• benchmark.pl
 • Foto
 • Niektóre akcesoria foto kontrola na lotnisku może uznać za groźne
Foto

Niektóre akcesoria foto kontrola na lotnisku może uznać za groźne

przeczytasz w 2 min.

Wytyczne, które zabraniają przewożenia pewnych przedmiotów w bagażu podręcznym, czasem są przyczyną absurdalnych decyzji.

Gruszka do dmuchania powietrzem

Aparat fotograficzny, niewielki statyw, powerbank, kabelki, karty pamięci - to tylko niektóre z akcesoriów, które miłośnik fotografii zawsze ma przy sobie. Także w bagażu podręcznym gdy leci samolotem. Teoretycznie każde z tych urządzeń może być niebezpieczne na swój sposób, jednakże obsłudze lotniska w Manchesterze, w Wielkiej Brytanii, nie one wydały się zagrożeniem. Za niebezpieczną uznano gruszkę do dmuchania sprężonym powietrzem, którą fotograf Noel Patterson chciał zabrać ze sobą do Stanów Zjednoczonych, zatrzymując się pod drodze na Islandii. W tym przypadku nie była to medyczna gruszka, a jej wariant specjalnie przygotowany dla fotografujących aparatami. Taka gruszka przyda się nie tylko do oczyszczenia sensora, gdy wbudowane mechanizmy zawiodą. Sprężone powietrze za pomocą naszych własnych mięśni to także świetny środek do oczyszczenia obiektywu i samego aparatu z kurzy i pyłków, które na nim osiadły. Niestety, w wydaniu fotograficznym, gruszka przypomina... no właśnie.

Przyjrzyjcie się zdjęciu na wstępie tego tekstu. Faktycznie pewne podobieństwo niezaprzeczalnie istnieje (niektóre granaty mają prawie identyczny wygląd), ale żeby uniemożliwić zabranie tej gruszki w bagażu w momencie gdy służba ochrony lotniska upewniła się, że jest to tylko nieszkodliwy kawałek plastiku. Mimo to przed Noelem postawiono ultimatum, które stanowiło - albo odeśle pechowy "granat" do domu, albo pozwoli zrobić z nim to co zwykle robi się na lotniskach z niepożądanym bagażem, czyli pozwoli wyrzucić do śmieci, choć oficjalnie mówi się o konfiskacie mienia. Jak można się domyśleć, tylko ta druga opcja miała sens.


Gruszka medyczna - dmuchawka Giottos
Gruszka medyczna i produkt marki Giottos przypominający niewielką bombę lub rakietę.

Przygoda Noela na lotnisku w Manchesterze przypomina, że warto upewnić się czy niektóre z zabieranych przez nas akcesoriów fotograficznych nie wyglądają podejrzanie. Zwłaszcza te, które mamy przy sobie w torbie fotograficznej. Zapakowanie mniej podatnych na uszkodzenie i mniej wartościowych rzeczy do walizki, które mimo wszystko mogą zwrócić uwagę służb lotniskowych, to najlepsza metoda na uniknięcie ewentualnych problemów.

A jakie jest wasze zdanie na ten temat. Czy strażnicy na lotnisku byli nadgorliwi (nawet cytryna przypomina granat), czy postąpili jednak prawidłowo bo przepisy, na które się powołali, zabraniały wnoszenia na pokład samolotu rzeczy przypominających broń? Może macie własne doświadczenia, którymi zechcecie się podzielić.

Źródło: Amateur Photographer

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  10
  Absurd.
  • avatar
   Konto usunięte
   3
   Mozemy sie smiac, ale po wyjeciu tej czerwonej koncowki ta griszka istotnie moze przypominac granat. Mozna sobie wyobrazic jak ktos wyciaga to w samolocie i krzyczy "nie ruszac sie mam granat!".

   Ciekawe ile osob w sytuacji stresowej, z odleglosci kilku-kilkunastu metrow potrafiloby stwierdzic ze to tylko gumowa gruszka a nie prawdziwy granat...

   Po drugie - istotnie - jaki problem, zeby taka grusze wrzucic do walizki do duzego bagazu - po co ona w bagazu podrecznym?
   • avatar
    Balrogos
    1

    Na Szatana jak wybuchnie to wybuchnie jakies wypadki musza byc na drodze sa to pijani kierowcy, a w samolocie materialy wybuchowe i Islamisci
    • avatar
     cura666
     0
     A kto zagwarantuje, że to nie była gruszka medyczna? Diabli wiedzą do czego jej używał. Takie rzeczy powinny lądować w ciemniej piwnicy ;-)
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Idiotyzm.
      • avatar
       tls01
       0
       Podzielę się nie własnym doświadczeniem, ale chyba też będzie się liczyć:
       Jakiś czas temu (ok. 1 rok) Pan komentujący StarCrafta 2 (EmSc2Tv) wybrał się do USA ze swoim mikrofonem Blue Yeti. Na polskim lotnisku uznano, iż jest to sprzęt, który może zostać wykorzystany, jako broń. Chyba chodziło wtedy o wagę mikrofonu, a może też komuś przypominał jakiś typ granatu... Najlepiej dowiedzieć się u źródła. :-)
       Z tego, co pamiętam, mikrofon powędrował wtedy taksówką do domu.
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        paranoja lotniskowa wcale mnie nie dziwi.
        a co do "granatu", trzeba wziąść prawdziwy plastikowy granat z prawdziwym plastikiem w środku, i pomalować to na zielono :P a nie. zielony to kolor maskujący w armii. to może pokryć żółtą gumą? :P

        na lotnisku nawet nie można przy odprawie zażartować "mam granat", bo na to też są przepisy.