• benchmark.pl
 • RTV
 • Telewizory
 • Specyfikacja interfejsu HDMI 2.0 ogłoszona na IFA 2013 - wśród nowości obsługa wideo 4K w 60 fps
Telewizory

Specyfikacja interfejsu HDMI 2.0 ogłoszona na IFA 2013 - wśród nowości obsługa wideo 4K w 60 fps

przeczytasz w 2 min.

Konsorcjum HDMI Licensing ogłosiło wydanie specyfikacji HDMI 2.0. Nowa wersja wprowadza obsługę wideo 4K w 60 klatkach na sekundę.

hdmi 2.0 ogłoszono specyfikację targi ifa 2013

Konsorcjum HDMI Licensing podczas targów IFA 2013, które obywają się w Berlinie, zaprezentowało drugą wersję specyfikacji interfejsu HDMI. Wśród najważniejszych nowości w interfejsie HDMI 2.0 należy wymienić znaczne zwiększenie przepustowości oraz obsługę wideo 4K przy 60 klatkach na sekundę.

Obecnie interfejs HDMI, a dokładniej High-Definition Multimedia Interface jest wykorzystywany powszechnie na całym świecie. Powstał on w celu stworzenia standardu przesyłania cyfrowego materiału audio i wideo. Obecnie znajduje on swoje zastosowania we wszelkiej maści urządzeniach od telewizorów i monitorów, po odtwarzacze, karty graficzne i wiele innych.

Konsorcjum odpowiedzialne za rozwój interfejsu jest organizacją non-profit i zrzesza obecnie 88 firm, wśród których znajdą się m.in. Sony, Hitachi, Panasonic, Toshiba, Philips, czy też Silicon Image. Począwszy od wersji HDMI 1.0, interfejs przeszedł poważne zmiany, obecnie ostatnia wersja HDMI 1.4a co prawda oferuje obsługę materiału wideo w rozdzielczości 4096 x 2160 pikseli, jednak jedynie przy zachowaniu 24 klatek na sekundę – co w niektórych zastosowaniach okazuje się niewystarczające.

hdmi 2.0 high definition multimedia interface

Dlatego od dłuższego czasu trwały prace nad nową wersją interfejsu i oto doczekaliśmy się wydania specyfikacji HDMI 2.0. Nowa wersja znacząco zwiększa oferowaną przepustowość, jak zapewniają twórcy, maksymalna przepustowość wynosi 18 Gbps, co pozwoli na lepszą pracę z materiałami wideo 4K. Jak się okazuje, nowa wersja umożliwia przesył materiału wideo w rozdzielczości 3840 x 2460 pikseli i to przy zachowaniu 60 klatek na sekundę.

To oczywiście nie koniec nowości, otóż nowy standard wprowadza obsługę ekranów o nietypowych proporcjach obrazu, a mianowicie 21:9, a także dodaje obsługę dla maksymalnie 32 kanałów audio, dynamicznej synchronizacji (auto LipSync) oraz dodatkowych rozszerzeń CEC. Pojawiła się obsługa dwóch strumieniu wideo, funkcja zapewniająca multi-stream audio oraz zwiększono maksymalną obsługiwaną częstotliwość próbkowania dźwięku do 1536 kHz.

interfejs hdmi 2.0 wygląd wtyczka

Jak informują twórcy standardu, nowa wersja interfejsu zachowa ten sam kształt i wymiary złącza, zmianom nie ulegną również przewody, co pozwoli na zachowanie pełnej wstecznej kompatybilności ze starszymi wersjami HDMI. Nowa wersja interfejsu to odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie rynku IT na konstrukcje obsługujące materiały wideo w rozdzielczości 4K i większych. Spora zasługa w tym planowanej ekspansji telewizorów UHD czy też popularyzacji usług oferujących strumieniowanie materiałów wideo.

Konsorcjum HDMI Licensing już w najbliższy piątek podczas targów IFA zorganizuje konferencję prasową, na której szczegółowo zostaną omówione nowe funkcje specyfikacji.

Źródło: HDMI, Engadget, TechPowerUp, eandt.theiet (foto)

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  AndreoKomp
  3
  I jeszcze jedno, skoro teraz wchodzi dopiero HDMI które obsłuży 4K 60fps, to w takim razie jak ktoś kupił już wprowadzone TV 4K ma możliwość podania sygnału tylko 4K 24fps? o.O. TV znowu do wymiany ;)
  • avatar
   kamil112234
   2
   Czekam na 3.0 gdzie przepustowość będzie na tyle duża by dało się strumieniować cole albo frugo. Kilka napoi i w ogóle byłoby super. Współczuję tylko tym którzy kupili już 4K z aktualnym HDMI
   • avatar
    AndreoKomp
    0
    "nietypowych proporcjach obrazu, a mianowicie 21:9" haha to się uśmiałem :) Większość nowych filmów jest w tych proporcjach, więc jak można mówić że to nietypowe proporcje. Tak jak 16:9 wyparło 4:3, tak samo 21:9 wyprze 16:9. Mówię o filmach. Sam kolejny TV kupuje już 21:9, bo co z tego że mam 50" ekran jak do góry i na dole czarne pasy :/ Ta sama sytuacja co z ekranami 4:3 i obrazem w proporcjach 16:9.
    • avatar
     d14b3l
     -2
     Wydaje mi się, że cyt. "częstotliwość próbkowania dźwięku do 1536 kHz" to błąd - maksymalna częstotliwość próbkowania dźwięku z jaką się spotkałem to 96 kHz
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      No nareszcie coś się dzieje. Teraz niech Sony pokaże następce Blu-Ray i niech 4k zacznie wreszcie wypierać przestarzałe Full HD.
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       "rosnące zapotrzebowanie rynku IT na konstrukcje obsługujące materiały wideo w rozdzielczości 4K i większych" - zwlaszcza w polskiej telewizji jest tylko tego 4k xD
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Nadal ma mniejszą przepustowość, niż DisplayPort z 2009.