Ciekawostki

Microsoft zwiastuje koniec ery haseł

przeczytasz w 1 min.

Najwyższy czas, by standardowe hasła zostały zastąpione biometrycznymi systemami uwierzytelniania. Tak twierdzi firma Microsoft.

Hasła powinny zostać zastąpione bezpieczniejszymi i wygodniejszymi systemami uwierzytelniania – takiego zdania jest firma Microsoft, która w dodatku twierdzi, że ten czas już nadszedł.

Nadeszła era biometrii

Rob Lefferts z Microsoftu uznał, że era klasycznych haseł jest już za nami. – „Zachęcamy użytkowników do wypróbowania [nowych opcji, takich jak Windows Hello] i przekonania się, że są prostsze w użyciu niż hasła. Ludzie obawiają się, że technologia uczyni uwierzytelnianie bardziej skomplikowanym i nie zauważają, że przeszliśmy do rozwiązań prostszych i lepszych”.

Microsoft jest jedną z tych firm, które w uwierzytelnianiu biometrycznym widzą nie tylko przyszłość, ale teraźniejszość. Do tej kategorii rozwiązań zalicza się skanowanie odcisku palca czy twarzy – tak jak w przypadku Windows Hello. Gigant pochwalił się, że z tego ostatniego systemu korzysta prawie 70 proc. użytkowników, którzy mają taką możliwość.

Wszystko pięknie, ale… 

Jak na ironię jednak system Windows Hello okazał się niezwykle prosty do złamania – za pomocą zdjęcia danej osoby (wydrukowanego w odpowiedniej formie). Wprawdzie w najnowszej wersji tego narzędzia problem został wyeliminowany, ale wciąż pozostają pytania o to, czy aby na pewno jest to najbezpieczniejszy sposób na zachowanie prywatności.

Gigant z Redmond zna wyniki tego testu, ale i tak jest przekonany, że nadszedł najwyższy czas na odejście od standardowych haseł. – „Minie trochę czasu aż wszystkie najważniejsze firmy przejdą na nowe technologie i jeszcze więcej, zanim użytkownicy zaakceptują te zmiany, pozwalające im w pełni funkcjonować w nowym świecie” – mówił Lefferts.

Źródło: Softpedia

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Fiona
  3
  Nie prościej bydło "zaczipować" ?

  Jak im się wmówi iż to dla ich bezpieczeństwa, sami sie ustawią w kolejkę i jeszcze za chipy zapłacą...
  • avatar
   Fiona
   2
   Nie prościej bydło "zaczipować" ?

   Jak im się wmówi iż to dla ich bezpieczeństwa, sami sie ustawią w kolejkę i jeszcze za chipy zapłacą...
   • avatar
    supervisor
    1
    Wszystko fajnie, dopóki ktoś nie przechwyci twojego "loginu", i nie skopiuje przechwyconych danych aby mieć dostęp do każdego twojego konta tylko dlatego, że masz tylko jedno hasło do wszystkiego.

    Biometria nie biometria, to wszystko są dane które sa wysyłane do serwera przez co mogą zostać przechwycone i powielone.

    Taka opcja jest jak najbardziej okej w przypadku haseł do komputerów, telefonów i innych urządzeń działających offline i zamkniętych w obrębie samych siebie.
    • avatar
     Q'bot
     -3
     Technologia jak u japka ;P
     Niech zrobią tester DNA i załatwione - każdy sobie kapnie kropelką krwi na touchpad i odblokowane ;]
     • avatar
      GhostNet
      0
      A ja zwiastuję że w niektórych przypadkach to będzie nie możliwe.
      Zależy do czego dane do logowania.
      Za iks lat, Loginy i Hasła pokolenia, które jeszcze łączyło się z internetem przez protokół PPP będą przekazywane w spadku.

      Przy tym temacie warto jeszcze poruszyć to: niektóre serwisy/platformy/panele oferuję wręcz namawiają aby podać nr telefonu komórkowego aby odzyskać hasło.
      Jeśli kiedyś mój nr telefonu wpadnie do puli numerów dostępnych, istnieje prawdopodobieństwo że ktoś metodą prób i błędów w popularnych serwisach będzie mógł się zalogować poprzez odzyskane hasło.
      • avatar
       Snack3rS7PL
       0
       "Rob Lefferts z Microsoftu uznał, że era klasycznych haseł jest już za nami." To brzmi tak jakby MS miał być jakimś duchowym guru wszystkich z branży IT. A przecież nie każdy chce się z tą firmą utożsamiać, więc należałoby się wypowiadać w swoim imieniu w formie życzeniowej, bo jak do tej pory to co zwiastowali się nie sprawdziło.
       • avatar
        studionti
        0
        A jak ktoś z rodziny będzie chciał np.: skorzystać z komputera to co? W tej chwili do zalogowania wystarczy udostępnione hasło. Biometrycznie co udostępnimy?
        • avatar
         endrju_pl
         0
         Tak bardzo są za zabezpieczeniami biometrycznymi, że po ostatniej dużej aktualizacji Windows 10 przestało mi działać uruchamiania laptopa za pomocą skanera odcisków palców..