Gadżety

Hanako 2: realistyczny robot dla dentystów

przeczytasz w 1 min.

Showa Hanako 2 to robot skierowany dla studentów stomatologii bądź dentystów, który pozwoli na realistyczny trening podstawowych „operacji” na naszych zębach. Robot wykonany został przez inżynierów z japońskiegoShowa University, pod przewodnictwem prof. Koutaro Maki.

Tak naprawdę robot ten był gotowy już rok temu. Wówczas jednak nie wyglądał tak realistycznie jak dziś, nie posiadał tylu funkcji, a jego skóra wykonana była z PVC. Dziś dzięki współpracy z firmą Orient Industry (która zajmuje się produkcją gumowych lalek sprzedawanych w sex-shopach) japońscy inżynierowie mogli sprawić, że robot wygląda bardziej realistycznie.

Doświadczenie Orient Industry zaowocowało wykonaniem skóry z silikonu, a także stworzeniem bardziej realistycznej jamy ustnej i języka. Prócz tego robot został wyposażony w funkcję rozpoznawania mowy, dzięki czemu studenci mogą porozumiewać się z Hanako 2 i wydawać jej proste rozkazy. By jeszcze bardziej zwiększyć realizm przy obcowaniu z robotem wyposażono go w system odruchów bezwarunkowych, potrafi mrugać, kaszlać czy kichać. Prócz tego po dotknięciu odpowiedniego fragmentu jamy ustnej bądź języka może nastąpić zadławienie się i przechylenie głowy do przodu. Gdy student źle wykona jakąś czynność, która zabolała by pacjenta Hanako 2 krzyknie „To boli”

Wszystkich zainteresowanych tematem odsyłam do poniższego filmiku, który bardzo dobrze przedstawia wszystkie funkcje robota Showa Hanako 2 w akcji. Póki co nie wiadomo ile kosztować będzie robot, ale zamówienie na niego złożyło już 5 krajów. Premiera bliżej końca tego roku.

 


Więcej o robotach:

Źródło: The Imperfect Parent, Engadget

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Jeez! Myślałem, że to robot bedzie operować!
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Po pierwsze to nie robot tylko fantom. Po drugie w cale nie jest to jakaś nowość, ponieważ od kilku lat stosowane są znacznie bardziej skomplikowane i zaawansowane fantomy pozwalające przeprowadzać studentom operacje włącznie z transplantacją serca (również w Polsce).
   Ten fantom wygląda jak lalka dla koneserów dziwnych zabaw. Poza tym funkcjonalność takiego fantoma obejmująca wszystkie aspekty zabiegu dentystycznego sprowadza się do czegoś więcej niż tylko mruganie i kichanie.
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Miniaturka filmiku jest genialna :D
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Hanako ma mało realistyczne uzębienie, większość Japonek ma krzywe zęby.
     • avatar
      Szymon331
      0
      Ostatnie sekundy. Fantom mówi nie ruszając ustami. Też bym tak chciał będąc u dentysty...