Procesory

Intel chwali się wydajnością nowych procesorów Xeon. Jest jednak pewien haczyk

przeczytasz w 2 min.

Intel wprowadza do oferty nowe procesory dla serwerów. Producent chwali się sporym wzrostem wydajności, dzięki czemu ma pokonać bardziej złożone modele konkurencji. Jest tutaj jednak pewien haczyk.

Nowe procesory Intel Xeon zostały zapowiedziane już jakiś czas temu, ale na ich premierę musieliśmy się sporo naczekać. W końcu jednak się doczekaliśmy – podczas konferencji SC20 producent ujawnił pierwsze szczegóły na temat jednostek Ice Lake-SP.

Premiera procesorów Intel Xeon Scalable „Ice Lake-SP”

Modele Xeon Scalable „Ice Lake-SP” zastępują jednostki Xeon Scalable „Cascade Lake-SP”. Trzecia generacja Xeon Scalable wprowadza jednak całkowicie nową konstrukcję - układy bazują na architekturze Sunny Cove i zostały wykonane w 10-nanometrowym procesie technologicznym.

Intel Ice Lake-SP - budowa procesora

Producent zwiększył liczbę rdzeni (póki co wiemy o 32-rdzeniowych modelach, ale podobno mają pojawić się nawet 38-rdzeniowe). Oprócz tego zastosowano 8-kanałowy kontroler pamięci DDR4-3200, a do tego wprowadzono wsparcie dla pamięci Intel Optane i magistrali PCI-Express 4.0.

Wydajność procesorów Intel Xeon Ice Lake-SP

Nowa generacja przynosi 18% wzrostu współczynnika IPC (instructions per cycle - instrukcji wykonywanych w jednym cyklu zegara). Dodatkowym atutem jest obsługa nowych instrukcji i zwiększenie przepustowości pamięci operacyjnej.

Intel Ice Lake-SP - wydajność procesorów

Intel Ice Lake-SP - wydajność procesorów

Efekt jest taki, że modele Ice Lake-SP wypadają dużo lepiej poprzedników – w teście SPECcpu2017 średni wzrost wydajności wynosi 38% (przy takiej samej liczbie rdzeni i taktowaniu).

Intel Ice Lake-SP vs AMD Epyc Rome

Producent chwali się, że konfiguracja wyposażona w dwa 32-rdzeniowe modele Ice Lake-SP potrafi pokonać konkurencyjny zestaw z dwoma 64-rdzeniowymi modelami Epyc Rome. Warto jednak zauważyć, że Intel dobrał tutaj testy LAMMPS, NAMD SMTV i Monte Carlo, które są lepiej zoptymalizowane pod Xeony (np. LAMMPS to test, który nie wykorzystuje potencjału dużej liczby rdzeni). Nie wiadomo jak to wygląda w innych scenariuszach.

Kiedy premiera nowych procesorów Intel Xeon?

Pierwsze dostawy procesorów Intel Xeon „Ice Lake-SP” mają ruszyć w pierwszym kwartale 2021 roku. W podobnym terminie mają zadebiutować konkurencyjne modele AMD Epyc „Milan”, więc to właśnie z nimi będą konkurować nowe układy.

Intel Xeon - plany wydawnicze

To jednak nie koniec planów Intela. Wiemy, że producent nie zamierza na tym poprzestawać i już pracuje nad modelami Sapphire Rapids, które wprowadzą jeszcze więcej zmian. Premiera procesorów została zaplanowana na 2021 rok.

Źródło: ComputerBase, Twitter @ Andreas Schilling

Zobacz więcej o procesorach:

Komentarze

17
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  surfer94
  19
  Ten Xeon nie konkuruje nawet z obecnym epyc, co z tego, że w jednym teście 2 Xeony są pewnie (skoro się tymi testami chwalą) marginalnie lepsze niż jeden epyc, skoro są również łącznie kilkukrotnie droższe niż konkurent.
  • avatar
   Ciekawski_
   9
   Najbardziej mi się podoba ten fragment:
   "Producent chwali się, że konfiguracja wyposażona w dwa 32-rdzeniowe modele Ice Lake-SP potrafi pokonać konkurencyjny zestaw z dwoma 64-rdzeniowymi modelami Epyc Rome...LAMMPS to test, który nie wykorzystuje potencjału dużej liczby rdzeni"
   No to teraz czekam na test, który wykaże dużą przewagę 5800X nad dwoma 32 rdzeniowymi Ice Lake-SP, w teście w R20 ST. Jak szaleć to szaleć :)
   • avatar
    Pixel
    1
    dużo lepiej poprzedników
    • avatar
     kitamo
     0
     Przeciez zarowno jeden jak i drugi producent dobiera sobie testy do scenariusza ktory mu bardziej pasuje. Logiczne.
     • avatar
      LGA2011
      -9
      Programista nie testuje przed odbiorcą swego własnego oprogramowania, projektant PCB podobnie ze swoją płytką - nie on ją zatwierdza, a projektant układu scalonego tym bardziej.
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       jak to AMD zmotywowało Intela do roboty :) jednak marketing szaleje, wprowadzając często klienta w błąd. na zasadzie "wyścigówka konkurencji jest do bani, nas traktor najlepiej orze pole" :) no tak się nie robi. dobór specyficznych testów które niczego nie wykazują. dodatkowo, konkurencja z jednostkami 64 rdzeniowymi. tyle że AMD ma jeszcze 128 rdzeniowce. aha i jak wypada TDP ? jak tam waty per instrukcja? w serwerowniach to ma niemal największe znaczenie, a nie wydajność pojedynczego rdzenia.

       wsparcie dla Optane, fajna rzecz. tyle że to ich optane jest koszmarnie drogie. chyba już lepiej się podeprzeć cache RAM podtrzymywanym bateryjnie w największym możliwym rozmiarze. Dziwi mnie droga którą intel prowadzi Optane. Na koniec, nie wiem po co Intel robi ogromne chipy optane, to powoduje jedynie zwiększenie ilości odpadów, czyli tracą na uzysku, podczas gdy AMD nawet procka zaczął ciąć na osobne kawałki.