Procesory

Intel Core m3-8114Y - kolejny procesor w 10 nm na horyzoncie

przeczytasz w 1 min.

Masowa produkcja nowych procesorów spodziewana jest dopiero na początku przyszłego roku, ale w sieci już zaczynają pojawiać się przecieki o kolejnych jednostkach.

Wczoraj pisaliśmy o procesorze Intel Core i3-8121U, a więc pierwszym przedstawicielu 10-nm modeli Cannon Lake. Jak się okazuje, w planach producenta są kolejne modele z nowej generacji.

W bazie 3DMark pojawiły się wpisy z modelu Intel Core m3-8114Y, który należy do serii Cannon Lake-Y. Układ znajdzie więc zastosowanie w najbardziej kompaktowych laptopach.

Intel Core m3-8114Y

Baza 3DMark ujawnia też częściową specyfikację procesora – został on wyposażony w 2 rdzenie/4 wątki o taktowaniu bazowym 1,5 GHz (częstotliwość w trybie Turbo jeszcze nie jest znana), kontroler pamięci LPDDR4, a także zintegrowany układ graficzny UHD Graphics. Wszystko to (najprawdopodobniej) przy współczynniku TDP 4,5 W.

Zapowiada się nieźle, bo 14-nm modele Core m3-7Y30 i m3-7Y32 "Kaby Lake-Y" startowały z taktowaniem 1,0 lub 1,1 GHz (w trybie Turbo osiągały odpowiednio 2,6 i 3,0 GHz).

Źródło: TUM APISAK, ExtremeTech (foto)

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Andriczek123
  -1
  zalety:
  mały, poręczny, można go zabrać na wycieczkę w kieszeni
  wady:
  wymaga płyty głównej
  hehe
  • avatar
   Gatts-25
   -2
   Już po pierwszych przeciekach wiadome jak efektywnie jeszcze chodzi o zegary taktujące rdzeń INTEL ma dopracowane swoje 10nm i od razu można mówić o oszałamiających całych 5W TDP.
   Dziwię się tylko INTELOWI ,że nawet jak jego litografia nadaje się póki co najlepiej dla takich układów dlaczego nie podpisał umowy na przykład z Qualcom w sprawie produkcji Snapdragona bo zawsze to była by jak kwota na pokrycie kosztów wdrażania tego procesu.Więc są dwa rozwiązania ,że INTEL po prostu żąda za dużo na produkcję takich układów lub jest ono mniej efektywne od litografii Samsung czy TSMC.
   W końcu INTEL wyda takie układy a potem AMD czy inni swoje i będzie można porównywać kto najlepiej odrobił lekcje i będzie miał najlepszą litografię jeżeli chodzi o efektywność w rynku ultra mobilnym jak Smartfony oraz wysoko wydajnym z TDP powyżej 65W.
   Niebiescy widać będą mieli problem z przejściem tej ściany jaką jest 14nm z wieloma plusami także z ich fabryk właśnie także dla rynku z TDP 65W lub więcej.
   • avatar
    Zef1r
    -2
    Mała uwaga. Tryb turbo to nie to samo, co bazowe taktowanie. Ludzie kupują procesor np. 1,2 GHz z turbo 2.0GHZ i liczą, że uruchomi się na tym program wymagający do działania na przykład układu z częstotliwością taktowania 2.0 GHz. Otóż takowy nie uruchomi się.