Gadżety

Robot Honda ASIMO opanował język migowy i chodzenie po schodach

przeczytasz w 1 min.

Humanoid Hondy coraz sprawniejszy.

Honda ASIMO

Honda to dla wielu wyłącznie producent samochodów i motocykli. Tymczasem japoński koncern nieźle radzi sobie także w branży robotyki. Jego humanoidalny robot ASIMO doczekał się właśnie nowej, znacznie bardziej rozwiniętej wersji, która została zaprezentowana w Nowym Jorku. 

Urządzenie jest teraz w stanie płynnie wchodzić i schodzić po schodach, a także komunikować się za pomocą języka migowego. I choć z zewnątrz wygląda tak samo jak poprzednik, to inżynierowie Hondy przerobili zarówno górną, jak i dolną część robota, dzięki czemu jego ręce działają bardziej swobodnie i mogą być używane do zadań wymagających zwiększonej precyzji. 

W rzeczywistości, obie ręce mają teraz po 13 stopni swobody, co jest wystarczające, by ASIMO mógł komunikować się z człowiekiem za pośrednictwem tak amerykańskiego, jak i japońskiego języka migowego. Ręce robota zostały także wyposażone w całą gamę czujników, dzięki czemu dostaje on informacje zwrotne w czasie rzeczywistym. Zaowocowało to tym, że humanoid Hondy wie jak dokładnie musi zacisnąć palce na danym przedmiocie by go podnieść, a jednocześnie nie zniszczyć. 

Z kolei zmiany poczynione od pasa w dół zagwarantować mają, że ASIMO będzie bardziej stabilny i pewniej utrzymujący równowagę. Dzięki temu robot nie ma najmniejszych problemów z poruszaniem się po schodach. We wcześniejszej wersji także było to możliwe, ale nawet Honda przyznaje, że wszystko było nieco wymuszone. Nowy ASIMO potrafi po schodach nawet biegać i szybko zmieniać kierunek. 

Celem, do którego dąży Honda jest zaprojektowanie tak sprawnego robota, by spokojnie mógł on przejąć część naszych obowiązków w domu lub w firmie. Ciągnący się od czternastu już lat program ASIMO pokazuje kilka rzeczy – po pierwsze japoński koncern jest bardzo zawzięty, po drugie osiągnięcie celu jest naprawdę możliwe, a po trzecie te 14 lat pokazuje, że mimo wszystko jednak jeszcze trochę poczekamy.

Źródło: SlashGear

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  14
  Jak nauczy sie skrecac jointy , to sie zainteresuje :)
  • avatar
   Konto usunięte
   1
   To było wiadome już 14 lat temu, że poczekamy. ZAWSZE jest tak, że ludzie odkrywając nowe technologie w swojej fantazji posuwają się za daleko. Niestety, ale to samo dotyczy grafenu, o którym ostatnio coraz głośniej, a im głośniej, tym coraz większe fantazje ludzi nauki. A skończy się jak z ASIMO - 14 lat, to za mało, żeby można było mówić o jakiejkolwiek powszechnej użyteczności.
   • avatar
    Konto usunięte
    1
    Wchodzenie po schodach i kopanie piłki, widziałem już lata temu - wiec dlaczego teraz jest to nowość? Nie rozumiem...
    • avatar
     gambiter
     0
     ostatnio na necie znalazłem jak ludzie w 1900 i 1950 roku wyobrażali sobie rok 2000 kosmos 90% się nie sprawdziło...