Wydarzenia

Microsoft Build 2016: Najważniejsze informacje z konferencji

przeczytasz w 2 min.

W San Francisco odbyła się konferencja Microsoft Build 2016. Gigant z Redmont przedstawił swoje plany na przyszłość.

Microsoft Build 2016: Najważniejsze informacje z konferencji

Wirtualna rzeczywistość, nowe funkcje Skype'a, kompatybilność z Bashem Linuksa i wielka aktualizacja Windows 10 - to tylko niektóre z informacji podanych na konferencji Microsoft Build 2016. Co wiemy o przyszłości okienkowych produktów?

30 marca w San Francisco rozpoczęło się coroczne święto Microsoftu, czyli konferencja Microsoft Build. Gigant z Redmond zaprezentował swoje najnowsze pomysły oraz przybliżył przyszłość najważniejszych produktów. Oto najistotniejsze fakty, które poznaliśmy.

Anniversary Update: Bash z Luniksa dla Windows 10

windows 10 anniversary update

Windows od dawna jest monopolistą na rynku systemów operacyjnych PC. Wszystkie pozostałe OS-y są tak naprawdę produktami niszowymi. To jednak nie oznacza, że Microsoft spoczywa na laurach. Windows 10, który zainstalowało już 270 milionów użytkowników, wkrótce doczeka sie darmowej aktualizacji, określanej jako Anniversary Update. Co nowego przyniesie?

 • Bash, czyli powłoka systemowa Linuksa, stanie się integralną częścią Windowsa.
 • Powiązanie biometrycznych zabezpieczeń Windows Hello z przeglądarką MS Edge. Logowanie się na Facebooka odciskiem palca? Przekonamy się wkrótce.
 • Środowisko Windows Ink usprawniające obsługę rysika i wprowadzające intuicyjny interfejs to tworzenia odręcznych notatek.
 • Poszerzenie oferty Sklepu Windows. Udostępnienie deweloperom konwertera dostosowującego aplikacje do standardów sklepu.
 • Nowe funkcje dla Cortany.

Cortana priorytetem

cortana

Uczestnicy konferencji nie ukrywali, że Microsoft uwielbia wirtualnych asystentów. Nie chodzi jednak o poczciwego Spinacza ze starych edycji pakietu Office, ale o Cortanę. Wśród funkcji, które miałyby zostać udostępnione w nieokreślonej przyszłości wymieniano m.in. kupowanie biletów na eventy i autonomiczne działania podejmowane na podstawie rozmów użytkownika.

Wirtualna rzeczywistość w oknach: HoloLens

hololens

HoloLens to urządzenie, którym Microsoft chce wyprzedzić Oculusa i PSVR. Technologia ma połączyć rzeczywistość wirtualną z rzeczywistością rozszerzoną. W skrócie, okulary HoloLens pozwolą użytkownikom na interakcje z generowanym obrazem w prawdziwym świecie. Sprzęt stworzono z myślą o współpracy z Windowsem 10 i już teraz rozsyłany jest do deweloperów.

Skype zmieni głos na tekst

skype

Integracja Skype'a z najważniejszymi produktami Microsoftu trwa od dawna. Nowa wersja komunikatora ma zostać połączona z Cortaną. Najciekawszą nowinką jest jednak funkcja transkrypcji rozmowy. Wszystkie wypowiedziane słowa będą automatycznie przetwarzane na tekst. Skype ma także trafić na HoloLens.

Xbox One jeszcze nie przegrał z PS4

xbox

Microsoft nie godzi się ze srebrnym medalem w wyścigu konsol. Nowym pomysłem na pokonanie Sony jest... ujednolicenie konsol i PC-tów. Xboxy staną się wreszcie kompatybilne z aplikacjami Windowsa. Największą rewolucją zapowiedzianą na konferencji jest udostępnienie wszystkim użytkownikom trybu deweloperskiego, co pozwoli każdemu posiadaczowi konsoli pisanie gier i programów.

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Trekker666
  2
  Ja czekam na Cortanę, mamy już 2016 rok, a nadal nie jest dostępna.
  • avatar
   Naleśnik z serem
   0
   Czyli Xbone stał się zwykłym PC. Pamiętam jak fanoboiki MS śmiały sie na każdym możliwym portalu z PS3, ze nie jest konsolą, a kombajnem. Teraz nawet sam Windows stał się zamknięty. Ja osobiście kończę przygodę na W7, następny laptop będzie bez systemu, albo wrzucę pirata W7 albo Linux.
   Nie mam zamiaru być zmuszany do wyboru Wondowsa i potem dodatkowo być zmuszany do ich sklepu. Ludzie my nie mamy praktycznie wyboru!!!
   • avatar
    Snack3rS7X
    0
    "Bash z Luniksa" hahahhahaa