Komputery

To będzie rewolucja - IBM ujawnia plany rozwoju komputerów kwantowych

przeczytasz w 2 min.

Komputery kwantowe mogą zrewolucjonizować nasze życie, a przy tym rozwiązać wiele poważnych problemów. Firma IBM ma pomysł, jak zwiększyć wydajność takich maszyn, a także upowszechnić ich wykorzystanie.

Firma IBM zajmuje się komputerami kwantowymi już od dobrych kilku lat, ale to dopiero początek prac nad takimi systemami. W kolejnych latach czeka nas mała rewolucja w branży - producent ujawnił plany rozwoju technologii, które zwiastują nie tylko ogromny wzrost wydajności, ale też upowszechnienie takich maszyn w komercyjnych zastosowaniach.

IBM zapowiada coraz wydajniejsze komputery kwantowe

IBM do tej pory przygotował kilka komputerów kwantowych – osiągi takich maszyn są wyrażane w kubitach (bitach kwantowych), które w tym samym momencie mogą mieć wartość 0 i 1, co pozwala wykonywać wszystkie etapy obliczeń równocześnie, a nie w określonej kolejności. W 2017 roku zaprezentowano model Canary z 5 kubitami, w 2019 roku pojawił się system Falcon z 27 kubitami, a w ubiegłym roku inżynierowie pochwalili się komputerem Hummingbird oferującym aż 65 kubitów.

IBM - rozwój komputerów kwantowych

Producent nie zamierza jednak na tym poprzestawać i w planach są jeszcze bardziej złożone systemy. W tym roku ma pojawić się komputer Eagle z 127 kubitami, a rok później Osprey z 433 kubitami. W 2023 roku producent planuje skonstruować system Condor – będzie to pierwszy komputer kwantowy oferujący ponad 1000 kubitów.

W kolejnych latach pojawią się jeszcze potężniejsze konstrukcje. Producent prognozuje, że do 2030 roku komputery kwantowe będą oferować miliardy, jeśli nie biliony kubitów. Plany wyglądają bardzo ambitnie. Czy się sprawdzą? Przekonamy się w kolejnej dekadzie.

Rozwój oprogramowania to kluczowa kwestia do upowszechnienia komputerów kwantowych

Producent podkreśla, że do upowszechnienia komputerów kwantowych konieczna jest współpraca z deweloperami, aby mogli tworzyć oprogramowanie przygotowane typowo pod nowy rodzaj komputerów. 

Dobrym przykładem jest tutaj dedykowane środowisko programistyczne Qiskit Runtime – jego wdrożenie pozwoliło 100-krotnie przyspieszyć wykonywanie operacji (!). Obliczenia, które obecnie są wykonywane miesiącami, w przyszłości będą mogły być przeprowadzone zaledwie w ciągu kilku godzin.

IBM Qiskit Runtime

Co prawda IBM już oferuje możliwość komercyjnego wykorzystania mocy komputerów kwantowych (IBM Quantum Computation Center), ale przystosowanie oprogramowania pozwoli lepiej dostosować sprzęt do potrzeb różnych zastosowań – producent wymienia tutaj nauki przyrodnicze, optymalizację, uczenie maszynowe, a nawet finanse.

Zainteresowanych szczegółami odsyłamy do wpisu na blogu IBM, gdzie znajdziecie więcej szczegółów na temat planów rozwoju komputerów kwantowych.

Źródło: IBM

Zobacz więcej o komputerach kwantowych:

Komentarze

19
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  16
  Mam nadzieję, że Bitcoina się na nich da kopać, to wreszcie ceny GPU wrócą do normalnego poziomu.
  • avatar
   Eryk333
   6
   Krzem się kończy trzeba przejść na kwantówkę :)
   • avatar
    1
    Abstrakcja bez trywializacji. No tak.
    • avatar
     kitamo
     1
     dla tych ktorzy zastanawiaja sie o co chodzi w tych komputerach kwantowych i dlaczego nie sa tak powszechne

     https://www.youtube.com/watch?v=OWJCfOvochA&feature=emb_title
     • avatar
      greghostor
      0
      Pójdzie na tym Crysis?
      • avatar
       sopotek
       0
       będzie się dało tym kopać ?
       • avatar
        Silver
        0
        Ok, jest to krok w przyszłość, ale by rozwiązanie mogło się upowszechnić musi być dostępne. Jak deweloper może tworzyć soft pod coś, co prawie nie istnieje. Gdy pojawi się oferta na taki sprzęt wówczas pójdzie i z tym oprogramowanie. Jeśli teza o super wydajności się potwierdzi to zainteresowanych nie braknie chociażby banki czy centra obliczeniowe a dalej serwerownie, gdy rozwiązanie się ustandaryzuje..
        • avatar
         Ahura
         0
         jakie gierki na tym polecą ? ;d
         • avatar
          Goldengecko
          0
          Ciekawe czy Emulator PC-ta czy Playstation5 będzie na tym działał szybciej niż orginał