Ciekawostki

Holoportacja, czyli teleportacja „na niby”

przeczytasz w 1 min.

Microsoft zaserwował ostatnio kolejną demonstrację możliwości swoich gogli rzeczywistości rozszerzonej HoloLens.

Holoportacja

Z jednej strony mamy rzeczywistość wirtualną, z drugiej – rzeczywistość rozszerzoną. Microsoft ze swoimi goglami HoloLens celuje gdzieś pośrodku. W ostatnim roku gigant przedstawił wiele potencjalnych zastosowań tej technologii (tutaj, tutaj czy tutaj) i teraz nadszedł czas na kolejną demonstrację. Oto „Holoportacja”.

Czym jest „holoportacja”? Najkrócej mówiąc: możliwość oglądania na żywo hologramu osoby znajdującej się w innym miejscu.

Przynajmniej na razie jednak, do „holoportacji” potrzebna jest mnóstwo ekwipunku. Osoba, która ma zostać wirtualnie przeniesiona w inne miejsce musi być rejestrowana przez wiele kamer 3D ustawionych wokół niej. Nagrywane są jej ruchy, jak i mowa. Dane te są następnie przesyłane do gogli HoloLens, po których założeniu następuje owa „holoportacja”.

„Holoportacja” pozwalać ma przede wszystkim na bardziej „osobową” komunikację – tak wizualną, jak i głosową. A wygląda to następująco:

Oczywiście technologia ta znajduje się obecnie w fazie rozwoju i na jej oficjalne wdrożenie przyjdzie nam pewnie długo czekać. Wyraźnie widoczne są choćby problemy z przesyłaniem obrazu. Niemniej już teraz sam pomysł może robić wrażenie. Co o tym myślicie?

Źródło: SlashGear, Microsoft Research

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  baca130
  6
  Wymaga to jeszcze dużego dopracowania, ale ciekawy pomysł :)
  • avatar
   kokosnh
   4
   http://www.starwars-universe.com/images/encyclopedie/miscellanees/xendor/hologram/holo2.jpg
   • avatar
    Snack3rS7X
    -3
    No to jest jakiś przełom, ale i tak fuck you MS za to co robisz!
    • avatar
     jaredj
     0
     Zapewnić większą moc obliczeniową, by wyeliminować opóźnienia i by rendery były bardziej szczegółowe i może to iść w świat. Kolejnym krokiem będzie wyświetlanie hologramów, tak by niepotrzebne były żadne wizory, po prostu gołe oko.
     I właśnie to co robi MS z hololens ma przyszłość a nie zabawa w 3D z Oculus Rift albo podobne. To jest prawdziwe Augmented Reality.
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Raport mniejszości .... w kiepskim wydaniu niestety
      • avatar
       BluePandoraBox
       0
       do
       "Help me, Obi-Wan Kenobi. You`re my only hope."
       to jeszcze daleka droga ;)