Ciekawostki

W Japonii dzieci mają możliwość nauki w metaverse

przeczytasz w 2 min.

Metaverse docelowo ma być miejscem, w którym będzie można pracować, robić zakupy czy grać w gry. Jednak to nie wszystko. W Japonii metaverse wykorzystuje się do wsparcia w nauce tych uczniów, którzy nie mogą uczestniczyć w lekcjach.

Japonia stawia na naukę w metaverse

Analitycy przewidują, że projekty związane z metaverse nie są przyszłościowe i większość z nich zostanie zamknięta do 2025 roku. Czy tak będzie? Ciężko przewidzieć, jednak niektórzy się nie zrażają i chcą dalej rozwijać wirtualne światy. Jednym z obszarów, w którym metaverse może się sprawdzić jest, jak się okazuje, edukacja.

Pierwszym krajem, który wykorzystuje tę technologię do nauki jest Japonia. W mieście Toda wdrożono usługę edukacyjną metaverse, która pozwala dzieciom nie tylko zwiedzić kampus, ale też uczyć się w wirtualnych klasach. Rozwiązanie to może być pomocne szczególnie tym uczniom, którzy mieszkają daleko od szkoły, ale też tym, którzy omijają lekcje.

Zgodnie z danymi rządowymi, 244 940 japońskich uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych było nieobecnych przez co najmniej 30 dni w 2021 roku. Starania, by zwiększyć frekwencje, nie przynosiły rezultatów, dlatego też japońscy urzędnicy stawiają na edukację metaverse, by pomóc dzieciom nawiązać kontakt z innymi.

Metaverse to dobre miejsce do nauki?

Eksperci uważają, że metaverse ma duży potencjał edukacyjny. Może pomóc uczniom usprawnić ich edukację, zapewniając imersyjne i interaktywne doświadczenia, a także stworzyć wygodne, cyfrowe środowisko do zajęć, badań, eksperymentów oraz projektów. Wszystkie czynności, jako że mogą odbywać się w czasie rzeczywistym, umożliwią uczniom i nauczycielom odpowiednią interakcję w tej samej przestrzeni. Co więcej, możliwe będzie też odbywanie wycieczek, np. zwiedzanie muzeów.

Wirtualny, oparty na współpracy i zorientowany na zadania charakter metaverse pozwoli uczniom uczyć się, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Kiedy nauka jest przyjemna, jest najbardziej efektywna.

Wirtualna nauka pomoże też nauczycielom i sprawi, że będą mogli lepiej wesprzeć każdego ucznia:

Metaverse może również ułatwić przekazywanie wiedzy szerszej publiczności, oferując wykłady prowadzone przez animowanych nauczycieli. W rezultacie nauczyciele będą mieli znacznie więcej czasu na wsparcie każdego ucznia i zaoferowanie mu spersonalizowanych wskazówek, podczas gdy technologia wykona za nich rutynowe zadania.

Co sądzicie o nauce w metaverse? Dajcie znać w komentarzach.

Źródło: cointelegraph.com

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  TomXyks
  9
  Wiemy jak dobrze na dzieci i młodzież wpłynęły lockdown'y i brak socjalizacji twarzą w twarz, a zwłaszcza w takim kraju jak Japonia, kolebka tak zwanych Hikikomori czyli Shut In'ów co z pokoju latami nie wychodzą.
  Przyszłość fajna, ale niektórych rozwiązań zwłaszcza u młodzieży trzeba unikać jak ognia, na starość każdy niech robi co chce :)
  • avatar
   zack24
   3
   Nauka zdalna w wiśniowym kraju i ich kultura, podejście do tematu edukacji oraz uczciwość dalekie są od naszych realiów. Nie widzę jednak przyszłości dla tak "hodowanego" pokolenia niż jako tamagotchi w rękach mocarnych superkoncernów. Potem te wyedukowane i zmanipulowane jednostki doprowadzane są do karōshi.
   • avatar
    pawluto
    0
    Zaczyna się...
    Oby każde dziecko miało mądrych rodziców...
    • avatar
     starymaciej
     0
     W szkołach mają metaverse, a w urzędach mają dyskietki :]
     • avatar
      piomiq
      0
      Przecież to było poniekąd możliwe w starej wersji gogoli Oculus Quest II. Jest tam mnóstwo aplikacji edukacyjnych. A ten Metaverse to chyba tylko kolejna aplikacja dla tych gogli, promowana jakby to było coś niesamowicie nowego i wspaniałego. Podczas gdy to tylko odgrzewany kotlet, ale trochę przyprawiony i do którego dają lepsze sztućce (nowe gogle).
      • avatar
       Kasuja Wpisy Automatem
       0
       człowiek jest zwierzem stadnym, i bez bezpośredniego kontaktu z właściwą grupą społeczną, po prostu głupieje