligentne które zastanawiają się czy żydek im nie wcisnął kantu na temat płaskości pierwsze z przyczyn naturalnych padną. Mnie osobiście najbardziej martwi fakt że będę utożsamiany jako jeden z tych przedstawicieli tych czasów których prymitywizm i krótkowzroczność doprowadziła do tego, że domu już nie ma. Mimo wielu starań o poprawę stanu rzeczy bezsilność mnie przytłacza. Uprzedzam fakt że nie jestem żadnym zielonym ekstremistą, przypinającym się do drzew. Po prostu od paru lat popieram osoby które przyczyniły się do ewidencjonowania choć w małym stopniu ludzi którzy w znaczmy stopniu przyczynili się do katastrofy i zniszczeń ekosystemu (niezależnie czy celem było polepszenie swojego statusu). Nic się nie zmieni do puki ekonomia (patrz handel) stanowić będzie priorytet na skalę globalną
    • avatar
     darioz
     -9
     Google i Nasa oszukują ludzi!!! Nie ma żadnych dowodów że ziemia jest kulą!!! Tak naprawdę jest płaska i są na to dowody!!!

     1. Słońce i księżyc unoszą się 600km nad Ziemią!!!
     2. Nie ma grawitacji, jest tylko gęstość!!!
     3.) Gdyby Ziemia była kulą, oceany by po niej spłynęły!!!
     4.) Niebo jest niebieskie, bo ponad atmosferą jest ocean!!!
     5.) Jeśli zegar słoneczny w lato wskazuje 11 rano, w zimę w naprzeciwległej pozycji planety na orbicie powinien wskazywać 13 po południu w tym samym miejscu!!!
     6.) Samoloty nie mogą latać po kulistej Ziemi, gdyż ona się obraca, a każde lądowanie skończyłoby się katastrofą!!!

     Zapraszam do zapoznania się z prawdą!!!
     http://zbawienie.com/plaska-ziemia.htm

     Wmawianie ludziom że ziemia jest kulą jest jednym z największych oszustw w historii świata!!!
     • avatar
      patol1984
      0
      Jak na to patrzę to przypomina mi się wypowiedź agenta smitha z matrixa, że ludzie to nie ssaki, a wirus ;)
      Rozrasta się jak rak na tej planecie.