Internet

Internetowy troll to okropny człowiek w realu - badania wykazują korelacje

przeczytasz w 2 min.

Osoby zaangażowane w trollowanie w rzeczywistości charakteryzują się takimi cechami osobowości jak: makiawelizm, narcyzm, psychopatia oraz sadyzm.

Troll
foto: Medioimages/Photodisc via Slate

Internetowe trolle – takie osoby na początku często są zabawne, ale w karierze większości z nich szybko nadchodzi moment, w którym zaczynają być irytujące, a społeczność najnormalniej w świecie ma ich dość. Zastanawialiście się kiedyś jacy ludzie kryją się pod niejednokrotnie kontrowersyjnymi nickami? Kim są trolle po wyłączeniu komputera, gdy nadchodzi czas na realne życie? 

Takie pytanie zadali sobie naukowcy z University of Manitoba. Przeprowadzili oni badanie mające na celu zrozumienie osobowości trolla. Naukowcy postanowili sprawdzić czy osoby zaangażowane w trollowanie w rzeczywistości charakteryzują się takimi cechami osobowości jak: makiawelizm (cynizm i brak skrupułów w dążeniu do celu), narcyzm (egoizm i obsesja na własnym punkcie), psychopatia (brak wyrzutów sumienia i empatii) oraz sadyzm (czerpanie przyjemności z cudzego cierpienia).

Jakie są wyniki? Badania wykazały wyraźne (czasem nawet bardzo wyraźne) korelacje między tymi cechami a trollingiem. Przy okazji okazało się również, że osoby udzielające się w sieci rzadko charakteryzują się narcyzmem, a osoby spędzające więcej czasu w Internecie przeważnie mają też więcej tego typu cech negatywnych.

Troll badania
E.E. Buckels et al, "Trolls just want to have fun," Personality and Individual Differences, 2014.

Naukowcy identyfikowali trolli na wiele różnych sposobów. Jednym z nich było proste pytanie – „co najbardziej lubisz w komentowaniu artykułów”, na które było pięć odpowiedzi: „debatę na ważne dla mnie tematy”, „zwykłe rozmawianie z innymi”, „poznawanie nowych ludzi”, „trollowanie” oraz „coś innego”. Zaledwie 5,6 proc. respondentów zaznaczyła opcję „trollowanie”, a 41,3 proc. zdeklarowało się jako niekomentujący. Wydaje się zatem, że trolle to raczej internetowa mniejszość. Mniejszość, ale za to jak widoczna.

Innym razem respondenci zostali zapytani o to, czy zgadzają się z tymi stwierdzeniami:

 • Wysyłałem ludzi na szokujące strony dla zabawy.
 • Lubię trollować ludzi na forach i w sekcjach komentarzy.
 • Lubię grać nieczysto w grach sieciowych.
 • Im coś jest piękniejsze, tym bardziej satysfakcjonujące jest tego zniszczenie.

Tak, niektórzy ludzie rzeczywiście przyznają, że są w stanie się z tymi stwierdzeniami zgodzić. 

Trollface

W ogólnym rozrachunku naukowcy uznali, że najmocniejsza korelacja jest pomiędzy trollingiem a sadyzmem. Trollowanie to dla komentatorów przyjemność. – „Tak trolle, jak i sadyści czują sadystyczną radość spowodowaną czyjąś niedolą. Sadyści po prostu chcą się dobrze bawić… a Internet jest ich placem zabaw”  komentują naukowcy.

Moderatorzy często walczą z trollami. To jednak tylko zwiększa satysfakcję i motywację sadystów. Jedynym rozwiązaniem jest chyba zatem postępowanie zgodnie ze starym internetowym tekstem:

Nie karm trolla.

Źródło: Slate

Komentarze

27
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Dazuo
  46
  Artykuł dla naszego ulubionego użytkownika - Seleny/Rudej/Rozpieszczonej :D
  • avatar
   vegasnight9
   6
   Najlepszy sposób na trola - OLAĆ jego wypociny.
   • avatar
    Fr3aKy
    5
    To chyba normalne... Jak ktoś jest debilem/idiotą/kretynem itp. w internecie, to i w "realu" musi taki być. Przynajmniej w większości przypadków.
    • avatar
     cyferluu
     4
     badania i naukowcy taaaak. Jedyna skuteczna metoda to wyśledzić powiedzmy 10 000 trolli i podglądać ich w życiu codziennym ( co nie zgodne jest z prawem ale w USA mając wtyki w NSA dało by się zrobić )
     • avatar
      Konto usunięte
      4
      "Przy okazji okazało się również, że osoby udzielające się w sieci rzadko charakteryzują się narcyzmem, a osoby spędzające więcej czasu w Internecie przeważnie mają też więcej tego typu cech negatywnych."

      To zdanie jest dla mnie kompletnie niezrozumiałe. Nie jest tak, że "sieć" nie jest synonimem "internetu"? Ponadto, "mają też więcej tego typu cech negatywnych." to takie "masło maślane", bo czy można mówić o sadyzmie pozytywnym i negatywnym, albo o narcyzmie (choć de facto coś takiego istnieje - jako wyjątek)? Nie ma czegoś takiego jak "pozytywnej psychopatii".
      • avatar
       Atak-Snajpera
       4
       Dlaczego benchmark nie stosuje hellbana na takich 'andrzejow'? Nie trzeba bedzie powtarzac aby nie karmic troli. Dwa. Osoba swiezo zajestrowana musialaby odczekac tydzien aby komentowac i oceniac.
       • avatar
        Dragonik
        3
        Andrzej ty zakładasz szybciej konta niż słońce ziemie okrąza
        • avatar
         Konto usunięte
         2
         G2@#$@#$no wiecie o trolowaniu haha ...
         • avatar
          TheAstarot
          1
          #TLOU #Uncharted4 #Lara Croft - Top 1 Benchmarka xd
          • avatar
           Balrogos
           0
           Co za bzdura
           • avatar
            Rica1
            -4
            Trolling is a Art ;)
            • avatar
             Konto usunięte
             -27
             Phi ! To wszystko odnosi sie w takim razie do szablonowego i podrecznikowego okreslenia trolla. A co z tymi bardziej zlozonymi trolami? Istnieje wsrod nich jakis podzial? Badanie moze dobre na poczatek, ale wymagajace jeszcze duzo pracy jak inteligencja emocjonalna