Procesory

Intel Celeron podkręcony z 1,2 do 4,5 GHz - nowy rekord w przyroście taktowania

przeczytasz w 1 min.

Chiński overclocker wytiwx po raz kolejny pokazał klasę w ekstremalnym podkręcaniu. Tym razem obrał sobie za cel mobilny procesor Intel Celeron.

Podkręcanie komponentów pozwala uzyskać dodatkowy wzrost wydajności, ale potencjał na przetaktowanie w każdym przypadku jest inny. Niedawno jednemu z chińskich overclockerów udało się wypracować nowy rekord w przyroście taktowania, uzyskując wzrost o bagatela 275%.

Mowa o chińskim overclockerze o pseudonimie wytiwx, który ma na swoim koncie rekordy w podkręcaniu układów Celeron z generacji Cedar Mill. Tym razem sięgnął on po model Celeron z generacji Northwood-128.

Co prawda jednostka ta została zaprojektowana z myślą o segmencie mobilnym, ale do podkręcania wykorzystano płytę główną ASUS P5K-E/WIFI-AP ze specjalnym adapterem umożliwiającym montaż układów pod Socket 478 w gnieździe LGA 775. Oczywiście nie obyło się bez modyfikacji zasilania i... schłodzenia układu ciekłym azotem.

Intel Mobile Celeron - podkręcanie

Standardowe taktowanie układu wynosi 1,2 GHz, ale overclockerowi udało się je zwiększyć do 4,5 GHz. Tym samym przyrost taktowania wyniósł aż 275%, co kwalifikuje się jako nowy rekord w tej kategorii. Wyobrażacie sobie obecne procesory podkręcane o 275%?! :-)

Intel Mobile Celeron - podkręcanie

Jak się pewnie domyślacie, tak podkręcony procesor nie pracował stabilnie. Częściową stabilność udało się uzyskać dopiero przy zmniejszeniu częstotliwości do 4,2 GHz, co pozwoliło ukończyć test w benchmarku SuperPi 1M z wynikiem 38,635 sekundy.

Źródło: HWBot, Xtreme Systems

Komentarze

17
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  C24k3n
  4
  Bo jeszcze nie zainstalowali łatki na ostatnią lukę CPU Intela. :P heh
  • avatar
   WaltKowalski
   2
   LGA775 wiecznie żywe :p
   • avatar
    Cacek93
    0
    "Standardowe taktowanie układu wynosi 1,2 GHz, ale overclockerowi udało się je zwiększyć do 4,5 GHz. Tym samym przyrost taktowania wyniósł aż 275%, co kwalifikuje się jako nowy rekord w tej kategorii. Wyobrażacie sobie obecne procesory podkręcane o 275%?! :-)"

    Podkręcenie o 275% a przyrost taktowania o 275% to co innego, przynajmniej na to wychodzi.
    1,2GHz * 3,75 = 4,5GHz, więc podkręcił go o 375%. Tak na logikę, jak ja zwiększę taktowanie procesora z 3 do 3,3GHz to mówię, że podkręciłem o 10% :)
    • avatar
     kombajn
     -3
     Coś słabo mu poszło bo P4 Cedar Mill kręcili swego czasu do 8GHz
     https://www.engadget.com/2007/01/24/pentium-4-overclocked-to-8ghz-lets-see-your-fancy-core-2-try-t/
     • avatar
      Irrlicht
      0
      Jeśli @4.5 GHz CPU nie pracował stabilnie, to jest kupa a nie rekord. Ewentualnie można by uznać te 4.2 GHz, aczkolwiek pasowałoby pomęczyć procka dłużej niż pół minuty.