Przeglądarki WWW

Nowa przeglądarka Microsoftu wykorzysta Chromium [AKT.]

Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
19 komentarzy Dyskutuj z nami

Internet Explorer nie dał rady i Microsoft Edge też, ale idzie nowe… Wygląda na to, że Microsoft pracuje nad nową przeglądarką internetową i to taką, jakiej jeszcze nigdy nie miał.

Aktualizacja, 8 grudnia 2018: I wszystko stało się jasne. Microsoft opublikował nowy wpis na swoim blogu, w którym wytłumaczył, że przeglądarka Edge nigdzie się nie wybiera, ale rzeczywiście jej silnik EdgeHTML zostanie zastąpiony przez Chromium. 

Jak Microsoft argumentuje tę decyzję? Przede wszystkim chodzi o zapewnienie kompatybilności z aktualnymi standardami internetowymi. Ma to być też kolejny dowód na to, że gigant rozumie i wspiera środowisko open source.

Zatem nie będzie nowej przeglądarki, ale Edge otrzyma nowe „wnętrze”. Nie nastąpi to jednak zbyt szybko – czas przenosin może przekroczyć nawet rok. Firmy Google i Opera skomentowały to posunięcie pozytywnie, fundacja Mozilla zaś widzi w tym zagrożenie dla niezależności. A co wy o tym sądzicie?

 

News, 4 grudnia 2018: Internet Explorer stał się pośmiewiskiem, więc w jego miejsce przygotowany został Microsoft Edge. Ten program jednak nie zdołał zyskać popularności wśród użytkowników, ani też programistów gotowych do rozszerzania jego funkcjonalności. Ale gigant z Redmond nie daje za wygraną i tworzy zupełnie nową przeglądarką internetową.

Jak informuje serwis Windows Central, Microsoft nie ma w planach dalszego rozwijania Edge’a, a zamiast tego skoncentruje się na stworzeniu nowej przeglądarki internetowej dla użytkowników systemu Windows 10. Zamiast na autorskim EdgeHTML będzie ona bazowała na popularnym, open-source’owym Chromium – tak jak Google Chrome, Opera czy Vivaldi. 

Wykorzystanie Chromium powinno zaowocować stabilnością, szybkością i bezproblemowym działaniem nowych rozwiązań internetowych. Można także spodziewać się lepszej obsługi rozszerzeń. 

Dodajmy jeszcze, że nazwa kodowa nowej przeglądarki to Anaheim, ale niewykluczone, że ostatecznie przejmie ona nazwę Edge (tyle tylko, że miejsce EdgeHTML’a zajmie Chromium). Nie wiadomo też na razie, czy Microsoft zdecyduje się na jakieś zmiany w obrębie interfejsu. Myślicie, że tym razem się uda?

Źródło: Windows Central

Komentarze

19
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Zwis88
  Nie dlatego Edge jest mało popularny bo jest zły, bo nie jest zły, tylko po co używać Edge skoro są takie przeglądarki jak Firefox, Chrome, Opera - żadna z nich nie jest idealna, ale każda jest uznana wśród ludzi za inne zalety, i ludzie nie zmienią przyzwyczajeń.
  18
 • avatar
  Kenjiro
  Trochę współczuję, bo kod Chromium jest straszny i do dzisiaj większość zespołów projektujących przeglądarki oparte o niego nie potrafi sobie poradzić choćby z downgrade antyaliasingu do greyscale przy nieprzezroczystych tłach.
  10
 • avatar
  BariGT
  Zapiera dech w piersi, ze firma wilkości MS warta BILION dolców nie jest w stanie od 30+ lat zrobić rozsądnej przeglądarki...
  8
 • avatar
  devilson131313
  Edge miażdży Chroma implementacją x264, czasem pracy na baterii, responsywnością oraz ilością zjadanej pamięci. Przez to Egde jest jedyną przeglądarką z działającym Netflixem 4K. Niestety ma też swoje ułomności i brakuje mu kliku rozszerzeń oraz funkcji, co nie znaczy że jest złą przeglądarką. Gdyby MS więcej poświęcał mu czasu oraz zasobów to może by coś nim ugrał, a tak jest aktualizowany raz na pół roku i raczej bez wielkich zmian. Druga sprawa, że smród po IE bardzo się za Edgem ciągnie.
  6
 • avatar
  Raider0001
  ostatnio próbowałem przesiadkę na EDGE zrobić i nie udało się, są braki w funkcjonowaniu jak i wtyczkach dla przykładu nie działa importowanie haseł - funkcja niby jest, ale nikt za to odpowiedzialny nie wziął się do roboty
  3
 • avatar
  Biurokrata
  W domu tylko Edge, w pracy tylko Chrome.
 • avatar
  xxx.514
  System oparty o okienka ukradli, bo nie byli w stanie zrobić nic swojego. Jądro systemu w zasadzie kupili, bo nie byli w stanie zrobić nic swojego. Teraz dotykają się do przeglądarki, bo swojej też nie potrafili zrobić. Azure od dawna opiera się na Linuksie. Może niech skończą z modyfikacją jądra OS/x IBMu, a zrobią pełnoprawnego Linuksa lub chociaż udostępnią DirectXa, to może wtedy wyszłoby im to na dobre.
 • avatar
  PITUCH3
  wszystko po to aby wcisnac wiecej reklam

  HVEC juz 4.99 PLN w M$ store, gdzie wcześniej był za freeko
  thank u Msmród !
  -3
 • avatar
  Silver
  Z 10 trochę korzytam a o Edge dopiero niedawno mi się przypomniało. Ostatnio jakoś zacząłem korzystać z niej... jako przeglądarkę PDF - dobrze sobie radzi. Po prostu w każdej innej przeglądarce (pdf takżę) mam trochę kart otwartych :)