Ciekawostki

Milion domów z drukarki 3D

przeczytasz w 1 min.

Taki ambitny plan mają władze Arabii Saudyjskiej. Budynki mają powstać w ciągu najbliższych pięciu lat.

Widzieliśmy już różne przedmioty z drukarki 3D. A co powiedzielibyście na to, by drukować… domy? Taki pomysł ma cierpiąca na niedobór mieszkań Arabia Saudyjska.

Arabia Saudyjska to państwo o całkiem mocnej gospodarce, ale mimo to nie brakuje rodzin, których nie stać na to, by zapewnić sobie dach nad głową albo dla których takich mieszkań po prostu nie starczyło. Rozwiązaniem dla nich mają być domy z drukarek 3D. 

Nie tylko niskie koszty „budowy” mają być plusem domów z drukarki 3D. Najważniejsza zaleta to szybkość, z jaką nowe budynki miałyby powstawać. Zakłada się, że każdego dnia z drukarki może wyjść nawet 10 parterowców. 

Jedyny znak zapytania to wytrzymałość takich domów. Drukarka wykonuje je z mieszanki odpadów budowlanych i cementu szybkoschnącego. Wiadomo natomiast, że budynki nie pękają, są wodoodporne i dobrze trzymają ciepło.

Władze Arabii Saudyjskiej chcą wykorzystać drukarki 3D, aby postawić ponad milion domów w ciągu najbliższych pięciu lat. To największy tego typu projekt w historii.

Pierwszy budynek z drukarki 3D stanął w maju tego roku w Dubaju. To parterowy biurowiec o powierzchni 250 metrów kwadratowych. Budowa (drukowanie) trwało 17 dni i pochłonęło 140 tysięcy dolarów. To robi wrażenie i trudno dziwić się władzom Arabii Saudyjskiej, że postanowiły podchwycić ten pomysł.

Źródło: 3DPrint, conowego

Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  chrisplbw
  7
  Przypomniało mi się jak ktoś kiedyś też obiecywał 3 miliony mieszkań !!! - teraz mają szansę tę obietnicę spełnić :P
  • avatar
   bodziokrak
   4
   ja proponuję z takiej drukarki 3d wydrukować kilka drukarek 3d, a następnie z tych kilku wydrukować następnych kilkadziesiąt, a jak będzie ich cała armia oprzeć gospodarkę kraju na nich drukować wszystko od samochodu po mieszkania meble klozety wibratory talerze
   • avatar
    steny
    2
    A może milion meczetów hehe ;)
    • avatar
     Foxy the Pirate
     0
     Arabia Saudyjska o silnej gospodarce...iks de :D Nie nazwał bym gospodarki, która w 99.99% opiera się na wydobyciu i handlu jednym surowcem "silną".
     • avatar
      xchaotic
      0
      140 tysięcy dolarów za 250m2 to troche drogo. Pan mietek za 100k wymuruje
      • avatar
       kokosnh
       0
       pewnie dla uchodźców... (ironia)
       • avatar
        rqtdev
        0
        Z branżą budowlaną jest pewien problem: domy stawia się najdrożej jak to tylko możliwe, tak żeby człowiek spłacał ten dom całe życie (przez 30 lat, do emerytury). Dlaczego w Polsce nie buduje się już bloków z wielkiej płyty? No jak to, panie, kto by kupił mieszkanie w tak niskiej cenie, jeszcze powiedzą że nie stać mnie na coś lepszego! No i żyjemy po to żeby spłacać pałace zamiast cieszyć się życiem.

        Jeśli domy drukowane będą tanie, to każdy postawi sobie i 500 m kw., bo na tyle starczy mu kredyt spłacany 30 lat. Ludzie nie postawią sobie skromnego domu, który spłacą w 3 lata, no bo jak to będzie wyglądać? Przecież sąsiad ma większy!
        • avatar
         Marucins
         0
         Domy wprost idealne dla części hamerykanów i ich klimat.
         • avatar
          darioz
          0
          Te roboty drukarki 3D to dobry pomysł. W końcu może wreszcie spełni się sen wizjonerów z przed kilkudziesięciu lat w którym przepowiadali że ludzie w przyszłości będą odpoczywać a roboty i te drukarki będą pracować za nas i wszystko będzie za darmo!