Systemy operacyjne

Microsoft tworzy system inny niż Windows

przeczytasz w 2 min.

Choć brzmi to niesamowicie, programiści firmy Microsoft odpowiedzialni za systemy operacyjne pracują nie tylko nad systemem Windows. Software'owy gigant przygotowuje również coś zupełnie nowego, mocno różniącego się filozofią od swoich obecnych produktów. Microsoft przygotowuje bowiem system operacyjny Midori. Nowy OS może w przyszłości zastąpić Windows w większości zastosowań.

Podobnie, jak Windows NT, Midori jest systemem tworzonym od podstaw z myślą o obsłudze różnych procesorów i platform. W chwili obecnej przygotowywany jest na architektury IA32 (x86), IA64 oraz ARM. Jest też tworzony tak, aby dało się go łatwo uruchamiać z poziomu już istniejących systemów operacyjnych – za pomocą systemów wirtualizacyjnych, takich jak Microsoft Hyper-V, ale również jako zwykłe serwisy, czy aplikacje. Na początku nowy OS będzie więc prawdopodobnie działał w towarzystwie systemu Windows, natomiast pełną samodzielność uzyska dopiero później. Na razie jest testowany jako część eksperymentalnego systemu operacyjnego Singularity firmy Microsoft.

Aplikacje dla Midori miałyby być pisane przy użyciu platformy .NET – oznaczałoby to, że byłyby częściowo interpretowane, co wiązałoby się z większym bezpieczeństwem i lepszą obsługą wielu wątków, ale za cenę ogólnie niższej wydajności.

Midori oznaczają początki działania Microsoftu na poletku systemów Cloud computing. Jest to koncepcja, w której aplikacje i dane użytkownika nie są przechowywane i przetwarzane na jego dysku lokalnym, lecz na serwerze, a którym komputer biurkowy komunikuje się przez Internet. Jest to dość podobna filozofia do działania wielu współczesnych serwisów WWW, ale rozszerzona na cały system operacyjny. Dzięki Cloud computing rozwiązuje się problem piractwa, użytkownicy płacą abonamenty za usługi zamiast kupować licencje na oprogramowanie, a ich dane są przechowywane na bezpiecznych serwerach, a nie na lokalnym dysku twardym, który może łatwo ulec uszkodzeniu.

To, że w przyszłości działanie większości komputerów będzie opierało się na Cloud computing jest niemal pewne. Pytanie tylko, czy nowy system operacyjny Microsoftu się przyjmie, czy też okaże się zbędny. Istnieje bowiem możliwość, iż współczesne strony i aplikacje internetowe rozwiną się na tyle, że użytkownikom wystarczy dowolny system (na przykład Windows, Mac OS X, czy Linux) i ewentualnie przeglądarka WWW ze stroną, oferującą odpowiednią usługę. Microsoft podejmuje więc spore ryzyko, ale nie ma wyboru – jeśli nie będzie zmierzał ku przyszłości, wyprzedzą go inni.

 

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Ciekawe. Jednak jaką mamy gwarancję na poufność danych przechowywanych gdzieś tam na odległym serwerze? Mając w pamięci różne drobne wpadki M$ to raczej niewielką.
  • avatar
   Zajdi
   0
   Trochę dziwne... Nawe przy bardzo szybkim internecie byłby to sposób bardzo wolny. Dla przykładu u mnie z internetem 4mb/s demo Crysis (1,77gb) ściągało się około 1,5 godziny przy stałym transferze plików na poziomie około 360kb/s. Tak więc wątpię czy przyjmie się np. zgrywanie zdjęć z wakacji trwające parę godzin...
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Chciejstwo firm produkujących oprogramowanie swoje, a potrzeby klientów swoje i tak zmierzamy do zwycięstwa darmowego oprogramowania typu OS.
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     ps Cloud computing w przedstawionej formie nigdy nie ma szans na realizację. W domu to bez sensu, a w firmach nie do zaakceptowania (choćby poufność danych).
     • avatar
      mgkiler
      0
      Cloud Computing to moze dla filmow, czy muzyki sie przyjac, ale nie do trzymania i edycji zdjec z wakacji, itp. Rowniez uwazam ze to bezsensu.

      Natomiast mnie ciekawi druga kwestia. Tylko aplikacje pisane pod wirtualna maszyna (CIL) bede moglby byc odpalane na tym systemie, czyli aplikacje kompilowane do kodu maszynowego juz nie. No a co z aplikacjami np w Javie? Beda chodzic na wirtualnej maszynie Javy ktora bedzie aplikacja chodzaca w wirtualnej maszynie .Net (CIL)? Troche bezsensu.
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       To będzie zupełnie nowy system który tylko będzie sie tak nazywał: Windows
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        idiotyczne, żałosne i bezsensowne, nikt tego nie kupi! Nie dośc że będzie bardzo wolne (nawet z japońskim internetem 100mb/s) to jeszcze niebezpieczne. Ktoś musiałby sprawdzac twoje pliki czy nie są pirackie???? Opłaty za serwer- tak może jeszcze opłaty za własny pc. Jak microsoft będzie takie numery robił że tylko pod tamten nowy system będzie działał kolejny directx to ludzie zadowolą się innymi systemami.
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         PACUCMAN nikt Ci nie każe przechodzic...a tak na marginesie to wymienione przez Ciebie 100mb/s jes w polsce....wroclaw city..jak chcesz to przesle jpga ze screenami, sam nie moglem uwierzyć na poczatku a jednak...