Technologie i Firma

5G jednym z priorytetów Intela - technologie i współpraca

przeczytasz w 2 min.

Firma Intel zapewnia, że robi, co tylko może, by doprowadzić do jak najszybszego wdrożenia technologii 5G.

Wprowadzenie sieci 5G to wydarzenie, które raz na zawsze może zmienić sposób w jaki postrzegamy szybki dostęp do Internetu. To nie tylko przyspieszenie łączności mobilnej, ale też szansa na powszechny Internet Rzeczy oraz inteligentne miasta i poruszające się po nich bez przeszkód autonomiczne, połączone ze sobą i z miejską infrastrukturą samochody. Nic dziwnego więc, że największym firmom technologicznym zależy na tym, by doprowadzić do tego jak najszybciej. Jest to także jeden z priorytetów Intela.

Jako taka implementacja technologii 5G już się rozpoczęła, ale Intel chce przyspieszyć ten proces i doprowadzić do rychłego uruchomienia testowej platformy mobilnej. W tym celu opracowuje i rozwija liczne technologie. Kluczowe jest środowisko programistyczne Mobile Trial Platform, które umożliwia tworzenie i eksperymentowanie z nowoczesnymi rozwiązaniami 5G. Jednym z najważniejszych urządzeń stworzonych przez amerykańskiego producenta jest zaś modem, obsługujący pasmo poniżej 6 GHz i pasmo mikrofalowe.

Intel oddaje również w ręce operatorów telekomunikacyjnych urządzenia, które mogą pomóc im w transformacji sieci na potrzeby technologii 5G. Tutaj wymienić należy przede wszystkim procesory z rodzin Atom C3000 i Xeon D-1500 oraz adaptery sieciowe Intel QuickAssist i 25 GbE Intel Ethernet Network Adapter XXV710. Jak mówi producent, to „technologie, które wspólnie zapewniają większe bezpieczeństwo, wyższą wydajność oraz wbudowane funkcje analityczne pochodzące od centrum przetwarzania danych po brzeg sieci”.

Firma Intel współpracuje również z innymi producentami, aby przyspieszyć wdrożenie technologii 5G. Z Ericssonem podejmuje, na przykład, otwartą inicjatywę branżową 5G Innovators Initiative, której celem jest badanie i testowanie kluczowych rozwiązań oraz opracowywanie projektów pilotażowych związanych z Internetem Rzeczy, dronami czy rzeczywistościami rozszerzoną i wirtualną. Z Nokią zaś uruchomiła dwa laboratoria (W USA i Finlandii), w których prowadzone są testy i eksperymenty, mające zaowocować przyspieszeniem komercyjnego wdrożenia sieci 5G.

Urządzenia podłączone do sieci Intel opracowuje z AT&T w ramach programu LIQD, a platformę dla operatorów z firmami Telefonica i STONIC. Lista partnerów jest oczywiście znacznie dłuższa. A po co to wszystko? „Przejście na 5G to historyczny moment dla całej branży technologicznej. To nie tylko ewolucyjna zmiana technologii, lecz całkowite jej przeobrażenie. Spowoduje transformację całych branż, wprowadzenie nowych kategorii produktów i powstanie nowych modeli biznesowych. Zmieni to na lepsze sposób postrzegania świata przez ludzi oraz sposób działania przedsiębiorstw” – tłumaczy Intel.

Kilka dni temu Międzynarodowa Unia Telekomunikacyjna opublikowała wstępną specyfikacji sieci 5G, z której dowiadujemy się, czego można się po tej technologii spodziewać. 

Źródło: Intel, inf. własna

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  TicTac
  1
  Intel chce przyspieszyć 5G nie z pobudek altruizmtycznych, tylko w przeciwieństwie do innych jest już gotowy i chce przejąć większość rynku :(
  • avatar
   mutissj
   -3
   Polska i 5G? haushaushaus!
   • avatar
    majum
    -3
    W końcu idea "wielkiego brata" stanie się rzeczywistością... W krajach rozwiniętych technologicznie Jupi!!!... Wyprowadzę się do chatki na kurzej łapce ;)