Foto

Huawei P30 i P30 Pro dostają zapowiadane przed premierą funkcje

przeczytasz w 2 min.

Opcja dzielenia ekranu przy rejestracji wideo, a także narzędzie do dokonywania pomiarów, to najciekawsze nowości, które otrzymali użytkownicy Huawei P30 Pro po ostatniej aktualizacji oprogramowania.

Już w trakcie spotkania przedpremierowego w Sztokholmie Huawei chwalił się opcją jednoczesnej rejestracji wideo przez dwa aparaty i wyświetlania na podzielonym ekranie w P30 i P30 Pro. A także narzędziem, które wykorzysta potencjał fotograficznych smartfona do mierzenia powierzchni, objętości i oczywiście długości.

Na te „bajery” musieliśmy jednak zaczekać kilka tygodni. W końcu są dostępne wraz z majową aktualizacją oprogramowania Huawei P30 Pro i P30. Dostajemy też dodatkowy sposób rozmycia tła w trybie Portret dla tylnego aparatu oraz aktualizację zabezpieczeń datowaną na kwiecień 2019.

Nie będę ukrywał, że to nie jest aktualizacja na którą z niecierpliwością czekam. W czasie jaki upłynął od premiery już kilka razy zdarzyło się, że brakowało mi regulacji ostrości w trybie automatycznym (Huawei potrafi ją realizować za pomocą przycisków głośności o ile jest taka opcja w oprogramowaniu). I na ten dodatek czekam.

Ale trzeba cieszyć się tym co się ma, a mam aparat z oprogramowaniem, które coraz bliższe jest zapowiadanemu. Pewnych zmian, jak lepiej funkcjonujący tryb Pro, nie dostrzeże amator, lecz to zmiany w dobrym kierunku.

Widok podwójny - jak to działa

Tryb podziału ekranu aktywujemy wybierając tryb Więcej, a potem jeden z podtrybów o nazwie Widok podwójny. To tryb wideo z możliwością rejestracji filmów FullHD przy 30 kl/s. Ekran podzielony jest wtedy tak, że prawa strona pokazuje widok z aparatu ultraszerokokątnego, a lewa o proporcjach 1:1 obraz powiększony. Są trzy ustawienia x2, x3 i x5. Ostatnie odpowiada polu widzenia jakie daje optyczny obiektyw peryskopowy w modelu P30 Pro.


Przydatność tego trybu zależy oczywiście od pomysłu na filmy, na który wpadniemy. Mam na razie wątpliwości co do skuteczności (obecności) stabilizacji obrazu w części z zoomowanym obrazem.

Aplikacja PomiAR - jak to działa

Aplikacja PomiAR jak wskazuje nazwa wykorzystuje rzeczywistość rozszerzoną, by ułatwić pomiary wymiarów, powierzchni i objętości brył. Najlepiej działa w przypadku przedmiotów, które znajdują się nie dalej niż dwa trzy metry od aparatu. Dokładność zależy od tego jak pewnie trzymamy aparat w dłoni. Mierząc w ten sposób wzrost dostajemy wynik z błędem maksymalnie kilku centymetrów. Pomiary dla brył o określonych dobrze krawędziach, na przykład mebli, są dokładniejsze. Aplikację czeka dopracowanie, ale z pewnością jest to już przydatna rzecz gdy nie mamy pod ręką miarki.

 

Inne zmiany - tryb wyboru rozdzielczości wideo

Huawei zmienił też sposób wyboru liczby klatek na sekundę w trybie wideo. Teraz możemy użyć 60 kl/s nawet przy filmowaniu w rozdzielczości 720p. Niestety wciąż w 4K mamy „tylko” 30 kl/s. Liczbę klatek na sekundę wybieramy niezależnie od rozdzielczości z dodatkowej pozycji w menu. Jest też opcja Automatyczny, która zapewne adekwatnie do ilości światła sama decyduje czy rejestrować płynniej czy jednak dać szansę na dostęp większej ilości światła.

 

Źródło: inf. własna

Komentarze

2
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Diuran
  0
  Zapewne Saturacji kolorów nie poprawili, a mogą dodać możliwość ustawienia tego parametru.
  • avatar
   Kenjiro
   -1
   O, to teraz już telefony sprzedają w wersji Insider/Early Access?