Procesory

Wyciekły plany wydawnicze procesorów Intela [AKT. modele dla komputerów PC]

Paweł Maziarz | Redaktor serwisu benchmark.pl
63 komentarze Dyskutuj z nami

Producent przygotowuje kilka ważnych premier. Możemy spodziewać się stopniowego wdrażania 10-nanometrowej litografii oraz zwiększania liczby rdzeni w najważniejszych segmentach.

Od dwóch lat obserwujemy zaciętą walkę Intela i AMD na rynku procesorów, ale ostatnie miesiące u „Niebieskich” to problemy z wdrożeniem 10-nanometrowej litografii, spowolnienie tempa premier i odświeżanie starych modeli. Co czeka nas w kolejnych latach?

Serwis Tweakers opublikował plany wydawnicze procesorów Intela na lata 2018 – 2021 (najprawdopodobniej pochodzą one z prezentacji firmy Dell z poprzedniego roku). Co prawda informacje wydają się wiarygodne i pokrywają się z wcześniejszymi przeciekami, ale radzimy podchodzić do nich z ograniczonym zaufaniem. Nie wiadomo też czy od stworzenia prezentacji producent nie wprowadził zmian w swoich planach wydawniczych.

Intel plany wydawnicze procesorów 2018 - 2020

Najbliższe miesiące powinny przynieść premierę modeli Ice Lake-Y i Ice Lake-U – pierwszych procesorów wykonanych w 10-nanometrowej litografii, które znajdą zastosowanie w kompaktowych laptopach. Wersje z segmentu Y zaoferują 2 rdzenie, a ich współczynnik TDP wyniesie około 5 W, natomiast wersje U zaoferują 2 lub 4 rdzenie przy TDP 15-28 W. Układy będą jednak dostępne w limitowanej ilości.

Później powinny pojawić się również modele Celeron i Pentium z odświeżonej generacji Gemini Lake. Procesory zaoferują 2 lub 4 rdzenie i będą produkowane w 14-nanometrowym procesie technologicznym. Docelowo znajdą zastosowanie w słabszych laptopach i komputerach. Na rynku układów SoC pojawią się modele Leakfield.

W trzecim kwartale czeka nas rewolucja w segmencie mobilnym. Producent planuje bowiem wydać nie tylko 2- i 4-rdzeniowe, ale też 6-rdzeniowe modele Comet Lake-U (nadal produkowane w 14 nanometrach). Na początku będą to jednak modele na rynek konsumencki, natomiast wersje na rynek komercyjny pojawią się dopiero w 2. kwartale 2020 roku.

Intel plany wydawnicze procesorów 2018 - 2021

W drugim kwartale przyszłego roku roku czeka nas kolejna rewolucja, bo na rynku pojawią się 2-, 4-, 6-, 8-, a nawet 10-rdzeniowe modele Comet Lake dla wydajnych laptopów (Comet Lake-H), komputerów stacjonarnych (Comet Lake-S) i serwerów (Xeon E). Produkcja układów nadal będzie odbywać się w 14-nanometrowej litografii, a TDP powinno pozostać na niezmienionym poziomie (45 W dla wersji mobilnych i 95 W dla desktopowych).

Dodatkowo możemy spodziewać się premiery 10-nanometrowej generacji Tiger Lake - producent planuje tutaj 4-rdzeniowe jednostki z segmentów niskonapięciowych Y i U.

Kolejne ważne premiery planowane są na przełomie 2020 i 2021 roku. W segmencie mobilnym, desktopowym i serwerowym  doczekamy się modeli Rocket Lake, które… nadal będą produkowane w 14-nanometrowej litografii (można wnioskować, że będą to po prostu usprawnione modele Comet Lake). Warto zauważyć, że w serwerach pojawią się też chipsety z generacji Ice lake oraz obsługa PCI-Express 4.0.

Aktualizacja 26.04.2019 17:30

Serwis Tweakers dodatkowo opublikował plany wydawnicze procesorów desktopowych w segmencie konsumenckim.

Intel - plany wydawnicze procesorów desktopowych 2018 - 2020

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami, w segmencie podstawowym czeka nas premiera 2-, 4-, 6-, 8- i 10-rdzeniowych modeli Comet Lake-S (14 nm). Układy będą dostępne w wersjach od TDP 35, 65 i 95 W. Premiera modeli konsumenckich została zaplanowana na pierwszy kwartał 2020 roku, natomiast wersje komercyjne pojawią się kwartał później.

Producent planuje też odświeżyć segment HEDT (High-end Desktop). W trzecim kwartale bieżącego roku mają zadebiutować 14-nanometrowe modele Cascade Lake X (nadal maksymalnie "tylko" z 18 rdzeniami). Co istotne, nowe modele będą współpracować z obecnymi płytami głównymi X299.

Wygląda więc na to, że do 2021 roku możemy zapomnieć o 10-nanometrowych procesorach dla komputerów stacjonarnych. W segmencie serwerów i stacji roboczej będziemy obserwować odgrzewanie odświeżanie modeli. 

Źródło: Tweakers

Komentarze

63
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  23
  Kotlet lake, widać że zdrowo spali przez ostatnie lata.
  Ciekawe czy chociaż połatają tematy związane z bezpieczeństwem.
 • avatar
  jungle1804
  17
  Zanim oni to wyprodukują to AMD zajmie większość rynku ryśkiem 3 gen. I dobrze niech intel ma za swoje tyle lat ludziom 4 rdzynie wciskał że teraz nie nadąży za AMD
 • avatar
  Konto usunięte
  16
  Robimy zakłady czy 10-rdzeniowy Comet Lake będzie na nowej podstawce? Z nowym chipsetem?
 • avatar
  bodziokrak
  5
  Może ktoś mi odpowie, nie mam ochoty zagłębiać się w tą nieczytelną tabelkę, tytuł artykułu jest: "producent szykuje 10nm", czytam artykuł i widzę rok 2021 i dalej mamy 14nm. Równie dobrze można napisać że AMD planuje 5nm, to jakie są perspektywy na jakiś postęp, 2022?
 • avatar
  Virtus
  5
  Cały 2020 rok na 14 nm - Intel jest totalnie żałosny.

  P.S. Jeśli to prawda - bo aż mi się wierzyć nie chce że tak będzie.
 • avatar
  Ciekawski_
  4
  Czy ja dobrze widzę? W 2021 Intel będzie nadal produkował większość CPU w 14nm?
  Przecież wówczas to już będą Ryzen 4 w 7nm+
 • avatar
  sertiel
  4
  Jakie plany 2019 :D 10nm :D qzwa koncówka 2021 :D znając życie będzie poślizg:D pewnie amd bedzie już pisać o 5nm albo 3nm
 • avatar
  dr Cox
  3
  Mają cholerne szczęście, że AMD nie ma możliwości wyprodukować większej ilości procesorów.
  Jak "już" pojawiają się lapki z ryzenem, gdzie się producenci z wiadomych powodów zadnimi łapami się przed tym zapierali, to oznacza, że producenci zaczynaja mieć nóż na gardle. No i się wykruszają z "only Intel"
 • avatar
  Lord_Krecitsqa
  3
  Ja tam wierny jestem i7_4790.
  Nie potrzeba mi nic więcej.
  W kosmos tym nie polece
 • avatar
  PeterMac
  2
  a gdzie desktopowe Cannon Lake ?
 • avatar
  Konto usunięte
  2
  Intel Spoiler Lake
 • avatar
  Ciekawski_
  2
  Aktualizacja potwierdziła to co napisałem wcześniej.
  Pierwsze wydajne CPU 10nm najwcześniej w 2021. Ale nawet wtedy, prawdopodobnie większość będzie jeszcze w 14nm.
  Nadchodzą ciężkie lata dla Intela...
  Mam nadzieję, że w końcu Intel poradzi sobie z problemami i odrobi straty do TSMC i Samsunga.
  Nie uśmiecha mi się monopol i stagnacja, tym razem ze strony AMD. Niech AMD wykorzysta sytuację i dobije do 40-60% udziału w rynku, ale potem niech wróci konkurencja.
 • avatar
  chotnik2
  1
  Czy ja dobrze widzę, że w desktopie absolutnie nic do Q2 2020?
 • avatar
  rebornnarsil
  1
  Czyli wyciągając esencję z artykułu - Intel nie wyda pełnoprawnych, wysokonapięciowych procesorów dla graczy w 10nm przez jeszcze co najmniej 2 lata. Aż takiego złego scenariusza nie przewidywałem, ale w sumie to pasuje do Srejtela.
 • avatar
  lkozierowski
  1
  jedno zdanie; ciniutko intel z tą nową litografią, ciniutko...xD, prawo Moor'a faktycznie umarło
 • avatar
  n4zgul
  1
  A Comet Lake-S (14 nm) na Z390 poleci czy potrzebna będzie nowa podstawka ?
 • avatar
  n4zgul
  1
  No mi wlasnie o to chodzi czy podstawka bedzie ta sama czy już inna pod Comet Lake-S (14 nm).
 • avatar
  Bilard
  1
  To jest wręcz szokujące. Za czasów "niewypału" w postaci P4 gdzie AMD dało "czadu" Intel jednak miał w zanadrzu architekturę core....jak w takiej sytuacji mając taką przewagę nie mieli nic w....zanadrzu?!
 • avatar
  levusek1992
  -1
  Ja czekam na Karton Lake w 7 mm.
 • avatar
  zbiku90
  -2
  Kitamo dzbanuszku ile Ci Intel płaci kasy za szerzenie propagandy? Tyle bzdur i takiej zawziętości w obronie swojej jedynej i słusznej racji nie widziałem od dawna. Sorry za karmienie trolla ale aż się zagotowałem w środku czytając te wypociny