Oprogramowanie

Intel kupił patenty RealNetworks za 120 mln. $

przeczytasz w 1 min.

Wśród nich nowy kodek

Firma Intel wykupiła od RealNetworks 190 patentów, 170 patentów aplikacji, a także kodek wideo nowej generacji. Koszt transakcji wyniósł 120 milionów dolarów.

Prócz korzyści finansowych, firma RealNetworks wciąż ma prawo wykorzystywać swoje technologie. Ta niemal zapomniana dziś marka, była w 1997 roku pionierem streamingu wideo i audio, a do roku 2000 szacunkowo 85% tego typu multimediów należało właśnie do niej.

RealNetworks siedziba

Co z zakupionymi patentami zrobi Intel? Szczegółów nie podano, jednak Renee James, vice prezes koncernu, wierzy, że nawiązane porozumienie zaowocuje innowacyjnymi rozwiązaniami oferowanymi przez ich produkty. Z pewnością zakupione technologie wykorzystane zostaną w wielu nowoczesnych platformach, m.in. w ultrabookach, smartfonach i innych mediach cyfrowych.

RealPlayer 11 gold ekran programu

Użytkowników z pewnością najbardziej ciekawi nadchodzący kodek wideo. Można spekulować, że wykorzystany zostanie do streamingu mediów w wysokiej rozdzielczości, w tym materiałów 3D.
 

Więcej o firmie Intel:

Źródło: TechSpot

Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  DustEater
  2
  Jak ja dawno nie słyszałem o tej firmie :D Kiedyś powstał nawet priv tracker z, tylko i wyłącznie, filmami w formacie RMVB i RM. Później format stracił na popularności ale wciąż był i jest używany.

  Filmy w tym formacie były głównie skierowane w użytkowników wolnego internetu :) Kawał historii :)
  • avatar
   loccothan
   2
   Do dziś używan Reala + Quick Time + Kodeki K-Lite,tzn. odtważam na kompie wszystko każdy filmik.
   Pozdro, Greatest Never Die !!!
   • avatar
    Konto usunięte
    1
    Co zrobi Intel? To widać:
    1. Intel stara się integrować z CPU wysoce wyspecjalizowane układy do multimediów wyprzedzające konkurencje (np. Intel Quick Sync Video)
    2. M$ przestaje (zapowiada zaprzestanie) dostarczać szeregu kodeków itp. rozwiązań z Windows (patrz zapowiedzi dla W8) co by zachęcić klientów do pozostania przy platformie x86 zwala tą sprawę na producentów sprzętu.
    • avatar
     loccothan
     1
     sorki za literówki, lol
     • avatar
      Konto usunięte
      1
      Pod koniec żywota tego kodecka dużo filmów wyglądało jak plastusiowy pamiętnik lub dawne radzieckie filmy z nadawaniem SECAM. Sam kodek jeszcze więcej stracił, jak zaczeły wychodzić Manty i temu podobne odtwarzacze DivXów ale Reala nie obsługiwały. Faktycznie w obecnych czasach H264 nie ma sensu. Znalazłem 800x400 filmik i wyglądał bajkowo przy 350 MB pliku, to mi wystarcza :)
      • avatar
       Konto usunięte
       -6
       Kiedyś był dużo częściej spotykany ale dziś już zadziej ale mam codeca zainstalowanego