Nauka

Historia medyczna zapisana w genach

przeczytasz w 1 min.

W przyszłości najpewniej będzie to możliwe. Pierwszy krok w tym kierunku został już poczyniony.

Zapisywanie danych w komórkach organizmów żywych i w DNA nie jest niczym nowym. Naturalnie jednak tego typu techniki zostały ostatnimi czasy bardzo rozwinięte. Najnowszym dokonaniem bioinżynierów z instytutu MIT jest edycja genomu umożliwiająca „zapamiętywanie” przez niego swojej historii.

Naukowcy po raz pierwszy zdołali wykorzystać DNA ludzkiej komórki do rejestrowania własnej historii. W tym celu posłużyli się znaną już od dłuższego czasu techniką edycji genomów o nazwie CRISPR. 

W ten sposób powstał układ genów, których ekspresja (przepisanie informacji genetycznej na białka lub RNA) następuje w momencie, gdy w pobliżu znajduje się kluczowa cząsteczka komórki układu odpornościowego. Im częściej dochodzi do „spotkań”, tym częściej tworzą się mutacje. Aby odczytać zapisane w taki sposób „wspomnienia” wystarczy zastosować sekwencjonowanie genów. 

Tak zmodyfikowane genomy mogą, na przykład, dać odpowiedź na pytanie, jak często dochodzi do powstawania stanów zapalnych w organizmie. Naukowcy z MIT twierdzą także, że są w stanie wytwarzać kilka nici RNA, które mogłyby „notować” obecność określonych leków. 

Najprawdopodobniej w najbliższym czasie tego typu rozwiązanie nie zostanie zastosowane u ludzi. Zapisanie historii medycznej w genach jest teoretycznie możliwe, ale zostało jeszcze trochę do zrobienia. Jeżeli kolejne testy zakończą się wynikiem pozytywnym, niewykluczone że rozpoczną się badania na zwierzętach.

Na czym takie badania miałyby polegać? Na śledzeniu rozwoju zwierzęcia od etapu zarodka do dorosłości. Dokładne testy mogą przynieść odpowiedź na liczne pytania dotyczące rozwoju nowotworów czy infekcji. 

Źródło: Engadget, MIT News, conowego. Grafika: Cui, Lu, Perli et. al., MIT

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!