Telewizory

LG: telewizory OLED (wreszcie) na długie lata

Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
19 komentarzy Dyskutuj z nami

Żywotność OLED-owych paneli koreańskiego producenta jest teraz szacowana na 100 tysięcy godzin, a więc jakieś 30 lat.

Telewizory OLED to gwarancja doskonałych czerni, wysokiego kontrastu i wiernie odwzorowanych kolorów. Nie okazały się jednak taką rewolucją, na jaką liczyliśmy. Stało się tak co najmniej z dwóch powodów: pierwszy to relatywnie wysokie ceny, drugi – nie najlepsza żywotność. Firma LG robi co może, by te problemy wyeliminować. Od dłuższego czasu ceny sukcesywnie maleją, a jeśli mowa o trwałości, to właśnie udało się postawić kolejny duży krok.

Z raportu opublikowanego na łamach Korea Times wynika, że najnowsza generacja wyświetlaczy OLED w telewizorach LG ma żywotność 100 tysięcy godzin. To oznacza, że przy średnim oglądaniu telewizji (lub odtwarzania innych filmów czy grania) 10 godzin na dobę, urządzenie powinno wytrzymać prawie 30 lat.

To spory postęp, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że gdy firma LG wprowadzała swoje telewizory OLED na rynek (w 2013 roku), ich żywotność wynosiła jedynie 36 tysięcy godzin. Warto też przyrównać te liczby do średniej żywotności typowego podświetlenia LED TV, które szacowane jest na 60-70 tysięcy godzin.

LG to jeden z nielicznych producentów, którzy oferują telewizory OLED TV, nie dziwi więc, że jego udział w tym sektorze wynosi 96,4 proc. W samym pierwszym kwartale tego roku koreańska firma sprzedała 113 tysięcy takich urządzeń.

Źródło: Korea Times, FlatpanelsHD

Komentarze

19
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  Co z tego jak w LG i tak kondensatorki sie posypia :)
  2
 • avatar
  Lord_NeReVaR
  To znaczy że w końcu zrobią monitory ?
  2
 • avatar
  patalajka22
  Samsung też pewnie wolałby stosować oled'y w swoich tv, bo gdyby było inaczej to do topowych smartfonów nie ładowałby ich tylko kropki kwantowe(ech ta nazwa).
  2
 • avatar
  kokosnh
  Ja jestem ciekawy czy wreszcie wyeliminowali częste bad pixele przy wielo calowych TV OLED ( bo ich relatywnie częste występowanie trochę mnie odstrasza, w porównaniu do tradycyjnych )
  1
 • avatar
  hideo
  30 lat? w większości przypadków dzisiejsze tv nie wytrzymują dłużej niż 10 lat bo pada elektronika (a LG padają dosyć często w granicach 5-6 lat), sama żywotność matrycy oled to nie wszystko
  1
 • avatar
  Konto usunięte
  Porównywał ktoś oled-a do suhd szajsunga?
 • avatar
  irondick
  A Laser TV Mitsubishi to już zapomnieli bo za dobry i za tani... Ot, ekonomia.
  -1