Technologie i Firma

Ile zarabia programista w 2019 roku?

przeczytasz w 2 min.

Jakieś 13 000 złotych brutto – na taką wypłatę może liczyć programista. Ostateczna kwota zależy od języka, kategorii czy miejsca pracy. No Fluff Jobs opublikowało raport podsumowujący to, jak I połowa 2019 roku wyglądała, jeśli chodzi o zarobki programistów.

Oto ile zarabiają programiści - zarobki 2019

Programista w Polsce nie może narzekać na brak wakatów ani na niskie zarobki. To, że te ostatnie należą do wysokich, wyraźnie pokazuje najnowszy raport No Fluff Jobs. Wynika z niego ponadto, że mediana wynagrodzeń doświadczonych specjalistów w I połowie tego roku wzrosła o 1,5 proc., choć nie wszyscy zarabiają więcej.

Na najwyższe zarobki mogą liczyć specjaliści DevOps, którzy też muszą wykazywać się nie tylko dużymi umiejętnościami programistycznymi, ale też zdolnościami z zakresu zarządzania infrastrukturą czy konfiguracją oraz szczegółową znajomością procesów od wdrożenia do operacji. Konkretnie mediana wynosi u nich 13 500 złotych. Niewiele mniej zarabiają programiści Backend, Python, Business Intelligence i Frontend, a także Mobile. Najniższe wypłaty otrzymują natomiast testerzy (ok. 7000 złotych).

programista zarobki kategorie

Ile zarabia programista Java, Python czy .NET i jak duże są różnice?

Jeśli chodzi o konkretną kwotę wynagrodzenia, duże znaczenie ma również to, w jakim języku się pisze. Najwyższą medianę odnotowujemy przy NODE – 14 115 złotych. Bardzo opłaca się także tworzenie aplikacji na iOS i Androida, a ze znalezieniem dobrze płatnej pracy problemów nie mają też programiści Python.

Warto podkreślić, że wciąż bardzo mocno w rankingu trzymają się również Java, .NET oraz JavaScript – mediany wynoszą w nich odpowiednio 13 500, 13 000, 12 500 złotych. W przypadku C++ jest to zaś 12 250 zł. Pełne zestawienie przedstawia się następująco:

programista zarobki języki

Młodszy vs starszy programista - zarobki różnią się poważnie

Staż pracy to kolejny element, od którego w dużej mierze zależy to, jak dużo można zarobić. Juniorzy mogą liczyć na około 5500 złotych (co oznacza – po raz pierwszy w historii raportów No Fluff Jobs – spadek). Bardziej zaawansowani mają się zaś coraz lepiej i w I połowie 2019 roku seniorzy otrzymywali wynagrodzenia na poziomie 16 100 zł. Znajdujący się pomiędzy nimi deweloperzy Mid zarabiali w tym czasie średnio 10 750 zł.

Wreszcie – nie bez znaczenia jest też to, w jakim miejscu się pracuje. Tutaj porównanie kilku najpopularniejszych lokalizacji:

programista zarobki miasto

Zarobki programistów: 2019 vs 2018

Jak widać, w większości przypadków oferowane wynagrodzenia wzrosły, choć – jak podkreślają autorzy raportu – nie jest to już tak spektakularna zmiana jak w poprzednich latach. Konkretnie mediana wzrostu płac r/r wyniosła w sektorze IT 1,5 proc., ale już przykładowo autorzy aplikacji na Androida mają pensje większe średnio o 18,8 proc. Juniorzy tymczasem zarabiają aż o 9 proc. mniej niż rok wcześniej. Mimo to wciąż mogą liczyć na niezłe zarobki, dlatego też odpowiedzmy sobie na koniec na pytanie… 

Jak zacząć programować i jakich programistów potrzeba?

Nie ma oczywiście jednej uniwersalnej odpowiedzi. Na początek warto jednak ustalić podstawowe informacje, czyli w jakim sektorze programowania chce się pracować (pisanie aplikacji, tworzenie stron, testowanie kodu…), a następnie przeanalizować ogłoszenia o pracę. W ten sposób dowiemy się, czy taka ścieżka jest dla nas i jakie umiejętności musimy posiąść. Warto też brać udział w wydarzeniach branżowych i kursach, których obecnie na rynku nie brakuje.

Dodajmy jeszcze, że aktualnie najbardziej poszukiwani są obecnie programiści Node, Java i Python oraz ci, którzy zajmują się tworzeniem aplikacji mobilnych. 

Co istotne, na rynku pracy liczy się nie tylko znajomość kodu, ale też tak zwane umiejętności miękkie – przede wszystkim te związane z komunikowaniem się i współpracą. Chodzi o to, by sprawnie działać w zespole, chcieć się doskonalić i być gotowym na dyskusje o realizowanych projektach.

Źródło: No Fluff Jobs, Grape Up

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  mgkiler
  5
  Ale bzdury na no fluff jobs.
  Na portalu wynagrodzenia.pl są bardziej wiarygodne informację.
  Według nich:
  Junior ma: 3327zł netto
  Mid: 4 923zł netto
  Senior: 6 943 netto
  i to się pokrywa z moim doświadczeniem w wielu firmach w których pracowałem podobne stawki były. Junior w małym mieście może mieć nawet 2500zł netto (a jeszcze kilka lat temu 2000zł netto)

  https://wynagrodzenia.pl/moja-placa/ile-zarabia-programista-stanowisko-ogolne
  • avatar
   xxx.514
   3
   A teraz przenieś się 400-500 km na zachód i złotówki zamień na euro...
   • avatar
    człowiek-taboret
    1
    I ładnie z tych statystyk wychodzi, że mamieni kilkunastotysięcznymi zarobkami programistów wielu młodych idzie w tym kierunku po czym, się okazuje, że są słabi i tylko rośnie konkurencja na rynku pracy. Stąd spadek zarobków wśród juniorów. A prawdziwych specjalistów zarabiających te 10k+ wcale tak dużo nie ma, a wręcz ich brakuje. Niestety jakość kształcenia spada i wypuszcza na rynek pracy takich co ogarniają co najwyżej postawienie bloga na wordpressie.
    • avatar
     Warmonger
     0
     W C++ bieda, za to najwyższy słupek w tym sezonie ma Node :) Cieszę się, bo w tym roku przekonałem się do tej platformy.
     • avatar
      mgkiler
      0
      Po za tym to są stawki brane z ogłoszeń o pracę- a tam często są kwoty na zachęte na zasadzie ile możesz teoretycznie zarabiać. A po rozmowie wychodzisz z 2-3x mniejszą kwotą, bo rozmowa jest tak ustawiona by Cie zmasakrować, a na koniec zaproponować "wie pan co, my pana możemy przyjąć, ale za 30% sumy z ogłoszenia" - tak to wygląda. To taki psychologiczny zabieg.

      A prawdziwe stawki jaka jest średnia i mediana programistów co pracują (a nie stawki wirtualne z ogłoszeń) są np na portalu wynagrodzenia.pl - podałem ich wartości w innym moim komentarzu.